20 Ağustos 2019

Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Bankalar

Krediye ihtiyacı olan banka müşterilerinin sahip oldukları bankacılık sicil notlarının düşük olması onların kredi almasına çoğu zaman engel olmaktadır. Bankalar, kredi başvurusunu değerlendirirken en çok gelir belgesine önem verirken diğer önemli olarak kabul edilen kriter ise kredi notudur. KKB tarafından bankalardan alınan bilgiler ile belirlenen kredi notu nedeni ile birçok kişiye kredi onayı çıkmamaktadır. Ama bazı bankalar müşterilerinden talep ettiği şartları yerine getirmesi ile onlara kredi vermektedir. Peki kredi notuna bakmadan kredi veren bankalar hangileridir?


Bu yazımızda;

  • Kredi Notu Nasıl Belirlenir?
  • Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
  • Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Sorularına yanıt vereceğiz. İşte kredi sicili kötü olanlara kredi çıkartan bankalar ile ilgili tüm detaylar…


 

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notu bankaların müşterilerine kredi verirken, onların risk durumlarını iyi bir şekilde analiz edebilmek için oluşturmuş oldukları bir bankacılık puanlama karnesidir. Kredi notunun iyi takip edilebilmesi ve tüm bankaların koordineli bir şekilde çalışabilmesi için yine tüm bankaların ortaklaşa kurmuş oldukları Merkez Bankası Kredi Kayıt Bürosu Bulunmaktadır. KKB denilen bu merkez, Türkiye’deki herkesin kredi notunu belli kriterlere göre belirlemektedir. Peki kredi notuna hangi kriter ve şartlara göre yükselir ya da düşer. İşte detaylar..

Kredi Notuna Etki Eden Faktörlerin Tümü

  • Kişinin bankaya olan kredi borçlarını zamanında ödeyip ödemediği
  • Banka müşterisinin kullanmış olduğu kredi kartlarının ödemelerini yapıp yapmaması
  • Varsa Kredili Mevduat Hesabının Ekside Olup Olmaması
  • Banka Hesabında Tutulan Paranın Miktarı
  • Kredi kartı ile yapılan harcamalar miktarı ve varsa otomatik ödemeler

Bu kriterlerin her biri kişinin kredi notuna doğrudan etki etmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler bu durumlarını kontrol edip düzeltmeye yönelik çalışmalar yaparsa en kısa sürede kredi notu yükselmeye başlayacaktır.

 

Kredi Notu En Hızlı Nasıl Yükseltilir?

Türkiye’de vatandaşların ödeme alışkanlıkları genelde zayıf olduğu için milyonlarca banka müşterisinin kredi notu sürekli olarak düşük seviyelerde gezinmektedir. Yapılan bazı küçük hatalar, unutulan küçük ödemeler bile kredi notunun hızla düşmesine neden olabilmektedir. Kredi notu ne kadar hızlı bir şekilde düşse de aynı şekilde kredi notu hızlı bir şekilde yükselmez.

Page Title

REKLAMLAR

Peki kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi çekmek isteyen kişiler en kısa sürede kredi puanlarını nasıl iyi bir noktaya getirebilir? Bunun için uzmanlar tarafından tavsiye dilenler yukarıda kredi notunu etkileyen durumlar ile doğrudan ilintilidir. Aşağıda kredi notunu çabuk yükseltebilmek için yapılabilecek  çalışmalara yer verilmektedir.

Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Bankalar

Kredi Ödemelerinizi ve Kredi Kartı Ödemelerinizi Asla Geciktirmeyin!

Kredi ödemelerinin ve kart ödemelerinin geciktirilmesi kredi notunu en çok düşüren durumdur. Kredi ödemelerini ya da kullanılan kredi kartının ödemelerini geciktiren kişiler, kredi notunun da düşmesine engel olamaz. Bu önemli etkene dikkat edildikten kredi notu yukarı doğru düzelme gösterecektir.

Banka hesabınızda para tutun ve kredili mevduat hesabınızı kesinlikle ekside bırakmayın. Ekside duran KMH her zaman sizin paraya ihtiyaç duyan biri olduğu etkisini uyandıracağı için KKB tarafından bu size olumsuz olarak yansıyacaktır.

 

Merkez Bankası KKB Puanı Düşük Olana Kredi Çıkartan Bankalar

Yukarıda ifade ettiğimiz üzere, KKB Puanı düşük olan kişilerin bankalardan kredi alması oldukça zordur. Ama bankaların kendi aralarında kredi kullandırtmak için girmiş oldukları rekabet nedeni ile bazı bankalar belli şartlar altında kredi notu düşük kişilere de kredi verdiğini söyleyebiliriz. Bu bankalar içinde, Ak Bank, Finansbank, Garanti Bankası, TEB, Yapı Kredi, ING Bank gibi bankalar ön plana çıkmaktadır.

Findeks Puanım Düşük Nasıl Kredi Kullanabilirim?

Findeks puanı düşük olanlara kredi veren bankalar;  teminat, iyi bir gelir belgesi ve kefiller ile kredi verebilmektedir. En son çıkan kara liste sicil affı sonrası, sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar artık BDDK tarafından uyarılmaya ve cezaya maruz kalmayacak hükmü gereği istedikleri kişilere kredi vermeye başlamışlardır.

Bazı banka müşterilerinin geliri çok iyi olmasına rağmen kredi notu başka nedenlerden dolayı düşük olabilmektedir. Bu kişiler, resmi maaş bordrosunu bankaya sunduklarında kredi notları düşük olsa bile kredi alabilirler. Gelir belgesinin yanında, kredi başvurusu yapılan banka şubesine götürülecek iyi bir kefil kişinin kredi almasını kolaylaştıracaktır.

Bunların yanında ayrıca kişinin sahip olduğu taşınmaz malların ipotek ettirilmesi yine kredi çekme konusunda büyük avantaj sağlayacaktır. ING Bank, Finansbank, Akbank, Yapı Kredi, TEB, Garanti Bankası, HSCB, Şeker Bank, ICBC Bank gibi özel sektör bankaları kredi notu kötü olsa bile; kefil, ek teminat ve gelir belgesi ile kişilere kredi verebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz