20 Kasım 2019

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?  

 

Son zamanlarda hükümet yetkililerin üst üste yapmış oldukları telkinler ve özellikle de Merkez Bankası’nın yapmış olduğu faiz indirimi ile birlikte bankalar faiz indirimine giderek müşterilere oldukça uygun seviyelerde faiz uygulamaya başlamışlardır. Bankaların yapmış oldukları büyük faiz indirimi sonra birçok kişi acil ihtiyaçları için bankaların kapısını çalmaya başlamıştır.

 

Özellikle maaşını belli bankalardan alan kişiler kendi bankalarından ne kadar maaş alabileceklerini merak etmektedirler. Maaşımın kaç katı kredi çekebilirim? Bankam bana ne kadar kredi verir? gibi sorularla karşılaşmaktayız. Bugünkü makalemizde bu konuya değinerek siz değerli okuyucularımıza önemli bilgiler vereceğiz.

 

 

maaşımın kaç katı kredi çekebilirim?

maaşımın kaç katı kredi çekebilirim?

Maaş Kadar Kredi Uygulaması

 

Özel sektörde ya da kamuda çalışan kişilerin maaş aldıkları bankalardan ne kadar kredi çekebilecekleri genellikle standarda bağlanmış olup sadece bazı bankalar özel durumlarda bazı müşterilerine esnek koşullar sağlayabilmektedirler. Özellikle özel bankaların bu konuda daha fazla inisiyatif kullandıklarını biliyoruz. Bankaların kar marjlarına bakıldığında en önemli gelir kalemlerinin müşterilerine vermiş oldukları kredi faizleri olduğu görülecektir. Bu nedenle bütün bankalar kredi talep eden müşterilerine bol miktarda kredi vermek istemektedirler.

 

Özer ya da devlet bankaları kredi talebinde bulunan müşterilerinin kredi onayını yapmadan önce onlar hakkında bazı araştırmalar yaparlar. Bu araştırma birkaç sistem üzerinden yürütülür. Bu müşteriler hakkında hem UYAP, hem de KKB(Kredi Kayıt Bürosu) üzerinden tarama yapılmaktadır.  Adli sicili çok sorunlu olan kişilere genellikle kredi verilmediği için UYAP( Ulusal Yargı Ağı ) üzerinden bir sorgulamaya tabi tutulabilirler. Bunun dışında ayrıca KKB sisteminden de sorgulama yapılarak bu kişinin kredi notu araştırılır.

 

Maaşım Kredi İçin Yeterli Mi?

 

Page Title

REKLAMLAR

Yapılan araştırmalarda sorun çıkmaması üzerine kişiye genellikle kredi verilmektedir. Ama bu noktadan sonra kişinin istediği kadar kredi verilip verilemeyeceğine bakılır.  Bankalar kredi çekmek isteyen kişilere genellikle maaşlarının %75 ‘ine kadar kredi vermektedir. Bu %75 oran en yüksek kredi verilen oran olarak düşünülebilir. Çünkü bazı bankalar müşteri odaklı bakarak bazı müşterilerine ancak %40 oranında kredi vermektedirler. Yani maaşı 2000 TL olan biri %40 oranla ancak 800 TL kredi çekebilecektir.

 

Tabi bankaların kişilere göre almış oldukları bu kararlarda kişilerin kredi notunun da büyük bir etkisi vardır. Bunun yanında kişinin devlet memuru olup olmaması da oldukça önemli görülmektedir. Devlet memuru olan kişilere daha rahat kredi çıkmaktadır. Çünkü memurların iş güvencesi devlet garantisinde olduğu için kredi ödemeleri pek sorun teşkil etmeyecektir.

 

Ülkemizde faaliyet gösteren özel bankaların müşterilerine daha esnek koşullarda kredi çekme şansı verdikleri bilinmektedir. Bu nedenle özellikle özel sektör çalışanları daha çok özel bankalar ile çalışıp onlardan kredi çekmektedir. Tabi bu bankaların bu müşterilerine uygulamış oldukları faizler de biraz daha fazla olmaktadır. Bazı özel bankalar devlet bankalarına göre oldukça kolay kredi kullandırmakla birlikte aynı zamanda müşterilerine de yüksek faiz uygulayabilmektedirler. Müşteriler de başka bankadan kredi çekerken zorlandıkları için mecburen bu bankalardan kredi çekmektedirler.

 

48 Ay İhtiyaç Kredisi

 

Son yapılan bankacılık düzenlemesi ile birlikte artık ihtiyaç kredileri 48 aya kadar vadelendirilebilecek. Maaş aldığı bankadan yüksek miktarda kredi çekmek isteyen kişilerin bu düzenleme ile işleri oldukça kolaylaşmıştır. Daha önce 36 ay olduğu için birçok kişi istediği rakamda kredi çekememekteydi. Şimdi yapılan yeni düzenleme vatandaşın işini oldukça kolaylaştırmıştır.

 

3000 TL maaş alan birinin ne  kadar kredi çekebileceğini hesaplayalım. Özel sektöre kredi başvurusu yaptığını düşünürsek, maaşının da %70’i kadar kredi çekebileceğini ve 48 aya kadar vade seçeneği talep edeceğini düşünelim.

 

70×3000/100= 2100 TL aylık ödemeli kredi çekebilecektir. Bunu da 48 ay ile çarptığımızda ortalama masrafları dahil edilmemiş şekli ile bu kişi 100.000 TL civarı kredi çekebilecektir. Tabi burada kişinin kredi notunun da göz önünde tutularak kişiden kefil de istenme durumu vardır.

 

Maaş kredi oranı ile ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz. Uzman kadromuz ile en kısa sürede sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.