17 Ocak 2019

Kredi Başvurusu Kabul Edilmediğinde Kredi Notunun Düşmesi

Kredi Başvurusu Kabul Edilmediğinde Kredi Notunun Düşmesi

Kredi Reddedilirse Puanım Düşer mi sorusu sürekli gelmeye devam ettiği için bu konuda yanlış bilinen birkaç durumu okuyucularımıza açıklamak istedik. Öncelikle kestirmeden söylemek gerekirse, sık sık kredi başvurusu yapıp da her seferinde ret cevabı alan kişinin kredi puanı çok hızlı bir şekilde düşer. Bunun birkaç mantıklı gerekçesi bulunmaktadır. Kredi başvurusunda kredi puanının düşmesi ile ilgili olarak merak edilenleri bu yazımızda yazdık.

 • Kredi Çıkmadığında Kredi Sicili Bozulması
 • Kredi Notunu En Çok Düşüren Faktörler
 • Kredi Notunu Yükseltme Yolları

Bu soruların doğru cevaplarını bulduktan sonra kredi başvurusu yapmanız daha mantıklı olacaktır. İşte kredi notu ve kredi başvurusu ile ilgili tüm merak edilenler… 

Kredi Çıkmadığında Kredi Sicilinin Bozulması

Kredi notu çok iyi olmayanlar ve gelir belgesi beyan edemeyen kişiler bankalara kredi başvurusu yaptığında genelde ret cevabı alırlar. Ret cevabının yanında ayrıca, Kredi Kayıt Bürosu tarafından bu kişilerin kredi puanı daha da düşürülür. Çünkü, kredi puanı bir kişinin bankalar ile yapmış olduğu tüm olumlu ve olumsuz işlemlerin kayıt altına alındığı bir raporlama türüdür.

Banka kredinizi ret ettiyse bu, sizin banka ile olan ilişkinizin olumsuz olması anlamına gelmektedir. Bu da sicilinizi aslında kredi için yetersiz kabul edileceği için KKB tarafından var olan puanınız daha da düşürülür.

Kredi notu banka müşterilerinin kredi başvurularında onlara kredi çıkıp çıkmayacağını belirleyen en önemli unsur olarak öp plana çıkmaktadır. Birçok banka, kredi notunu kişinin gelir durumundan daha önemli kabul eder. Bu noktada kredi notu çok önemli bir kriter olarak ortaya çıkmaktadır. Kredi notunun bu öneminden dolayı onun düşmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kredi Notunu En Çok Düşüren Nedenler

Kredi skoru demek, bir kişinin kredi puanını yansıtan yegane skordur. Yani bu döneme kadar kişinin ne denli risklere girdiği, ne tür krediler çektiği ve ne kadarını ödediği gibi puanlar, rahatlıkla sizlere sunulan yegane çalışmaları oluşturuyor. Kredi skoru nedir ve bu skorun kaç olduğuna kimler karar verir tarzı bir soru var ise aklınızda, kredi kayıt durumunun kontrolünü yapan kredi kayıt bürosunun bu konuya el attığını söyleyebiliriz.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi notunuzun düşük oluşu yahut buna benzer bir durum ile kredinizin reddedilmesi, size yeni bir negatif durum yaratacaktır. Çünkü zaten bankalar, puanı düşük insanlara değil de yüksek puanlı kişilere öncelik veriyor. Bunu sağlayan bu sistem ile ilgili olarak otomatik talimatlar, güncel hizmetler ve daha pek çok destek gibi sırasıyla organize edilen güncel düzenlemeler yaratılıyor sürekli. Bu durum nedeni ile kredisi kabul edilmeyen kişiler KKB’ye bildirilir ve kredi puanları daha da aşağı düşürülür.

Bunların yanında kredi kartının geç ödenmesi, kredi borcunun aksatılması, nakit avans borçlarının ödenmemesi gibi birçok neden kredi notunu düşürmektedir.

 

Bankaların Kredi Notuna Müdahalesi

Kredi notuyla ilgili olarak bankalar hiçbir işlem yapamazlar. Sadece bilgi verirler ve resmi olarak merkez bankası üzerinde biriken notlarınız değerlendirilir. Siz A bankasından kredi başvurusu yaparsınız ve A bankası sizin kredinizi reddeder. Lakin aynı puan ile gidip B bankasına başvuru yaparsınız, B bankası reddetmeyebilir.

Çünkü bu bankaların kişisel çıkarları, organize çalışmaları ve müşterisi ile ilgili risk bilgisini analiz etme yöntemleri ile ilgili bir sorundur diyebiliriz. Yapılacak olan her türlü çalışma ve estetik uyum desteği adına, sizleri siz yapan birçok farklı tasarım bulunuyor. Bunu sağlamanız için daha sıkı ve yenilikçi sistemler yaratılıyor.

Puanların Yükselmesi İçin Yapılması Gerekenler

Banka puanınız düşük ise, yapmanız gereken şeylerin başında öncelikle kredi kartı borçlarınızı düzenli ödemek olabilir. Bunları yapar iken sırası ile her türlü güncel hizmeti uygulayabilecek, sizi siz yapan hizmetlere de hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz. Sistemsel olarak ön plana çıkan pek çok farklı çalışma desteği ve yeniliği için birkaç tıklama sizleri bekliyor. Bankanıza ulaşın ve sizin için kredi verebilecekleri hakkında bir sorgulama yapın. Kredi başvurunuz olumsuz değerlense dahi, puanınız düşmeyecektir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlerlenir 

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Liste Sorgulama başlıklı makalemizde banka kara liste öğrenme, BANKA KARA LİSTE SORGULAMA ve banka kara listeden çıkma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. Adnan dedi ki:

  Slm ben libya savaşında zorunlu olarak şirketin işi bırakması sonucu turkiyeye geldim şirketten alacaklı olduğum 5 ay 20 günlük alacağım in 5 aylık kısmını peyder pey aldım bu arada 30 ay sigortalı olarak çalıştığım şirkete güvenerek 30000 tl kıredi çektim kimyadan dönen şirketlerin çoğu işçilerinin tüm kanuni haklarını verirken beni çalıştığım şirket 20gün calismisligimve,tazminat haklarını ödemedi bende işçi hakları mahkemesine baş vurdum bana verilen cevap su devlet bu şirketlere kıredi verdi savaş mağduru olduklarından devlet bile bu şirketlerden alacağının üstüne gitmiyor siz dışardan avukat tütün cevabını aldım DİN-Devlet şirketlerin ödemelerini birşekilde özetlerken veya silerken .benim de savaş mağduru olup ödemelerini aksattım için benim sicilimin bozulmaması için neden bir kolaylık sağlamadı ben zorluklarda olsa o borçları faiziyle ödedim ama sicilim bazuka duruma düştüm senelerdir slk li çalıştığım halde kredi çekemiyorum.şimdi soruyorum libya savaşında şirketlere tanınan kolaylık biz işçilere neden tanin madi hem şirketler bizi madur etti haklarımızı vermeyip hemde sicilimiz bozuldu bunu turkiyedeki adalet .

 2. Hilal dedi ki:

  İyi günler
  Ben kredi kullanabilmek için işyerinde ssk yaptirdim şuan 4 aylik sigortali çalışıyorum bilmiyordum bu yüzden internetten bazen başvuru yapıyordum ama bugün bir bankaya gittim yüzyüze görüştüm neden kredi bana verilmiyor dedim ve banka sisteme bakıp bir yıl içinde 25 tane başvuru yapmışsınız dedi bu yüzden red ediliyor dedi.
  Bana hiç mi kredi verilmeyecek yaa.
  Eşimde 8 yıl önce 50 lira yüzünden bilmeden takibe düşmüş icra mesajlari geliyordu eşim yüzünden kredi başvurularim red edilseydi banka sisteminde görünürdu değil mi
  Çünkü memur sadece 25 tane bankalara basvurunuz görünüyor bu yüzden krediniz red ediliyor dedi.
  Lütfen yardim edin.
  Bilgi verin kredi kartim var her ay günü gelmeden tam borcu ödüyorum ve şuan kredi notum 1300
  Kredi nasıl çekecem ya

  1. İhsan Demir dedi ki:

   Hilal Hanım, öncelikle artık kredi başvurusu yapmayın. Öncelikle bankalar gözünde çok acil paraya ihtiyacı olan ve borçlu kişi imajını kırmanız gerekmektedir. Bunun da en etkili çözümü hesabınızda bir miktar para tutmaktadır. Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmaya devam edin, bunun yanında faturalarınızı otomatik ödeme şeklinde verebilirsiniz. Hesabınızda da bir miktar para tuttuktan sonra birkaç ay sonra kredi notunuzun yükselmesi ile birlikte tekrar kredi başvurusu yapabilirsiniz. Saygılar

 3. muhittin uysal dedi ki:

  SELAM BAZI BANKALARDA ANIDEN KREDI VERIL DIYE YAZIYURLAR AMA OLMUYUR CUNKU PUAN YOK IKINCISI UFAK BIR GECIKMEDE HEMEN BLOK OLUYUR HIC BIR BANKA BUNU GURUNCE KREDI VERMIYUR BENDE BUNLARDAN BIRIYIM SENETLE KREDI CEKELIM DEDIK OLMADI NE YAPACAGIMI SASIRDIM KARAMANDA CIFCILIKLE UGRASIYURUM ACIL PARA LAZIM KIMSE VERMIYUR EN YAKINLARIN DAHI SENDEN UZAKLASIYUR SU ANDA COK ACIL PARA LAZIM . KARAMAN .TEL 05425824750

Yorum Yaz