17 Ocak 2019

Kullanılmayan Banka Hesapları Ne Zaman Kapanır?

Kullanılmayan Banka Hesapları Ne Zaman Kapanır?

Bankalarda daha önceki yıllarda açmış olduğumuz hesapları uzun yıllar boyunca kullanmadığımız olabilmektedir. Değişik nedenlerle artık bir banka ile çalışmıyor ve bütün diğer işlemlerimizi başka bankalardan yapıyor olabiliriz. Ya da bu, öğrencilik yıllarından beri kullanmadığımız bir burs hesabımızın olduğu bir banka da olabilir. Bu gibi pasif hesapların ne olacağı sürekli merak edilmiştir. Kullanılmayan banka hesapları ne zaman kapanır? Ya da bu pasif banka hesapları kapanır mı? Bu soruların cevapları için bu makalemizi kaleme aldık. Okumaya devam edin lütfen.

Bankalar ile mevcut ekonomik şartlar gereği her zaman çalışmak mecburiyetindeyiz.  İster öğrenci olalım ister sıradan bir vatandaş olalım bu durum fark etmeksizin bankalar ile muhakkak içli dışlı olmak durumundayız. Çünkü ülke genelinde var olan resmi ve özel kuruluşların neredeyse tamamı artık bütün parasal işlemlerini bankalar aracılığı ile yapmaktadır. Biz de bu ülkede yaşayıp, ülke içindeki bütün ekonomik faaliyetlere katılmak istiyorsak bir şekilde bankalar ile etkileşime geçmek durumundayız.

Ülkemizde son zamanlarda hem özel hem de kamu bankacılığının çok hızlı bir şekilde büyüdüğü bilinen bir gerçektir. Bu büyüyen bankacılık sistemi ile birlikte vatandaşın da bankalar ile olan iletişimi ve para alışverişi oldukça ileri boyuta taşınmıştır. Artık ülke genelinde faaliyet sürdüren bütün özel ve kamu kuruluşları bankalar ile çalışmakta ve bütün işlemlerini bankacılık üzerinden gerçekleştirmektedir.  Buna birçok örnek verilebilir; örneğin, doğum yardımı alacak bir kadının mutlaka bir Ziraat Bankası hesabının olması gerekmektedir. Bu hesabı olmayan kadınlar hemen gidip bir Ziraat Hesabı açtırmak durumundadırlar.

Page Title

REKLAMLAR

Yine üniversiteyi kazanmış yaşı henüz 18 olan bir genç de almak istediği bir burs ya da kredi için, bir banka hesabı açtırmak durumundadır.  Bu yukarıda verdiğimiz örnekler de gösteriyor ki, kişiler isteseler de istemeseler de mutlaka bir banka hesabı açtırmak durumundadır. Bu artık ülke gerçeğidir. Zaten bu şekilde bütün işlemler de daha pratik bir şekilde yapılır hale gelmektedir.  Bu açılan hesaplar unutulursa ya da çok uzun bir süre kullanılmazsa ne olur?

Kullanılmayan Banka Hesaplarından İşletim Ücreti Kesilebilir Mi?

Banka hesaplarının uzun bir süre kullanılmaması aslında kişiler için görünürde pek bir sorun oluşturmaz. Ama şöyle bir durum da ortaya çıkabilir. Bir banka hesabını uzun süredir kullanmayan bir kişi, aynı bankaya bir para yatırma işlemi yaptığında bu para eski hesaba tanımlandığında bu sefer de banka geriye dönük işlem ücreti alabilir. Yani kişi geriye dönük ne kadar süredir banka hesabını kullanmıyorsa, banka o kadar parayı tahsil etme yoluna gidebilir. Bu da beklenmedik bazı para kesintilerine yol açabilmektedir.

Kullanılmayan banka hesaplarının bu olumsuz durumlara yol açmamaları için, bankaya gerekli başvuruların yapılarak bu hesapların kapatılması gerekmektedir. Banka hesaplarının kapatılması için hesabın bulunduğu şubeye bir dilekçe verilmesi gerekmektedir. Eğer hesabınızın olduğu şubeye yakın değilseniz, o halde başka bir şubeye gidip de bu dilekçenizi elden teslim edebilirsiniz. Bu şube de hesabınızın olduğu banka şubesine dilekçenizi yönlendirecektir.

Kullanmadığınız banka hesabınız uzun bir süre pasif kaldığında bu hesap banka tarafından otomakmen  düşürülür. Bu süre birçok banka tarafından 10 sene olarak baz alınmaktadır. Yani bir hesabı 10 sene boyunca hiç kullanmazsanız bu hesabınız bu süre sonrası kendiliğinden kapanır. Ama herhangi bir sorunla karşılaşmamak için bu hesabınızı kendinizin gidip de kapatmanızı tavsiye ederiz.

 

Bir önceki yazımız olan Bankadan Döviz Alım Satım İşlemleri Yapma başlıklı makalemizde bankadan döviz alım satım hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. Mustafa Evren Beker dedi ki:

    Cok uzun suredir kullanmadigim hesaplarim var. bunlari kapatmak istiyorum ancak hesabi kapatirken herhangi bir hesap ucreti odemem gerekirmi onu bilmiyorum. Yani 10 sene neredeyse dolacak sanirim 1 sene yada daha az kaldi. Ucret odemem gerekmeyecekse kapattiracagim ancak gerekecekse 10 seneyi beklemek daha mantikli gibi geliyor.

Yorum Yaz