17 Ocak 2019

Eş Nafakasına İcra Takibi

Eş Nafakasına İcra Takibi

Boşanma sonrası eski eşlerin ve varsa çocukların geçimi için mahkemece verilmiş nafaka ödemeleri bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Eski eşinden nafaka alan bir bayan ya da çocuklar, başka bir borçtan dolayı icra ile karşı karşıya kaldıklarında nafakaya haciz konur mu diye endişeye kapılmaktadır. Nafakaya tedbir konulması kanunen yasak olmakla birlikte,  kişilerin hesabına başka yerlerden yatan paralara haciz konulabilmektedir.

Nafaka Gelirine Banka El Koyma Durumu

Bir bayan eski eşinden ayrıldıktan sonra varsa çocukları ile birlikte asgari geçim için gerekli olan parasal yardım tutarı mahkemece hesaplanır. Ve kocaya belli aralıklar ile eski eşin hesabına yatırılmak sureti ile bir nafaka borcu çıkarılır.  Çocuk için belirlenen nafaka ödemesi,  çocuğun 18 yaşına gelinceye kadar devam etmesi ön görülür.

Nafaka alan kadın başka yere borçlanır ve bu borcunu ödeyemeyecek duruma geldiğinde alacaklı kişi ya da kurum tarafından ihtar edilir. Borcunu ödememeye devam etmesi sonrası alacaklı kişiler icra kanalı ile kişinin gelirine ve mallarına el koymak isteyebilirler. Gelire haciz konulması hususunda nafaka bunun dışında tutulmaktadır. Nafakadan başka geliri olmayan kişilerin nafaka gelirlerine el konulması, nafakaya haciz konulması söz konusu olamaz.

 

Nafaka, Dul ve Yetim Aylığına Haciz Konulamaz

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda bulunan ilgili maddesine göre;  madde 5510: SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz uygulanamaz. Bu da nafaka geliri olan, dul ve yetim aylığı alan kişilerin gelirlerine el konulamayacağı anlamına gelmektedir. Sadece nafaka ödeyen kişilerin borçlarını ödememesi durumunda, onların gelirlerinden kesinti yapılabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Nafaka, dul ve yetim aylığına icra uygulanamaz!

Nafaka Ödemeyene Eşe İcra Cezası

Nafaka alan kişilerin haciz sorunu ile karşılaşmayacağını belirttik. Ayrıca  nafaka ödeyen kişilerin karşılaşabilecekleri icra sorunları hakkında bilgiler sunmak istiyorum. Eski eşine mahkeme kararı ile her ay nafaka ödemesi yapmak zorunda kalan koca bu nafaka borcunu aksattığında icra ile karşı karşıya kalabilir.

Nafaka borcunu biriktiren kişilerin eski eş tarafından icraya verilmesi sonrası, kişinin gelirine istinaden hakkında icra işlemleri başlatılır. Yani vermesi gereken nafaka miktarını kendisi vermese bile icra yolu ile bu nafaka kendisinden tahsil edilebilir.

Emekli  Maaşına Nafaka Kesintisi

Emekli olup da eşinden ayrı yaşayanlar, boşanma sonrası eski eşe nafaka ödemek durumunda ise bunu aksatamazlar. Emekli  olan koca, nafakayı ödemediğinde kendisine icra yolu ile yaptırım uygulanacaktır. Bu da emekli maaşının bir kısmının kesilmesine neden olacaktır. Birçok kişi emekli maaşına icra gelmez diye düşünse de bunun doğrusu şu şekildedir; emekli maaşının tamamına haciz gelmese de bir kısmına haciz konulabilmektedir. Bu sayede eski eş ve çocukların da hayatlarını idame ettirebilmeleri sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Banka Referans Mektubu Nedir ve Referans Mektubu Örneği başlıklı makalemizde banka referans mektubu, referans mektubu ve referans mektubu nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz