20 Kasım 2019

Leasing Kredi Başvurusu ve Gerekli Belgeleri

Ticari firma sahipleri işletmeleri için ihtiyaç duydukları makine, ekipman ya da ticari araçların temini için banka kredisi ya da öz sermayelerini kullanabilirler. Banka kredisinde ödenecek yüksek faiz KDV ile birleşince firma sahipleri bu konuda alternatif yöntemler denemek isteyebilir. Şu anda Türkiye’de işletmelerin bu yönde en çok yapmış oldukları uygulama da leasing yani kiralama usulü ile söz konusu malzemelere sahip olma uygulamasıdır. Leasing avantajlarından leasing nerelerde yapılabilir sorusuna kadar geniş bir yelpazede kiralama ile ilgili tüm bilgilere bu yazımızda sizin için yer verdik.  Leasing kredi başvurusu ve gerekli belgeler nelerdir? Kimler leasing kullanabilir? İşte detaylar..


Bu yazımızda;

  • Banka Leasing Hesaplama
  • Leasing faiz oranları
  • Leasing Şartları
  • Leasing ticari araç alımı
  • Leasing ile araba alımı
  • Leasing mi yoksa kredi mi

Gibi daha birçok noktada en çok merak edilen konulara kısa cevaplar vererek, kiralama yöntemi ile; gemi, roro, uçak, helikopter, ticari araç, tekstil makineleri, fabrika malzemeleri, KOBİ ürünleri ve daha birçok alanda neler alınabileceği ve ne kadar faiz ödemesi yapılacağını izah ettik.


Leasing Mi Banka Kredisi Mi? Aradaki Farklar Nelerdir?

Leasing yöntemi ile kredi tamamen farklı finansman desteklemeleridir. Ticari kuruluşlara özel olarak verilen leasing yanında, kredi ise herkese verilmektedir. Bunun için Leasing’de KDV sadece %1oranı ile alınmaktadır. Bu da krediye göre çok büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Banka kredisinde kredi limiti ve satın alınacak ürünün tamamına kredi verilmez. Ama leasingde kiralanıp daha sonra mülkiyeti kiralayana geçecek olan ürünler için ilk etapta %70 kredi ve daha sonra tekrar kalan %30 için yeni finansman verilmektedir. Her iki kredi ödemesi de aynı anda başlamaz. Öncelikle %30 kredi 60 aya kadar vade seçeneği ile leasing hesaplamasına tabi tutulur ve ödemeler-taksitler hesaplanır. Bu ilk etap ödemeler bittikten sonra, kalan %70’lik kısım ödemeleri de yeni bir hesaplama ile yeniden hesaplanır. Yani leasing iş yeri sahiplerine, iş adamlarına ve KOBİ gibi orta ölçekli işletmelere oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır.

Leasing /Kiralama Kimler Kullanabilir?

Leasingi normal banka müşterileri kullanamaz. Leasing üretim yapan ve ekonomiye sürekli olumlu katkıda bulunan işletme sahiplerine özel seçeneler sunmak için oluşturulmuş bir fonlama sistemedir. Ticari unvana sahip tüm işletmeler leasing kullanabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Leasing Avantajları ve Leasing Süreci

Leasing İle Neler Kiralanabilir?

Leasing ticari işletmelere özel olarak oluşturulmuş bir bankacılık hizmeti olduğu için bu noktada sadece lojistik, yolcu taşıma, yük taşıma, üretim, fabrika, tarımsal makineler, tekne, gemi, roro gibi tüm sanayi ve hizmet sektöründe var olan malzeme ve ekipmanlar için kullanılabilir. Leasing ile özel araba alınamaz. Leasing ile bireysel ihtiyaçlar karşılanamaz. Ama şirket üzerinde leasing araç kiralanabilir.

Leasing hizmetleri en çok tekstil firmaları tarafından, ütü, dikiş ve diğer hizmetler için kullanılmaktadır. Bunun yanında denizciler de tekne ve gemi satın almak için en çok leasing hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Leasing Dezavantajları

Leasing bir satın alma değil bir kiralama işlemidir. Kısaca süreç şu şekilde gelişmektedir. İşletme sahibi bir makine satın almak yerine bu makineyi leasing firma üzerinden bankayı da araya koyarak kiralamak ister. Bazı durumlarda kişi bankanın altında hizmet yürüten banka leasingi ile çalışır. (Örneğin Ziraat Leasing firması gibi) Kiralanan makinenin bütün taksitleri bittikten sonra, ürünün artık sahibi işletmeci olmaktadır.

Bu yönü iyi ama aynı zamanda kötü tarafı da vardır. Kişi leasing yaptığı makinenin birçok taksitini yatırdığı halde son birkaç taksitini aksatsa bile sözleşme sona erer ve makine geri alınır. Diğer paralar da tahsil edilmez ve kiralama bedeli olarak kabul edilir. Bunun yanında kaşan ayların da taksitleri peşin olarak istenir. Kişi bunları ödemezse bu sefer icra başlatılır. Normal banka kredisine göre en kötü tarafı budur.

En Uygun Leasing Yapan Bankalar

Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasında ticaret köprüsü olması, 3 tarafı denizler ile çevrili olması  ve büyük illerde çok fazla fabrika olduğu için,  ticari araçlara, gemilere ve fabrika makinelerine çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle birçok banka leasing vermektedir. Bunlar; Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Halkbank, Vakıfbank, Ak Bank, Yapı Kredi, Denizbank, ICBC Bank, Burgan Bank, ING Bank’tır.

Leasing kredi faizleri ve vade tutarları kiralanacak ürünün niteliğine göre değişmektedir. Ürünün sıfır olup olmaması ya da ikinci el ürün olup olmaması da önemlidir. Leasing 2. El ürün de vermektedir.  gelecek olursak, BDDK tarafından belirlenen güncel oranlara göre hesaplama yapılmaktadır. Ayrıca leasing ürünlerde ihale süreci de olup işletmelerin teklif verilmesi beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.