21 Kasım 2019

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bankadan kredi çekmek isteyen kişiler ne kadar kredi çekebileceklerini merak ederler. Kredi başvurusu öncesi kredi limiti sorgulama diye bir hizmet olmadığı için birçok kişi ancak başvuru sonrası kendisine kredi çıkıp çıkmadığını öğrenebilir. Ama müşterilerin kredi notuna göre kredi çekebileceğini ve bunun yanında gelire göre kredi çekebileceklerini söyleyebiliriz. Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim diyenler için bir araştırma yaptık; İşte ne kadar kredi çıkar, ne kadar kredi alabilirim sorusunun en kesin yanıtı…

Gelirime Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim

Bankalar kredi onayı sunarken kişinin ne kadar para kazandığına çok dikkat eder. Sizin çekebileceğiniz kredi limiti üst sınırı; hem aylık kazancınıza hem de çekeceğiniz kredinin vadesine göre değişmektedir. Konut kredisi ve ihtiyaç kredisinde çekebileceğiniz limit tutarı kesinlikle çok farklı olacaktır. Biri 48 ay ile diğeri ise 120 ay hatta 240 ve 360 aya kadar çıkabilmektedir. Durum böyle olunca, ne kadar konut kredisi çekebilirim ile ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim sorularının yanıtları farklı olabilmektedir. Kredi onay sürecinde en önemli noktalardan biri findeks kredi puanıdır. Kredi seviyesinin çok düşük olmaması gerekmektedir. Peki kredi notu seviyesi kredi çekerken ne kadar önemli?

Kredi Notu Çöp Seviyede Ne Demek?

Şimdi gelelim asıl konuya; yani kesin kredi çıkması için ne gibi şartların olması gerekmektedir. Bunun için iki önemli noktaya dikkat etmelisiniz. Buraya çok dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü, kredi başvurusu reddedilen kişiler neden kredi çıkmaz sorusunun yanıtını bilmedikleri için tekrar tekrar krediye başvuru yapar ve nihayetinde kredi notu çöp duruma gelir. Bu durumda dikkat etmenizi istiyorum. Her şeyden önce kredi notunun çok ama çok önemli olduğunu unutmayın. Peki kredi onayı için kredi skoru en az kaç olmalıdır?

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Bankadan kredi çekebilmek için banka puanının en az kaç olması gerekmektedir? 2017 verilerine göre kredi notu 1100 puan altına olanlara kredi veren bankalar sayısı oldukça azdır. Bankalar daha çok kredi notu 1100 puan üstü olanlara kredi vermek istemektedir. Bunun yanında kredi notu 1300 seviyesinin altında olanlara kredi çıksa da banka gelir belgesi istemektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi notu 900 ya da 800 olan kişilere bankalar genel anlamda kredi vermek istemez. Bu kişiler riskli olarak görüldükleri için banka kredisi kullanamazlar. Ama kredi notu riskli olanlara kredi veren bankalar da yok değil. Bu bankalar kefil ve ek teminat ile zor da olsa düşük limitli kredi onayı verebilmektedir.

Bankadan kolay kredi çekmek isteyen kişiler, Merkez Bankası KKB findeks kredi notu seviyesini sorgulamaları gerekmektedir. Çünkü bazı bankalar kredi notuna göre kredi hesaplaması yapıp kişilere düşük faizli kredi verebilmektedir. Örneğin, ING Bank 1600 puan üstü olanlara %0,99 faiz oranı ile kredi vermektedir. Bu avantajı kaçırmamak için önce kredi notunuzu öğrenmelisiniz.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bordroya Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi notundan daha önemli olan diğer konu da gelir durumudur. Bordroya göre maaş veren bankalar kişilerden, aylık gelir belgesi beyan etmelerini ister. Peki maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim. Kısaca kredi hesaplaması yapalım ve konuyu açalım.

Gelirime Göre Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirim?

Aylık geliri 2000 TL olan biri ne kadar kredi çekebilir? Bunun için çekilebilecek ihtiyaç kredisi limiti hesaplanırken gelirin %80’i baz alınır. 2000 TL’nin %80’i 1600 TL yapmaktadır. Yani aylık 1600 TL taksit ile birlikte 48 aya kadar kredi çekebilirsiniz.

Bu da 78.800 TL yapmaktadır. Ama bu tutar toplam geri ödenecek tutar olduğu için genel bir taslak ile çekebileceğiniz kredi tutarının en fazla 60 bin TL olacağını söyleyebiliriz. Kesin hesaplama için bankaya başvuru yaptığınızda ortaya çıkacaktır. Çünkü kredi faiz oranları günlük değişebilmektedir.

Maaşıma Göre Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

Konut kredisi aynen ihtiyaç kredisi gibi gelirin %80’ine kadar limit ile verilmektedir. Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin çekeceği vade sayısına göre alabilecekleri limit de değişmektedir. Örneğin yine 2000 TL maaş alan biri 120 ay vade ile 120X1600= 192 bin TL kredi ödemesi yapacaktır. Ama bu çekebileceği kredi sınırı değildir. Bu tutar tüm masraflar dahildir. Yine bankada kesin sonuç çıkacağı için genel bir rakam vererek 2000 TL maaşı olan biri; 1600 TL taksit ve 120 ay vade seçeneği ile en fazla 120-130 bin TL kredi çekilebileceğini ifade edebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.