Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar Hangileridir?

Sosyal devlet gereği yardıma muhtaç olan kişiler için kamu kurumları ve bazı sicil toplum kuruluşları fakirlere, öğrencilere, evi olmayanlara değişik isimler adı altında yardımlarda bulunur. Maddi yardım yapan kurumlar arasında daha çok Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma Kurumları ön plana çıksa da halkın pek fazla bilmediği ve çok iyi yardımlar yapan yerler kurumlar vardır. Para yardımı yapan yerler hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilir ve uygun şartları taşıyorsanız yardım için başvuru yapabilirsiniz.

Para Yardımı Yapan Yerler

Ülkemizde maddi durumu çok kötü olan maddi yardıma fazlasıyla ihtiyaç duyan birçok kişi vardır. Bu kişilere yardım yapan muhtaç kişilerin yanında olan özel kuruluşlar ve devlet kuruluşları vardır. Bu kurum ve kuruluşlar kişinin ihtiyacını araştırarak belirler. İhtiyaçları ölçüsünde muhtaçlara yardım eli uzatırlar.

Maddi olarak zor durumda bulunan kişilere yardım elinin kısa sürede ulaşması için sosyal yardım hattı oluşturulmuş. ALO 144 vatandaşın kolayca ulaşabileceği yardım hattıdır. Bu hatta tüm GSM operatörlerinden ücretsiz bir şekilde ulaşılabiliyor.

Birçok kurum ve kuruluş yardıma muhtaç ailelere maddi yardım yapmaktadır. Bu kurum ve kuruluşlar hangileri olduğunu yazımızın devamından öğrenelim.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Bakanlık devlete ait olunca eli her yere uzanıyor. Fakir ailelerden, sağlık ihtiyaçlarına, çocuklarını okutamayan ailelerden eşi vefat etmiş kişilere doğum yardımından barınma yardımına kadar birçok alanda ailelerimizin yanında olmaya devam ediyor.  Bu kurum mahalle muhtarları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerini tespit ediyor, ihtiyacı olduğu alanda yardım ediyor.

Page Title

REKLAMLAR

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Maddi yardıma, gıda yardımına ve yakacak ihtiyacı olan kişilere yardım etmektedir. Başbakanlık bünyesinde yer alan bu kuruma başvuru yaparak maddi durumunuzun iyi olmadığını bildirerek yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Bu kuruma muhtaç olduğunuz alanda başvuru yapmak için;

-Başvuru Dilekçesi

-Başvuru Formu

-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi gibi belgeler sabit olmak üzere başvuru yapacağınız alana ilişkin ek belgeler de istenecektir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü

Bu kurum da başkanlık bünyesinde yer alır. Fakir Fukara Fonu adı altında biriken paraları başvuru yapan ailelere ihtiyaç sahibi olduklarını tespit ettiğinde düzenli olarak yatırır.

Sosyal Hizmetler Kurumu Destekleri

Valiliğe bağlı olan bu kurum il bazında yardım yapar. Bu yardımdan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahipleri muhtarlık ve nüfus müdürlüğünden alacakları belge ile başvuru yapmalıdır.

İnsani Yardım Vakfı Yardımı

İnsani Yardım Vakfı dünya çapında yardım yapan bir kurumdur. Dünya üzerinde kıtlık yaşamış, savaş görmüş, doğal afet yaşamış ülke ve bölgelerde faaliyet gösterir. Din, dil, ırk ayırt etmeksizin bütün insanlığın yardımına koşmayı amaç edinen bir kurumdur.

Ayrıca muhtaç olan öğrencilere de aylık burs yardımı, muhtaç kişilere gıda, giyecek, yakacak, barınma ve sağlık yardımları da yapmaktadır.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı

Amacı sokaklarda heba olan çocukları topluma kazandırmak olan bu kurum yarı resmi yarı özeldir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile işbirliği içinde çalışır. Kurtarılan çocukların tekrar sokağa dönmemesi için ailelerine yardım eder.

Siz de yardım istiyorsanız gerekli fakirlik ve muhtaçlık şartlarını taşımanız ve bazı belgeleri toplanmanız gerekmektedir. Ayrıca kışın kömür yardımı, okuyan çocuk yardımı ve diğer tüm yardımlar için Kaymakamlıklara başvuru yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.