20 Kasım 2019

Mikro Kredi Nasıl Alınır?  

 

Mikro kredi, ev hanımlarına özel olarak düzenlenmiş bir kredi türüdür. Bu kredide temel amaç; ev hanımlarının birkaç arkadaşı ile ortak bir işe girerek üretim endeksli olarak faaliyet yürütmelerini sağlamaktır. Mikro kredilerde yüksek faiz, komisyon ücretleri alınmamakla birlikte bu işlemler sırasında üretim verimliliği için danışmanlık hizmeti de verilmektedir. Peki bayanlara özel olan bu mikro kredi nasıl alınır? Kendi işinin sahibi olmak isteyen bayanlar mikro kredi ile bu hayalini gerçekleştirebilir. İşte diğer ayrıntılar.

Mikro kredinin temel mantığını ve ilk çıkış noktası üzerinden bilgi vermek gerekirse; mikro kredi Nepal’de ortaya çıkmış ve bu kredinin fikir mimarına Nobel ödülü kazandırmış oldukça faydalı bir projedir.  Nepalli Muhammet tarafından ortaya atıla bu proje sayesinde hem Nepal’de hem de dünya genelinde milyonlarca pasif bayan ekonomik olarak hızlı bir şekilde hayata entegre edilmiştir. Türkiye’de de aynı şekilde şu ana kadar on binlerce kadın mikro kredi ile kendi iş yerlerini kurabilmiştir.


Mikro kredi dışında ev hanımları birçok vakıf ve dernekten kredi desteği alabilmektedir. Ev hanımları Başta KOSGEB olmak üzere, İlçe Sosyal Yardımlaşma Kurumlarından ve Kırsal Kalkınma Ajanslarından da iş kurma kredisi alabilmektedir. Bu yazımızda mikro kredi projesi hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.


Mikro Kredi Nedir?

Mikro Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mikro kredi başvurusu yapan kadınlar bunun için bir işletme açmak zorunda değillerdir. Mikro kredilerde, ev hanımları kendi evlerinde de işlerini yaparak para kazanabilirler. Mikro kredi başvurusu yapacak olan bayanlar kendi başına bunu yapamaz. Bu kredi için aynı mahallede oturan en az 5 tane bayanın bir araya gelerek kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Bu kredi için bayanların öncelikle kendi aralarında bir iş planı yapması gerekmektedir. Koordineli bir şekilde iş planlaması yapan 5 tane bayan daha sonra kredi için başvuru yapabilirler. Bu bayanlar üretimlerini ortak yapacakları için önceden tüm koşulları konuşarak kendi aralarında anlaşmaları gerekmektedir.

 

Page Title

REKLAMLAR

Mikro Kredi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Mikro kredi için değişik birkaç merkeze başvuru yapılabilir. Mikro kredi tutarı genelde düşük olduğu için ve bayanlar ev hanımı olduğundan resmi kurumlar bu noktada çok zorluk çıkarmaz. Başvuru yapan birçok bayana birkaç gün içinde kredi onayı  çıkar ve daha sonra para da hesaba geçirilir. Mikro kredi için başvuru noktaları;

  • TGMP ( Türkiye Grameen Mikro Finans Programı )
  • Kadın Emeğini Değerlendirme
  • Türkiye İsrafı Önleme Vakfı

Bu kuruluşlar mikro kredi veren ve yöneten kuruluşlardır. Bayanlarımız kredi için bulundukları il ya da ilçede bu kuruluşlara başvuru yaparak kredi alabilirler.

Mikro kredi başvurusu yapacak olan bayanlarımız aşağıdaki adresten tüm bilgileri alabilirler. Her ilde temsilciliği bulunan Türkiye Grameen Mikro Finans Programı size her zaman en hızlı desteği sağlamaktadır. İşte Grameen Mikro kredi merkezi telefon ve diğer iletişim bilgileri;

Adres: Kaptanpaşa Sk. 29/5 Kat:3 Gaziosmanpaşa 06700 / ANKARA

Telefon: +90 (312) 436 90 90

Fax: +90 (312) 436 90 24

E – mail: bilgi@tgmp.net

Mikro Kredi ile Kendi İşini Kur

Mikro Kredi Şartları

Mikro kredi daha çok bayanlara özellikle ev hanımlarına yönelik olduğu için bu noktada bayanlardan çok fazla şart istenmemektedir. Kredi için kefil, teminat ya da başka da bir ek belge de istenmez. Bayanlardan istenen şartlar şunlar olacaktır;

  • Bayanlar 5 kişi birleşerek kredi başvuruş yapmalıdır
  • Bayanların evli ya da belirgin bir ikametinin olması gerekmektedir
  • 5 bayanın da aynı mahallede oturması gerekiyor
  • SKK’lı bir işte çalışan kadınlara bu kredi verilmez.
  • Kadınların ek gelirinin olmaması gerekmektedir.

 

Mikro kredi başvurusu yapacak olan bayanlar bir araya geldikten sonra gerekli başvuruları yapabilirler. Bu başvuru sonrası bayan yetkili memurlar hemen evlere gelerek gereli incelemeleri yapar. Aranan şartlara uygun olan kadınlara hemen kredi onayı sunar. Kredi onayı alan bayanlar birkaç gün içinde müşterek hesaptan bu ödemeleri alabilirler. Daha sonra üretim başlayınca kredi geri ödemesi için günlük ve haftalık ödemeler yapılabilecektir. Kredi faizi olmadığı için ödemeler oldukça uygun taksiler şeklinde gerçekleşecektir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.