21 Kasım 2019

Kuveyt Türk’te Mevduat Hesabı Açmak  

 

Kuveyt Türk bankası, Kuveyt sermayeli olup Türk yatırım sermayesi ile birleşerek güçlü bir bankacılık profili ile ülkemizde uzun yıllardır hizmet eden bir bankadır. Ülkemizdeki katılım bankacılığının öncülerinden olan Kuveyt Türk’te mevduat hesabı açmak yatırım anlamında ne gibi getiri sağlayacaktır. Kuveyt Türk’te mevduat hesabına devletin ne kadar güvencesi vardır? Herkes zor koşullarda kazanmış olduğu parayı güvenli ve kazançlı bir alana yatırarak parasının değerini korumak ve ondan faydalanmak ister. Sizin de bu gibi bir birikiminiz varsa makalemize okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Kuveyt Türk ülkemizdeki faizsiz bankacılık denildiğinde akla ilk gelen bankalar arasında yer almaktadır. Özellikle dinimizdeki faizin haram sayılması nedeni ile dini hassasiyet taşıyan milyonlarca kişi normal bankacılık sisteminden uzak durmuşlardır. Bu da onlar açısından bir ihtiyaç doğurmuştur. Bu kesimin ihtiyaçları doğrultusunda bankacılık faaliyetlerine faizsiz bankacılık sloganı ile başlayan Kuveyt Türk her geçen sene ülkemizde büyüme rekorları kırmaya devam etmektedir. Bunda çok fazla rakibinin olmaması oldukça etkili olmuştur.

 

Siz de paranızı Kuveyt Türk’te yatırmak isteyebilir ve diğer bankaların klasik faiz sistemine bulaşmak istemiyor olabilirsiniz. Kuveyt Türk’e yatıracağınız mevduat paranızın her ne kadar faiz getirisi olmayacak gibi görünse de yine kar payı adı altında farklı bir getiri sağlayacaktır. Konunun teolojik kısmını uzmanlara bırakacak olursak, her türlü getiri miktarı aynı olacaktır. Ama faizden uzak durmak isterim diyorsanız o halde katılım bankacılığı daha makul görünmektedir.

 

Page Title

REKLAMLAR

Kuveyt Türk’e ya da diğer bankalara yatıracağınız paraların 100.000 TL’ye kadar olan kısmı devlet güvencesi altındadır. Yani Kuveyt Türk ekonomik bir sorun yaşasa bile devlet mevduat sahiplerine belli limitler çerçevesinde ödemeler yapacaktır. Fakat yüksek limitli ödemeler yapılmaz. Örneğin geçtiğimiz yıllarda ülkemizde batık bankalarda parası kalan binlerce mağdur aile ortaya çıkmıştı. Devlet her ne kadar bu kişilere destek olmaya çalıştıysa da yine de 15-16 sene geçmesine rağmen parasını alamayan kişilerin olduğu bilinmektedir.

 

Son zamanlarda çıkan bazı haberlerde Kuveyt Türk ile ilgili bazı spekülasyonlar yapılmaktadır. Şunu unutmayın her dönemde her banka için bu tür durumlar ortaya çıkmıştır. Siz de paranızı Kuveyt Türk’te tutmak istiyorsanız devletin size sunmuş olduğu 100.000 TL limite kadar olan güvencenizden cesaret alabilirsiniz. Yaşanacak bir hadisede bu güvence sayesinde siz de paranızı geri alabilirsiniz.

 

Kuveyt Türk’le çalışmak ve klasik bankacılık faiz sistemine bulaşmak istemeyen birçok kişi bu bankanın temel çalışma prensiplerini merak etmektedir. Bankaya yatırılan para gerçekten faize bulaşmıyor mu? Müşterisinin hassasiyetine dikkat ediyor mu? Bu soruların cevaplarını aşağıda alt başlık altında madde madde sıraladık.

 

Kuveyt Türk Katılım Bankacılığı Genel Özellikleri

 

  • Türk-Kuveyt ortak sermayesi ile kurulmuştur
  • Ülkemizde uzun yıllardır katılım bankacılığı yapmaktadır
  • Yatırımcılarına faiz yerine kar payı dağıtmaktadır
  • Ödenen kar payları, o dönemdeki faiz oranlarına yakın tutulur
  • Müşterilerinin paraları direkt gecelik faizlere,repoya yatırılmaz. Banka, müşterilerinin paraları ile somut yatırımlar yapar ve bu yatırımlardan kazanmış olduğu paraları yatırımcılara belli oranlarda kar payı adı altında geri verir.
  • Bankaya yatırım yapmak isteyen kişiler uzun süreli mevduat hesabı açmalıdır. Kısa süreli mevduat hesapları kardan çok zarara neden olur

 

Kuveyt Türk katılım bankacılığı ile ilgili sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere dönüş yapmaya çalışacağız.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Personel Alacak Mı? başlıklı makalemizde 2017 Ziraat Bankası Personel Alımı ve 2017 Ziraat Bankası Personel alır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.