17 Ocak 2019

Maaşıma Göre Çekebileceğim Kredi Miktarı

Maaşıma Göre Çekebileceğim Kredi Miktarı

Bankadan kredi çekmek isteyen kişiler ne kadar kredi çekebileceklerini merak ederler. Kredi başvurusu öncesi kredi limiti sorgulama diye bir hizmet olmadığı için birçok kişi ancak başvuru sonrası kendisine kredi çıkıp çıkmadığını öğrenebilir. Ama müşterilerin kredi notuna göre kredi çekebileceğini ve bunun yanında gelire göre kredi çekebileceklerini söyleyebiliriz. Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim diyenler için bir araştırma yaptık; ne kadar kredi alabilirim sorusunun en kesin yanıtı…

Gelirime Göre Kredi Limitim

Bankalar kredi onayı sunarken kişinin ne kadar para kazandığına çok dikkat eder. Sizin çekebileceğiniz kredi limiti üst sınırı; hem aylık kazancınıza hem de çekeceğiniz kredinin vadesine göre değişmektedir. Konut kredisi ve ihtiyaç kredisinde çekebileceğiniz limit tutarı kesinlikle çok farklı olacaktır. Biri 48 ay ile diğeri ise 120 ay hatta 240 ve 360 aya kadar çıkabilmektedir. Durum böyle olunca, ne kadar konut kredisi çekebilirim ile ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim sorularının yanıtları farklı olabilmektedir.

 

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bordro ve Kredi İlişkisi 

Kredi notundan daha önemli olan konu gelir durumudur. Bordroya göre maaş veren bankalar kişilerden, aylık gelir belgesi beyan etmelerini ister. Peki maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim. Kısaca kredi hesaplaması yapalım ve konuyu açalım.

Gelirime Göre Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirim Hesaplaması

Aylık geliri 2000 TL olan biri ne kadar kredi çekebileceğine bakalım. Bunun için çekilebilecek ihtiyaç kredisi limiti hesaplanırken gelirin %80’i baz alınır. 2000 TL’nin %80’i 1600 TL yapmaktadır. Yani aylık 1600 TL taksit ile birlikte 48 aya kadar kredi çekebilirsiniz.

Bu da 78.800 TL yapmaktadır. Ama bu tutar toplam geri ödenecek tutar olduğu için genel bir taslak ile çekebileceğiniz kredi tutarının en fazla 60 bin TL olacağını söyleyebiliriz. Kesin hesaplama için bankaya başvuru yaptığınızda ortaya çıkacaktır. Çünkü kredi faiz oranları günlük değişebilmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Maaşıma Göre Konut Kredisi Limitleri

Konut kredisi aynen ihtiyaç kredisi gibi gelirin %80’ine kadar limit ile verilmektedir. Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin çekeceği vade sayısına göre alabilecekleri limit de değişmektedir. Örneğin yine 2000 TL maaş alan biri 120 ay vade ile 120X1600= 192 bin TL kredi ödemesi yapacaktır. Ama bu çekebileceği kredi sınırı değildir. Bu tutar tüm masraflar dahildir. Yine bankada kesin sonuç çıkacağı için genel bir rakam vererek 2000 TL maaşı olan biri; 1600 TL taksit ve 120 ay vade seçeneği ile en fazla 120-130 bin TL kredi çekilebileceğini ifade edebiliriz.

Kredi onay sürecinde en önemli noktalardan biri findeks kredi puanıdır.Diğer önemli nokta da maaş miktarıdır. Aldığınız maaşın aylık %80’ini geçmeyecek şekilde size bir taksit tutarı belirlenir. Yani her ay en fazla maaşınızın %80’ini kredi şeklinde ödeyebilirsiniz. Bunun yanında kredi seviyesinin çok düşük olmaması gerekmektedir. Kredi başvurusunun kabul edilebilmesi için çekilecek kredi limitinin maaşa göre makul belirlenmesi ve kredi notunun da en azından 1099 üstü olan az riskli seviyede olması gerekmektedir.

Kesin Kredi İçin Şartlar

Şimdi gelelim asıl konuya; yani kesin kredi çıkması için ne gibi şartların olması gerekmektedir. Bunun için iki önemli noktaya dikkat etmelisiniz. Buraya çok dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü, kredi başvurusu reddedilen kişiler neden kredi çıkmaz sorusunun yanıtını bilmedikleri için tekrar tekrar krediye başvuru yapar ve nihayetinde kredi notu çöp duruma gelir. Bu durumda dikkat etmenizi istiyorum. Her şeyden önce kredi notunun çok ama çok önemli olduğunu unutmayın.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Bankadan kredi çekebilmek için banka puanının en az kaç olması gerekmektedir? 2018 verilerine göre kredi notu 1100 puan altına olanlara kredi veren bankalar sayısı oldukça azdır. Bankalar daha çok kredi notu 1100 puan üstü olanlara kredi vermek istemektedir. Bunun yanında kredi notu 1300 seviyesinin altında olanlara kredi çıksa da banka gelir belgesi istemektedir.

Kredi notu 900 ya da 800 olan kişilere bankalar genel anlamda kredi vermek istemez. Bu kişiler riskli olarak görüldükleri için banka kredisi kullanamazlar. Ama kredi notu riskli olanlara kredi veren bankalar da yok değil. Bu bankalar kefil ve ek teminat ile zor da olsa düşük limitli kredi onayı verebilmektedir.

Bankadan kolay kredi çekmek isteyen kişiler, Merkez Bankası KKB findeks kredi notu seviyesini sorgulamaları gerekmektedir. Çünkü bazı bankalar kredi notuna göre kredi hesaplaması yapıp kişilere düşük faizli kredi verebilmektedir. Örneğin, ING Bank 1600 puan üstü olanlara %0,99 faiz oranı ile kredi vermektedir. Bu avantajı kaçırmamak için önce kredi notunuzu öğrenmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz