17 Ocak 2019

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır? (GÜNCEL-2018)

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır? (GÜNCEL-2018)

Bankalar kredi dağıtırken bazı kriterlere dikkat ederler. Bu kriterlerin içinde kişinin gelir seviyesi ve kredi notu en önemli noktaları oluşturur. Kredi notu istenilen seviyede olmayanlar ve özellikle Merkez Bankası Kara Listesinde olanlara hiçbir banka kredi vermez. Kara Listeye girenler uzun yıllar banka kredisi kullanamayacağı için kara listeye girmesine neden olabilecek tüm bankacılık faaliyetlerinden uzak durması gerekmektedir. Peki bir banka müşterisi kara listede olduğunu nasıl öğrenebilir? Bunun için Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır başlıklı bir yazı kaleme aldık.

Öncelikle kredi notunun ne olduğunu ve kredi notunun kimin tarafından belirlendiğine göz atalım.

 

Kredi Notunu Kim Belirler?

Kredi notu KKB( Kredi Kayıt Bürosu) tarafından belirlenen ve her banka müşterisinin taşımış olduğu risk seviyesini gösteren bir finansal karnedir.  1 ile 1900 puan arasında değişen kredi notu, sağlıklı bankacılık faaliyetlerinin yürütülebilmesi bankalar ile KKB iş birliği ile yürütülen bir uygulamadır.

Kredi başvurularında banka müşterilerinin kredi puanı yani bankacılık sicilleri oldukça önemli bir noktayı oluşturur. Birçok banka, kredi başvurularını incelerken kişilerin gelir durumundan ziyade onların kredi notuna dikkat eder. Kredi notu da Merkez Bankası- Kredi Kayıt Bürosu ve Bankalar arasındaki koordinasyon ile ortaya çıkar. Kredi kayıt bürosu, tüm bankalardan almış olduğu istihbarat bilgilerini inceleyerek kişilere bir kredi puanı verir. Bu kredi puanı da Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmaktadır.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Kredi Çekerken Kredi Notu Önemli Midir?

Bankaya yapılan kredi başvurularında kredi notu çok önemli olduğu için, kredi başvurusu öncesi kesinlikle bir kredi sorgulaması yapılması gerekmektedir. Peki Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır? Bu konuda bir araştırma yaptık. Ve en hızlı ve en ucuz kredi notu sorgulama servisleri hakkında size ayrıntılı bilgiler hazırladık.


Bu yazımızda;

 • Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?
 • Kredi Notu Nasıl Düşer?
 • Kara Listede Olanlar Nasıl kredi Çekebilir?

Sorularının yanıtlarını en ince detayına kadar bulabilirsiniz. İşte kara liste sorgulama ile ilgili tüm detaylar…


 

Vatandaşların nakit ihtiyaçları olduğunda istedikleri zaman kredi çekebilmeleri için sahip oldukları kredi puanları oldukça önemlidir. Merkez Bankası kara liste bankacılık faaliyetlerinde bulunan herkes için oldukça önemli bir uygulamadır. Bankalar müşterilerine kredi verirken onların kredi notu skoruna mutlaka bakarlar. Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kendiniz kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Bu nedenle başvuru öncesi merkez bankası kara liste sorgulama yapmanızı tavsiyesi ederiz.

 

Kredi Kaydı ve Kara Liste

Müşterilerin bankalar ile olan bütün işlemlerinin kayıt altına alındığı ve bu işlemlerin durumuna göre onlara puanlama yapılan bir online sistem mevcuttur. Başta KKB( Kredi Kayıt Bürosu) Olmak üzere bazı online sistemler sayesinde artık bankalar müşterilerinin kredi sicillerini anında öğrenebilmektedirler. Vatandaşların bankacılık işlemleri adı altında yapmış oldukları kredi ödemleri, kredi kartı kullanımları, banka kredili mevduat hesabının kullanımı gibi etmenler kredi notunu etkileyen ana faktörlerdir.

Bankalar da kredi başvuru sahibi için onay vermeden önce kredi risk sorgulaması yapar. Eğer kredi riski yüksekse o kişiye kredi çıkmaz. Kredi riski makul seviyede ya da iyiyse o halde bu kişiye kolaylıkla kredi verilebilir.


Banka kara liste sorgulama yazımızıda incelemenizi tavsiye ederiz.

Page Title

REKLAMLAR


Kara Listeye Nasıl Girilir?

Kredi Notunu Nasıl Düşer?

Banka ile işlemleri olan herkesin kredi notu vardır. Kredi notu 0-1900 puan arasında değişip, kişilerin bankacılık işlemlerinin sağlıklı olup olmamasına göre not yükselir ya da düşer. En düşük değer “0” iken en yüksek değer ise 1900’dür.

Kredini notunu arttıran ve düşüren birçok sebep vardır. Aşağıda kredi notunu etkileyen sebepler madde madde açıklanmıştır. Kredi puanını düşüren temel sebepler:

• Kullanmış olduğunuz kredinin taksitlerini zamanında ödememeniz
• Kredi kartı borcunuzu ödememeniz ya da sürekli asgari tutarı ödemeniz
• Banka hesabınıza tanımlı kredili mevduat hesabınızı kullanıp ödeme gününü geciktirmeniz
• Devlete olan ceza ya da vergi borçlarınızı zamanında ödemediğiniz için karşılaştığınız takip-haciz işlemleri
• Kişilere ya da kurumlara olan borcunuzdan dolayı icra takibine takılmanız

Yukarıda sayılan sebepler kredi sicilinizi etkileyen ana unsurlardır. Kredi puanınızın yüksek olmasını istiyorsanız uzun bir süre yukarıda bahsedilen maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir.
Bankalara olan borcunuzdan dolayı öncelikle kredi notunuz düşüş gösterir, daha sonra borcunuzu ödememeye devam ederseniz bu sefer maalesef Merkez Bankası kara listesine girersiniz. Kara listeye girdiğiniz an ise en az 5 sene hiçbir bankadan kredi çekemez ve sağlık bir bankacılık faaliyetinde bulunamazsınız.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Merkez Bankası Sicil Kaydı Öğrenme

Merkez bankası sicil kaydını öğrenmek için birkaç yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi işlem yapmış olduğunuz banka aracılığı ile kara listede olup olmadığınızı öğrenmek, ikincisi ise kendiniz yazacağınız dilekçe ile bu bilgiyi elde etmektir.

KKB ve Merkez Bankası, vatandaşlara ait olan özel sicil bilgilerini online olarak kullanıcılarına aktarmamaktadır. (Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks’i kullanabilirsiniz; ama kara listede olup olmadığınızı buradan öğrenemezsiniz. ) Yani internetten ya da farklı bir online sistem üzerinden bu şekilde bir sorgulama yöntemi yoktur.

Dediğimiz gibi ya banka aracılığı ile öğreneceksiniz. Bankadan öğrenmek için kredi başvurusu yapmanız ve kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanması ile ancak öğrenmiş olursunuz. Bunun dışında Merkez Bankasına yazacağını dilekçe ile de ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Merkez Bankasına yazacağınız dilekçede bulunması gereken bilgiler:

• Kişi ne istiyorsa net şekilde ifade etmelidir
• Şahıslar için kişinin adı, soyadı imzası mutlaka bulunmalıdır.
• Tüzel kişilerde ise imza sirküsü mutlaka bulunmalı
• Vergi ve T.C kimlik numarası bulunmalı
• Anne kızlık soyadı belirtilebilir.
• Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
• Vekalet için avukatın bilgileri yazılmalı

Merkez bankasına yazılan dilekçelerin resmi bir dille yazılması ve adres kısmı ile sizin adres kısmınızın doğru yazılması gerekmektedir. Dilekçeye yazı ile cevap verilecekse ona göre bir adresin olması şart koşulur.


Sizde kara listedeyim kredi çekemiyorum diyorsanız KKB kredi sicili kötü olana kredi yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.


Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kara listede olanlara geçtiğimiz seneye kadar kesinlikle kredi vermek yasaktı. Kredi veren bankalara BDDK tarafından ceza kesilmekte idi. Ama yeni çıkan sicil affı ile birlikte artık bankalara kara listede olanlara kredi verme hakkı tanındı. Yani bir banka, kara listede olan müşterisine ister kredi verir ister vermez. Siz de yanınıza alacağınız iyi birkaç kefil ve bankaya göstereceğiniz iyi teminatlar ile kara listede olsanız bile kredi çekebilirsiniz. Bunun için özel bankalara başvuru yapmanız daha olumlu olacaktır. 

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2018 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. yüksel dedi ki:

  slm benim kıredım vardı icralık oldum ve birbucuk senedır borcum yoktur nedenkıredicekemıyorum

 2. Jale Önğen dedi ki:

  Kredi cekemiyorum acil 10000 tl ye ihtiyacım var özel bir yerde asgari ücretli calısıyorum aylık 400 tl olarak ödeme yaparım lütfen acil lazım telefon numaram 05413254357

 3. alp dedi ki:

  ankara da ikamet ediyorum..3600 maaşlı devlet memuruyum.geç ödemeden dolayı.kkb puanım düşük …haciz vs. bişey yok…2007 model aracımı da ipotek verebilirim…7000 tl. ye ihtyacım var…. 0 541 3155218 arayın

 4. hayri dedi ki:

  Nasıl düzeltebilirim bu olayi

 5. hayri dedi ki:

  slm benim hiç bir kuruma borcum bulunmamaktadır buna rağmen hiçbir bankadan kredi kullanamıyorum ve başvuruları m uzun süredir sifirlanmiyor güncellenmemektedir ben bu konu hakkında nasıl yardım alabilirim çok rica ediyorum bana yardımcı olurmusunuz

  1. hayri dedi ki:

   bana yardımcı olabilecek bi kurum a yonlendirebilirmisiniz

Yorum Yaz