17 Ocak 2019

Maaşa Gelecek Olan Haciz Miktarı

Maaşa Gelecek Olan Haciz Miktarı

Banka kredisi kullanıp da bu kredinin taksitlerini ödeyemeyenler ne yazık ki en sonunda icra takibine takılmaktadırlar. Bu kişiler herhangi bir özel ya da devlet kurumunda çalışıyorlarsa, o zaman bu kişilerin evlerine haciz gitmeden önce maaşlarına el konulmaktadır. Maaşına haciz konulan kişiler de, maaşıma ne kadar haciz gelir sorunun cevabını merak etmektedir. Ülkemizde maaşlara konulan haciz oranlarında birçok farklılık ortaya çıkmaktadır. Bu da birçok kişinin mağdur edilmesine neden olmaktadır.

İster devlet memuru olarak çalışın ister özel sektörde sigortalı olarak maaşlı çalışın. Eğer banka ya da başka bir kuruma olan borcunuzu yasal süre içinde ödemezseniz o zaman hakkınızda icra işlemi başlatılacaktır. İcra işlemi iki şekilde yapılabilir; birincisi maaşa el koyma şeklinde iken, ikinci icra da kişinin adına kayıtlı taşınır ya da taşınmazlara el koyma şeklindedir.

Alacaklı kurum ya da kişinin avukatı, daha kolay bir şekilde alacağını tahsil etmek için, öncelikle kişinin maaşına tedbir konulmasını isteyecektir. İlgili icra müdürlüğüne başvuru yaparak, maaşın bir bölümüne bloke konulmasını talep edecektir. İcra müdürlüğü de kişinin maaşının yattığı bankaya yazı yazarak maaşının belirtilen oranda kesilmesini ve diğer kalan tutarın da avukat üzerinden alacaklı kuruma havale edilmesini isteyecektir. Maaşa haciz işlemi kısaca bu şekildedir.

 

Maaşın Tamamına Haciz Gelme Riski

Kişi bankaya çok fazla borçlu da olsa yine de hayatını idame ettirebilmesi için gerekli olan maaşının tamamına el konulması hem hukuki hem de ahlaki olamayacaktır. Türkiye’de mevcut İş Kanunu çerçevesinde de zaten kişilerin maaşlarına tümden el koymak yasa dışı olarak kabul edilmiştir. Kişinin ancak belli bir oranda maaşına el konulacaktır. Burada kamu çalışanı ve özel sektör çalışanı için değişik kıstaslar belirlenmiştir.

Page Title

REKLAMLAR

Kişilerin sahip oldukları mal varlıklar, gelirleri, evinin kira olup olmaması, eşinin çalışıp çalışmaması, sahip olduğu çocuk sayısı… vb. gibi durumlar borçlu kişinin maaşının kaçta kaçına el konulacağını az çok gösterecektir.

 

Maaşın En Az Dörtte Birine El Konulmaktadır

Özel sektör işçilerinin maaşlarına icra gelmesi durumunda, İcra Müdürlüğünce belirlenecek haciz oranı, kişinin maaşının ¼’ünden az olamaz. Yani kişi 2400 TL maaş alıyorsa o zaman bu kişinin maaşının en az 600 TL’sine el konulabilir. Bu şekilde borçlar tamamlanıncaya kadar icra devam eder.

Ama bazı alacaklı avukatlar İcra Müdürlüğünü ikna ederek kişilerin maaşlarının tamamına bloke koydurabilmektedir. Bu durum tamamen hukuka aykırıdır. Bu gibi bir sorun ile karşılaşıldığı vakit hemen gerekli itirazların yapılması gerekmektedir. İtiraz mercii ise İcra Müdürlüğü değil, İcra Tetkik Hakimliğidir.

 

Maaşa Haciz İtirazının Yapılacağı Yerler

Maaşınıza el konuldu ise ya da borcunuz karşılığında maaşınızdan  kanunda belirtilenden fazla oranda kesintiye gidildi ise o zaman bu durum için gerekli itirazları yapabilirsiniz. Çünkü borçlar kanunda ve iş kanununda açıkça belirtildiği üzere, hiç kimse hayatını devam ettirebilecek gelirinden yoksun bırakılamaz. Kişinin başka da geliri yoksa maaşının tamamına el konulmasını doğru olmayacaktır.

Bu durumda kişilerin yapmış oldukları hataların başında bankaya itiraz etmeleri gelmektedir. Ama banka zaten icra müdürlüğünün resmi talebi karşılığında bu adımı attığı için, haklı da olsanız kendisi bu düzeltmeyi yapamaz. Yine İcra Müdürlüğü de İcra İşlemini durduramaz, bunun yerine ya icrayı talep eden avukatın talebini geri çekmesi gerekecek, ya da siz İcra Tetkik Hakimliğine başvuru yaparak, icranın durdurulmasını ya da maaşa uygulanan bloke oranının düşürülmesini isteyeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Bankadaki Paranın Devlet Güvencesi   başlıklı makalemizde bankadaki paranın devlet güvencesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz