20 Ağustos 2019

Kredi Veren Özel Kurumlar

Kredi çekmeyi düşünen kişi ya da KOBİ’ler sadece bankalardan kredi çekmek zorunda kalmamak için bankadan başka finansman arayışına girmektedir. Bankalar kredi verirken; kredi notu, gelir belgesi ve ipotek gibi önemli şartlar istediği için birçok kişi istediği kadar kredi çekememe sorunu yaşamaktadır. Ama şu anda banka dışında kredi veren birçok firma olduğunu söyleyebiliriz. Bankalar gibi çalışma metotlarına sahip olan özel şirketler BDDK denetiminde çalışarak gerekli maddi destekleri vermeye devam etmektedir.

Kredi veren özel kurum ve kuruluşlar bazı durumda direkt nakit verirken, bazen de kişilerin elinde bulunan çek, senet gibi değerli evrak ve belgeleri belli komisyonlar karşılığında bozmaktadır.  Ya da kredi çıkartıyoruz diyen bazı alışveriş merkezleri de direkt kredi vermek yerine, kişiye banka vasıtası ya da öz finansman ile kredi çıkartıp, bu krediyi beyaz eşya ya da elektronik ürün alması için kullandırmaktadır.

Kredi Çekmek İçin Banka Alternatifleri

Kredi çekme gereksinimi olduğu zaman akla ilk olarak bankalar gelir. Fakat bazı kişiler bankalara kredi başvurusunda bulundukları zaman olumsuz cevap alırlar ve kredi çekme düşüncesinden vazgeçerler. Oysa ülkemizde banka dışında kredi veren yerler firmalar da vardır. Bunların bir kısmı araç, ev gibi özel durumlarda kredi tahsis etse de hemen her ihtiyaca yönelik bankalar dışında kredi alınabilecek yerler vardır.

Ek Bilgi: Banka Dışında Kredi Yazımızda Detaylı Bilgiler Bulabilirsiniz.

Kredi İçin Yetkili Yerler

Bankalar kredi takip sistemi üzerinden çalışırlar ve ödemelerinde aksaklık olan, düzenli ödeme yapamayan, teminat gösteremeyen, hukuki süreç geçiren, yüklü borcu olan kişileri kara liste adını verdiğimiz listeye dahil ederler. Bu listeye girmesi kişinin kredi taleplerinin olumsuz gelmesine neden olur. Fakat günümüzde hayatın her alanında krediye ihtiyaç duyulmaktadır ve bu durumda bankalar haricinde kredi veren yerlerle ihtiyaçlar giderilebilmektedir. Bu firmalar BBDK bünyesinde faaliyet gösterir ve ihtiyaç kredisi, araç kredisi, konut kredisi gibi seçeneklerde kredi verirler.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Alınabilecek Özel Şirketler

Bankalardan ayrı kredi veren şirketler, finans kuruluşlar, finansman şirletleri ve holdingler olarak sayılabilir. Bunlardan en yaygın olanlar DD, Evkur, Alj, Koç Fiat Kredi, Koç Finansman, Orfin, Mercedes Benz, Şeker, Teb, Tırsan, Turkcell, Volkwagen Doğuş, Vfs finansman’dır. Bu şirketlerin her birinin kredi verdiği kalemler farklılık gösterebilir. Alj, sıfır kilometre otomobil alımlarında kredi kullandırır. Koç Fiat, Fiat marka sıfır kilometre araç alımlarında kredi verir.

Mercedes Benz, Mercedes marka otomobil, otobüs, kamyonete gibi bütün araçlarda anında kredi sağlar. Orfin, tek şirketin iki markası olan Dacia ve Renault marka araç alımlarında kredi verir.  Tırsan hem sıfır hem de ikinci el araç alımlarında kredi sunar. TEB aynı zamanda bir bankadır. Fakat holding olarak da faaliyet göstermektedir ve daha çok araç kredisi desteğinde bulunmaktadır.

Uzun Vadeli Makinesi VE Ev Kredisi

Araç ağırlıklı kredi veren kuruluşlardan birisi de Vfs Finans’tır. Kuruluş, Renault, Volvo marka kamyon ve iş makinelerine kredi sağlamaktadır. Volkswagen Doğuş, bir Alman markası olarak satışını yaptığı Volkswagen ve Seat marka araçlarda ihtiyaç duyanlara kredi kullandırmaktadır. Şeker Finans ise daha çok ev kredisi kullandırıyor ve ülkemizde 30 yıl gibi bir süreyle en uzun vadeli krediyi sağlıyor. Şirket ayrıca eski borçlarını kapatmak isteyenlere de kredi veriyor.

Bankalar Dışında İhtiyaç Kredisi Sağlayan Yerler

Bazı finans şirketlerinin amacı ise satışını yaptığı ürünlerin kredisi sağlamaktır. Bunlardan birisi Turkcell’dir. Turkcell, kendi mağazalarında satışını yaptığı telefonlarda yine kendisinin kredisini kullanma şansı sunuyor. Kredi ile taksit ödeyerek cep telefonu sahibi olmayı sağlıyor. Aynı şekilde Evkur da kendi satışını yatığı ürünlerde kendi kredisini kullandırıyor. Elektronikten beyaz eşyaya, mobilyadan motosiklete bir evin ihtiyaç duyabileceği bütün ürünlerin satışını yapan mağaza kendi kredisiyle taksitli alışveriş imkanı sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz