20 Ağustos 2019

Kredinizi Biz Çekelim Siz Ödeyin Sistemi

Bankadan kredi çekemeyenler için kredi komisyonculuğu yapan firmalar, belli kesintiler karşılığında, kredi konusunda vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Kredinizi biz çekelim siz ödeyin sisteminde  kurumlar; kredi notu kötü olanlara kredi çıkmaması durumunda, banka ile vatandaş arasında ara buluculuk ya da diğer bir deyişle kredi komisyonculuğu yaparak kişilerin acil nakit ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu krediler bazen bankalardan bazen de banka dışında ticari kredi veren faktöring firmalardan sağlanmaktadır. Senet ve çek bozma işlemlerinin de kullanıldığı bu sistem de en önemli nokta verilecek olan komisyon oranıdır. Bu konuda en az komisyon alan yerler hakkında sizin için bilgiler derledik.

Kişilerin Yerine Kredi Çeken Yerler

Bazı banka müşterileri kredi çekemiyorum ve acil para bulmam lazım diyerek banka harici kredi çekme tekniklerini kullanmaya çalışmaktadır.  Banka harici birçok yerden kredi çekilebilir; ama bu yerler genelde hem daha fazla faiz istemekte hem de küçük kredi limitlerine rağmen evinizi bile ipotek altına almak istemektedirler. Bundan dolayı çok acil nakit sorunu olmadıkça bu yerlere, yani senetle kredi veren tefeci ve aracı kişilere başvuru yapmamanızı tavsiye ederiz. Acil kredi bulmam lazım, çok sıkıştım diyorsanız sizin için kredi çekme tekniklerini tek tek izah edelim.

Kredi Alamayanlar İçin Kredi Çıkartan Kişiler ve Şirketler

Bankanın kara listesine girmiş ve kırmızı çizgi yemiş olan kişiler, kredi notu ya da kredi sicili kötü olduğu için kredi çekemiyor olabilir. Bunun yanında banka kredi limiti de az veya yetersiz ise banka yine kredi onayı vermez. Bu duruma çözüm için kişiler, bazı zamanlarda kendi yerine kredi çekecek olan firmalara başvuru yapma imkanı da vardır. Peki sizin yerinize kredi çekelim siz ödemeyi taksit taksit yapın sistemi nasıl çalışmaktadır? Bunun için bilmeniz gereken önemli bazı detaylar var. Bunlar;

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Komisyoncuları Nasıl Çalışır?

Kredi alamayanlar için hızlı ve kesin onaylı kredi imkanı sunan kredi komisyoncuları çoğu zaman kendi ipoteklerini ortaya koyarak ve banka ile olan olumlu kredi ilişkilerini öne sürerek sizden yetki alarak kredi başvurusu yapabilir. Bu durumda bu yerler bir nevi sizin kefiliniz olmaktadır. Yani siz kredinizi ödemediğinizde bu şirket ya da şahıslar sizin yerinize bankaya kredi borcunuzu öder; fakat bu yerler size kefil olmadan noter huzurunda sizden evinizi, arsa ve diğer kıymetli mallarınızı ipotek altına almak isteyebilir.

İpotekle kredi Çekme İmkanı

İpotek karşılığı kredi çekecekseniz bunun için aracı şirketi iyi tanımanız gerekmektedir. Bazı kişiler yüksek faiz isteyebilirler. Örneğin, siz 10 bin kredi ihtiyacı için 200 bin TL’lik evinizi ipotek ettirir misiniz? Bu örnek gibi durumlar karşınıza çıkabilir. Bunun yerine ipoteksiz kredi çekmek daha mantıklı olacaktır. Aracı kurumların diğer bir çalışma prensibi de şu şekildedir;

Krediye Sizin Yerinize Başvuru Yaparak Nakit İhtiyacının Karşılanması

Kredi başvurusunda banka ile ilgili durumlarda siz hiç devreye girmeyecek ve kişi ya da aracı kurum tamamen kendi başına sizin yerinize kredi başvurusu yapacaktır. Kredi aracı kurumları, bankadan kredi alıp size nakit ödeme yapacaktır; ama kredi taksitlerini hali ile siz ödemeye başlayacaksınız. Burada, bankanın aracı kuruma sunmuş olduğu ödeme planı ile sizin ödeme planınız çok farklı olacaktır.

Örneğin, bankadan 20 bin TL kredi çekildi ise, ve aylık olarak bankaya 1000 TL şeklinde ödeme yapılacaksa sizin yapacağınız ödemeler 1000 TL üstü olacaktır. 20 bin TL için istenecek komisyon oranına göre değişmekle birlikte ortalama her ay 100 TL gibi bir ek ödeme yapma durumunuz olacaktır.

Komisyonla Kredi Çıkartan Yerler Güvenilir Mi?

Komisyonla kredi veren ya da kredi çıkartan yerlerin güvenilir olup olmadıkları çalışma usullerine bağlıdır. Yasal yolları kullanarak gelir elde eden bu yerler güvenilir kabul edilir. Ama resmi olarak vergi vermeyen ve merdiven altı senetle komisyonculuk yapan yerler ise pek güvenilir sayılmaz. Bu yerler sizden çok daha fazla komisyon alıp ayrıca yasa dışı işlemler de yaptırabilirler. Bu nedenle BDDK denetiminde olan ve yasal yollarla çalışan yerlerden kredi almanız daha doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz