20 Ağustos 2019

Memurlar İşsizlik Maaşı Alabilir Mi

İşten çıkarılan ya da istifa eden devlet memurları işsizlik maaşını alabilir mi? Devlet memurlarının işsizlik ödeneği almaları için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. O da maaşından  işsizlik ödeneği kesintisinin yapılmasıdır. Özel sektör çalışanlarından çalıştıkları süre boyunca bir kesinti yapılır. Yapılan bu kesinti, daha sonra işsiz kalan kişiye maaş olarak belli bir süre ödenir. Ama devlet memurları kanununda bu gibi bir düzenleme yoktur. Bu nedenle de devlet memurları işsizlik maaşı alamazlar. Bunun nedenlerini aşağıda uzun uzun yazdık. Lütfen okumaya devam edin.

İşsizlik maaşı, işkur bünyesinde oluşturulan bir fon sayesinde düzenli aralıklarla yapılan bir yardımdır. İşsizlik fonu çalışan işçilerin maaşlarından kesinti yapılmak sureti ile oluşturulmaktadır. Yani devlet direkt bu fona katkı sunmaz. Bunun yerine işsizlik maaşı için oluşturmuş olduğu fona çalışan kişilerin maaşından kesinti yaparak para aktarır. Bu fonda duran paralar da işsiz kalan kişilere belli bir süre ödenir.

Page Title

REKLAMLAR

Yazımızın konusu olan memurların işsizlik ödeneği alıp alamayacağına gelince, burada önemli nokta şudur; çalışan kişilerden hangi gruplardan işsizlik ödeneği kesildiyse yine ancak o gruplara maaş bağlanabilir. Türkiye’de de sadece SSK’lılardan işsizlik maaşı kesilmektedir. İşsizlik maaşı kesintisi memurlarda olmaz. Bu nedenle de devlet memurları işsizlik maaşı alamazlar. Bunun nedeni gayet açıktır. Çünkü devlet memurları çalıştıkları süre boyunca işkuda oluşturulan işsizlik fonuna herhangi bir ödeme yapmadıkları için bu yardımdan da yararlanamazlar.

Halihazırda çalışan memurlar isteseler bile işkura şu anda ödeme yapamazlar. Çünkü işsizlik fonu için kesilen ödemeler, isteğe bağlı olarak değil, kanunlarla yapılır. Devlet memurlarında da henüz böyle bir düzenleme mevcut değildir. Bu nedenle de ilerleyen dönemlerde de işten çıkarılan ya da istifa eden memurların işsizlik maaşı almaları gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

 

Memura İşsizlik Ödeneği Verilmez

Herkesin bildiği gibi özel sektör çalışanlarından çalıştıkları süre boyunca maaşlarından kesinti yapıldığı için, herhangi bir işsizlik durumu yaşadıklarında, 6,8 ve 10 ay boyunca maaş alabilmektedirler. Geriye dönük prim gün sayısına göre yapılan düzenlemeye göre kişilerin maaş alabileceği ay sayısı hesaplanır.  Memurlarda ise emekli sandığı sistemi olduğu için bu tür bir fonlama bulunmamaktadır. Emekli sandığında işsizlik fonu birikmez, bunun yerine emeklilikte verilen tazminatlar için kesintiler yapılır. İşten çıkarılan ya da istifa eden memur ancak emekli sandığında biriken tazminatını alabilir. Bunun dışında herhangi bir ödeme alamaz.

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz