20 Kasım 2019

Kredisi Devam Eden Aracın Satışı Nasıl Yapılır?  

 

Banka kredisi ile satın alınan araçların sahipleri, kredisi bitmeden bu araçlarını satmak isteyebilirler. Bu durumda, kredisi devam eden aracın satışı nasıl yapılır? Kredi ödemesi yapılan araçlar da noter huzurunda satılabilmektedir. Bunun için alıcı ve satıcının bazı koşulları kabul etmesi gerekebilir. Değişik yöntemler kullanılarak, kredisi devam eden araba satışı yapılabilmektedir. Birçok sürücü şimdi izah edeceğimiz yöntemlerden birini kullanarak araçlarını zorlanmadan satabilir.


Bu yazımızda; kredi ile satın alınmış olan araçlar nasıl satılır, kredisi bitmemiş ticari araçların satışı nasıl olur  gibi önemli soruların cevaplarını vereceğiz. Siz de aracınızın kredisi bitmeden aracınızı satmak istiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz. Bu şekilde zorlanmadan aracınızı elden çıkarma yöntemlerini bulmuş olursunuz.


 

Kredisi Bitmeyen Araç Satılabilir Mi?

Kredi ile satın alınan araçların kredisi bitmemiş olsa bile bunların satışları yapılabilir. Kredi vadesi ne kadar uzun olursa olsun, belli şartların yerine getirilmesi sonrası, araç satışı yasal yollarla yapılabilir. Banka kredisi ile alınan ticari ya da bireysel araçların elden çıkarılabilmesi için hem satıcı hem de alıcı kişinin yapması gerekenler vardır. Şimdi kredili araç satışı için gerekenleri izah edelim.

 

Kredili Araç Satış Yöntemleri

Kredi ile bayiden ya da başka türlü satın alınan arabaların halen kredisi devam ediyorsa, 4 değişik yöntem ile satılabilir. Bunlar;

  • Araç sahibinin kalan tüm kredi borcunu kapatması
  • Aracı alacak olan kişinin krediyi üzerine alması
  • Aracı alacak kişinin banka ile anlaşarak yeni kredi çekmesi
  • Alıcı ile satıcı arasında güven sorunu olmadığı durumlarda, alıcı kişinin banka borcunu kapatması

 

İpotekli araç satışı nasıl yapılır yazımız için tıkla

Page Title

REKLAMLAR

 

Görüldüğü gibi bu yöntemlerin herhangi bir tanesi kullanılarak, kredisi bitmeyen araç satışı yapılabilmektedir. Şimdi bu yöntemleri tek tek izah edelim.

Araç Kredisini Kapattıktan Sonra Satış Yapılması

Banka kredisi ile bayiden satın alınan araçlarda, bayiler satış işlemlerinden sonra aradan çıkarlar. Kredi taksitlerinin ödenmesi banka ile müşteri arasında devam ettirilir. Araç sahibi, aracını kredisi bitmeden satmak isterse dediğimiz gibi, kullanabileceği yöntemlerden biri de kredinin tamamının kapatılması sonrası yapılacak satıştır.

Krediyi ister kendisi kapatır isterse alıcı kişiye bunu yaptırır. Ama banka kredisini ödeyecek olan kişi alıcıysa, o zaman karşılıklı güven esas olmalıdır. Yoksa, kredinin kapatılması aracın resmi olarak el değiştirmesi anlamına gelmemektedir. Krediyi ödeyen kişi, noter işlemlerinde bazı sorunlar ile de karşılaşabilir. Örneğin, aracın muayenesi yoksa ya da aracın üzerinde bazı cezalar varsa o zaman kişi krediyi kapatmasına rağmen aracın satışını üzerine alamaz ve mağdur duruma düşer.

Rehinli Araba Satışı

Araç Satışında Noter Rehini Var Mı?

Araba satışlarında en çok karşılaşılan durumlardan biri de alıcı kişinin parasını tam alamamasıdır. Nakit olarak yapılmayan satışlarda, alıcı kişi bazı durumlarda satıcının hesabına para yollayarak noter satışını yaptırır. Ama dolandırıcıların kullanmış olduğu bu yöntem yüzünden birçok kişi mağdur olmuştur.

Bu nedenle satıcı kişinin parayı eline almadan aracın satışını vermemesi gerekmektedir. Yine, eğer çek ya da senetle araba satışı yapıldı ise yine noterde araç rehin işlemi yapılabilir. Bunun için notere verilecek olan cuzi bir para ile bu işlem yapılabilir. Alıcı kişinin yabancı olması durumunda bu yöntem tercih edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız Taksitle Araba Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde peşinatsız araç kredisi, sıfır faizli araç kredisi ve taksitli araba satışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. serdar dedi ki:

    faydali yazi olmus tesekkurler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.