17 Ocak 2019

KYK Öğrenim Kredilerinde Haciz Gelir Mi?

KYK Öğrenim Kredilerinde Haciz Gelir Mi?

Üniversiteyi kazanan öğrenciler ailelerinden uzakta okumak durumunda kaldıkları için önceki hayatlarına nazaran paraya daha çok ihtiyaç duymaktadırlar. Öğrenciler ailelerinin durumu iyi olsun kötü olsun fark etmeksizin devletin vermiş olduğu KYK kredisinden yararlanmak istemektedirler. Çünkü kendi bütçelerinin olmasını isterler. Tabi bu KYK kredisi belli bir süre sonra öğrenciler tarafından geri ödenmek zorundadır.

Üniversiteyi bitiren kişiler belli bir süre sonra istedikleri işleri bulamadığında diğer borçları gibi KYK öğrenim kredi borçlarını da ödeyemez duruma gelebilirler. Ve bu borcun uzun süre ödenmemesi kişilerde haciz endişesinin başlamasına neden olabilmektedir. Peki KYK öğrenim kredilerinde haciz gelir mi? Öğrenim kredisi ödenmediğinde icra takibi başlatılır mı? Bu soruların yanıtları için bugünkü makalemizde bunlara yer verdik. Sizin de KYK öğrenim krediniz var ve ödeyemiyorsanız mutlaka bu yazıyı sonuna kadar okumalısınız.

Devlet uzun yıllardır yüksek öğrenimde okuyan öğrencilerin maddi ihtiyaçlarını karşılamaları için onlara parasal destek vermektedir. Öğrenciler okullarını okudukları süre zarfı boyunca da bu yardımdan yararlanabilir. Dört yıllık üniversite okuyanlar, bu dört sene boyunca öğrenim kredilerini almaya devam ederler. Ama tabi devlet öğrencilerden bu verdiği kredilerin geri ödemelerini zamanında yapmalarını beklemektedir. Çünkü KYK sürekli para girişi çıkışı olan bir sistem. Öğrenciler borçlarını zamanında ödemezse bu sefer yeni gelecek öğrencilere verilecek kedilerde sorunlar oluşabilir.

 

Öğrenim Kredisi Ödenmezse İcra Başlatılır Mı?

Herhangi bir sebepten ötürü öğrenciler KYK kredi borçlarını zamanında ödeyememiş olabilir. Bu durumda kişilerde, acaba bana haciz gelir mi endişesi başlamaktadır. KYK öğrenim kredilerinde icra başlatılıp başlatılmadığı ile ilgili sizlere şu şekilde bilgi verebiliriz.  2008 yılına kadar KYK öğrencileri çok fazla sıkıştırmamıştır. Ama öğrencilerin borç yükü arttıkça KYK da bundan olumsuz etkilenmeye başlamıştır. Bu sorunun çözümü için KYK bütün borçlu öğrenciler için bir yapılandırma avantajı sundu.

Page Title

REKLAMLAR

Yapılandırmaya göre öğrencilerin kaç yıl önceden borcu kaldığına bakılmaksızın bütün faizler silinecektir. Ve öğrenciler de kalan ana parayı uzun bir vade seçeneği ile KYK’ya ödeyecekti. Bu yapılandırma avantajından binlerce öğrenci yararlandı. Ama KYK bu yapılandırmaya rağmen halen borcunu ödemeyen binlerce kişiye de icra takibi başlattı. Bununla ilgili olarak da birçok öğrencinin ikametine haciz gittiğini biliyoruz.

KYK öğrenim kredisinde yukarıda belirttiğimiz gibi borç yüzünden hakkınızda icra takibi başlatılabilir. KYK öğrenim kredisi icra takibinden kurtulmak için, bazı senelerde yapılan KYK borç yapılandırma kampanyalarına mutlaka katılmalısınız. Bu şekilde borcunuzu uzun bir vadede ödemiş olacaksınız. Aynı zamanda da hakkınızda başlatılabilecek bir hacizden de kurtulabileceksiniz.

KYK Öğrenim Kredisi İcra Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Kredi Yurtlar Kurumuna kredi borcu olan kişiler hakkında borcun uzun bir süre ödenmemesi durumunda icra işlemi başlatılabilir. Borcu ola kişiler hakkında icra işlemi aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır.

 • Mezuniyet sonrası iki sene boyunca KYK kredisinin ödenmemesi sonrası süreç başlatılır
 • Borcunuzu ödemediğiniz taktirde Ankara merkezli olarak ikamet ettiğiniz il ya da ilçedeki vergi dairesinde borç kaydınız oluşturulur
 • Borcun devam etmesi durumunda borç kaydınız belli bir süre takipte şeklinde sistemde görünür.
 • Bu aşamadan sonra sizlere bazı tebligatlar yapılacaktır.
 • Halen borcu ödemezseniz bu sefer son aşama olarak hakkınızda icra takibi ve sonra filli icra uygulanır.
 • İkamet ettiğiniz eve y gelen icra müdürleri mal tespitinde bulunur.
 • Üzerinizde kayıtlı aynı tür eşyadan birden fazla varsa bunlara haciz konulabilir. Örneğin evde 2 tane TV varsa, bir tane TV’ye icra gelebilir.
 • İcra işleminizin durdurulması için borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Aksi halde icra memurları bütün borç karşılanıncaya kadar hakkınızdaki haciz işlemini devam ettirir.

Bir önceki yazımız olan Banka Referans Mektubu Nedir ve Referans Mektubu Örneği başlıklı makalemizde banka referans mektubu, referans mektubu ve referans mektubu nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. Mustafa dedi ki:

  Banka hesaplariniZda para varsa bloke koyuyorlar

 2. Yankı dedi ki:

  Benim evime bugün pttden bu tebligat gelmiş. Henüz almadim postaneden ama bu gelen ilk tebligat olacak.Hayirlisi bakalim,umarim geriye donuk borcu bir kalemde odememi talep etmezler..

 3. İhsan Demir dedi ki:

  Sayın Totem; umarız en yakın zamanda devlet kademesinde iş başı yapabilirsiniz. KYK ödemeleri için çalışıp çalışmadığınızın bir önemi yoktur. Ödemeler geciktiğinde bağlı olduğunuz vergi dairesine işlemler aktarılır ve gerekli borç takipleri başlatılır. Saygılar

 4. İhsan Demir dedi ki:

  Engin Bey, KYK ödemelerinde icra çok geç gelmektedir. Ama çok geciktirmeniz durumunda üzerinize kayıtlı ev ya da abalara tedbir konulabilir.

 5. Totem dedi ki:

  Atanamadim devletin yüzünden bu devlet nasil bir devlet.allaha havale ettim birşey demiyorum.allshim sen bildiğin gibi et halim sana ayan.

 6. engin dedi ki:

  üzerindeki arabaya yada maşına icra gelebilir mi?

Yorum Yaz