17 Ocak 2019

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar (SİCİLİ BOZUK OLANA KREDİ)

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar (SİCİLİ BOZUK OLANA KREDİ)

Türkiye’de kara listede bulunan yüz binlerce kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin daha önceki yıllarda bankalardan kredi çekmesi mümkün değildi. Ama kredi sicil affı sonrası, bankadan kredi alamayan birçok kişi kredi çekebilir duruma gelmiştir. Sicili bozuk olan ya da halk arasında deyimi ile kırmızı kalem yiyen kişiler de kredi çekebilmektedir. Bu noktada herkes kara listede olan kredi veren bankaları merak etmektedir.


Bu yazımızda;

 • Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar
 • Kredi Sicili Bozuk Kişilere Kredi Çözümleri
 • Kredi Çekemiyorum Ama Acil Para Lazım Diyenler

Sorularının çözüm yollarını aşağıda yer vererek  birçok kişinin krediler ile ilgili yaşadıkları sorunları çözme ve kredi çekmeyi sağlayacak çözümler bulunmasını sağladık. KKB Kara Liste hakkında diğer detaylar…


 

Kredi Çekemeyen Kişilerin Yapması Gerekenler

Ülkemizde banka müşterilerinin birçoğunun kredi puanları standartların altındadır. Bankacılık işlemlerinde yapılan hatalar nedeni ile müşterilerin kredi notları hızlı bir şekilde düşüş göstermektedir. Kredi kartının taksiti ya da banka kredisinin ödemesi geciktiğinde bu durum doğrudan kredi notunu yani kredi sicilini etkilemektedir.

Kredi notu kötü olanlara kredi çıkması oldukça zordur. Ama bir şekilde sicili bozuk kişiler de kredi çekme yollarını aramaktadır. Kredi sicili bozuk olanlar ancak, kredi siciline bakmayan bankalardan kredi bulabilirler.

Sicili iyi olmayanların yapmaması gereken en önemli şey şudur; kredi notunu düzeltmeden kesinlikle kredi başvurusu yapılmaması gerekmektedir. Yoksa her başvuru sonrası verilecek ret cevabı kişinin kredi puanını daha da düşürecektir.

Kredi notundan dolayı kredi çekemeyen kişilerin öncelikle kredi notlarını yükseltmesi gerekmektedir. Kredi notunu yükselten kişiler daha sonra kredi için şansını tekrar deneyebilir. Ama önemli bir noktanın unutulmaması gerekmektedir. Bu da; kredi notu düşük diye kredi başvurusu kabul edilmeyen kişilerin mevcut notları daha da düşmektedir. Bu nedenle sürekli kredi başvurusu yapmamak daha olumlu olacaktır.

KKB Findeks Puanı Kredi Başvurusunda Önemli Midir?

Bankalar, kendilerine yapılan kredi başvurularında önem verdikleri konuların başında kredi notu gelir. Kredi notu kötü olanlara kredi onayı çıkmaz. Kredi onayı banka genel müdürlüğünce çıkarıldığı için, banka şubesi ile yapmış olduğunuz bankacılık işlemlerinin pek bir önemi kalmayacaktır. Peki kredi notunuz düşük; ama kredi çekmek istiyorsunuz. Peki kredi çekmek için kredi puanın kaç olması gerekiyor?

Kredi İçin Olması Gereken Kredi Puanı

Bunun için öncelikle kredi notlarının ne anlama geldiğine bakalım.

Kredi notu değerleri

Bankların 800 puan altındaki kişilere kredi onayı vermesi oldukça zordur. Çünkü, bu müşteriler genelde çekmiş oldukları kredileri  geri ödeme noktasında sorun çıkaran kişilerdir. Yine kredi kart taksitlerini aksatan kişilerin puanları da bu seviyelere kadar düşer. Banka vermiş olduğu kredinin tahsilatı sırasında sıkıntı yaşayacaksa ona göre en baştan kredi onayı vermez. 800 puan üstündekiler risk guruplarına göre değerlendirilir ve birçok banka diğer şartları taşıması durumunda bu kişilere kredi verebilir.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Notunun Belirlenme Kriterleri

Bankaların bir araya gelerek oluşturmuş oldukları Kredi Kayıt Bürosu, banka müşterilerinin bankalar ile ilgili olarak yapmış oldukları tüm işlemleri kayıt altına alır. Bu işlemler sırasında meydana gelen olumlu ve olumsuz tüm durumları kredi notuna yansıtır.

Kredi notunu etkileyen temel unsurlar;

 • Kredi kart ödemeleri
 • Kredi taksitlerini geciktirip geciktirmemek
 • Kredi kartı ile verile otomatik ödeme talimatı
 • İnternet bankacılığı hesabının aktif kullanılması
 • Kredi mevduat hesabının kullanılması ve zamanında ödemelerin yapılması
 • Kredi kartı kullanım oranı

Kredi Notunu Düşüren Asıl Sebepler

Bankalar arası kayıt merkezi sayesinde kredi kartı ödemelerinizde ya da başka herhangi bir banka borcu ödemenizde 1 gün dahi gecikme yapsanız bu tüm bankalar tarafından görülmekte ve sizin kimlik numaranız sisteme girildiğinde o zamana kadar yapmış olduğunuz tüm banka ürünü kullanımlarınız detaylarıyla birlikte görülmektedir. Bu nedenle en küçük banka işleminde bile dikkatli olmalı ve gecikmeye mahal bırakmamalısınız.

Aşağıdaki videoda kredi notu kötü olanlar ve kara listede bulunanların bu durumdan nasıl kurtulabileceklerini izleyebilirsiniz. En etkili yöntemleri öğrenmek için kısa olan bu videoyu izleyebilirsiniz.

Merkez Bankası Kara Listesinde Olanlar İçin Kredi Çekme Yöntemi

Bankaların çoğu kredi kullandırmak için kredi sicilinin iyi olmasını şart koşsa da kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar da vardır ve tüm bankalar zaman zaman değişik kampanyalar düzenlerler. Bu kampanyalar takip edilerek siciliniz kötü olsa da kredi kullanabilir ve bozuk olan sicilinizi bu sayede düzeltebilirsiniz.

Sicili bozuk olana kredi veren bankaları da araştırabilir ya da bankaların internet sayfalarında yer alan kredi çeşitlerinin açıklamalarını okuyarak kullanım şekli size uyan kredi türüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi sicilinizin bozuk olması aslında size bir engel olmaktan çok banka için bir risktir ve banka sizin zaten kredi siciliniz ödemeler sonucu bozulduğunu düşünerek size vereceği krediyi de geri alamamaktan çekinir. Bu nedenle kredi vermezler.

Özel sermayeli bankalar arasında yer alan;

 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Akbank
 • HSCB Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • ING Bank
 • QNB Finansbank
 • Burgan Bank

Ve diğer özel bankalar kara listede olanlara bazı şartlar altında kredi vermektedir. Özellikle kefil ve teminat şartı sunan bankaların bu şartlarını yerine getiren kişilerin kredi çekme şansı daha yüksek olmaktadır.

Her ne kadar bankalardan kredi kullanımı için birçok şart aransa da bahsedildiği gibi kredi sicili bozuk olanların da kredi kullanabileceği bankalar mevcuttur ve bu bankalar özellikle de fazla müşterisi olmayan ve kendisine pazarda pay yaratmaya çalışan küçük ölçekli yeni yeni büyüyen bankalardır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Liste Sorgulama başlıklı makalemizde banka kara liste öğrenme, BANKA KARA LİSTE SORGULAMA ve banka kara listeden çıkma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz