Nakit çekime kapatılan kart ne zaman açılır?

Bazı aylarda ödeme güçlüğü çeken müşterilerin ödemelerini uzun süre aksattıklarında kredi kartlarının nakit çekime kapatıldığını göreceklerdir. Nakit çekime kapatılan kartlar nasıl açılır? Kredi kartlarının müşterilere sunmuş olduğu taksitlendirme seçeneği oldukça avantajlı olmaktadır. Müşteri nakit satın alabileceği ürünü aynı fiyatlarla kredi kartı sayesinde uzun taksitlere böldürebilmektedir. Fakat BDDK’nın(Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu) almış olduğu kararlar neticesinde; müşteri 3 ekstre döneminde sürekli asgari ödemenin yüzde ellisinin altında ödeme yaptıysa, bu müşterinin kredi kartı nakit çekime kapatılır.

 

Kredi Kartımı Nakit Çekime Nasıl açtırabilirim?

Kredi Kartınızın ekstre borcunun tamamını ödemeniz durumunda, kredi kartınız tekrar nakit çekime açılacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta asgari ödemenizin %50’ sinin altına düşmemenizdir. Eğer ödemeleriniz yine 3 dönem %50’nin altında kalırsa tekrar kartınız nakit çekime kapatıldığı gibi kredi notunuz da oldukça olumsuz etkilenecektir.

Bankalar ile iletişiminizi güçlü tutmak ve her istediğinizde sizleri yormadan size kredi kartı ya da bireysel,konut kredisi hizmeti sunulmasını istiyorsanız kredi notunuzun iyi bir noktada olması çok önemlidir.

Bu noktada kart ödemelerinizi aksatmamanız notunuzun yüksek tutulması için çok önemli olacaktır.

 

Kredi Kartı Limitleri İle İlgili Merak Edilenler

Günlük ihtiyaçlarımızın bir çoğunu karşıladığımız kredi kartları artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi. Kullanıcısına sağlamış olduğu bir çok avantajda kredi kartı kullanımını arttırıyor. Özellikle yapılan alışverişleri taksitli ödeme imkanı diğer bir deyişle kazanmadığımız parayı harcama yani para biriktirerek beklemek yerine istediğimizi şimdi alıp parasını bekleyerek ödemek kredi kartının en cazip özelliklerinden. İşte bu noktada kart kullanıcıları daha fazla isteklerini karşılamak adına kartlarının limitlerini arttırma isteği ile kredi kartı limitlerinin nasıl arttırılabileceğini ve limitlerin nasıl belirlendiğini merak ediyor.

Page Title

REKLAMLAR

 

Kredi kartı limitleri kanunlar ve düzenlemelere göre belirleniyor

Kredi kartı limitlerinin belirlenmesi ile alakalı yapılan kanunlar ve düzenlemelerde en büyük kriter kart sahibinin gelir düzeyi. Bununla birlikte daha önceki dönemlerdeki banka ve finans kurumları ile olan ilişkiler ve ödeme alışkanlıklarıda göz önünde bulunuyor.

Belirlenmiş kanun ve düzenlemelerin öncelikli amacı geliri düşük olmasına rağmen yüksek limitli kredi kartına sahip kişilerin kaldıramayacakları yüklerin altına girmelerini önlemek.

 

Kredi kartı limitleri neye göre belirleniyor

En son yapılan düzenlemeler ile birlikte yapmış olduğunuz kredi kartı başvurunuz sizin ilk kart başvurunuz ise belgelemiş olduğunuz gelirin iki katından fazla olamıyor. Fakat bu durum yanlızca ilk yıl için geçerli. Kartınız ile ilgili düzenli bir kullanım sonun ilk yılın ardından limit arttırım talebi ile limitinizi yükseltebilirsiniz. Bu arada geçmiş dönemlerde bankaların uyguladıkları bir uygulama olan müşterileri arayarak kartlarının limitlerini arttırmak isteyip istemediklerini sormalarıda günümüz için söz konusu değil. Eğer kart limitinizi arttırmak istiyorsanız bunu şahsen kendiniz yapmanız gerekiyor. Bir yılın sonunda limit arttırım talebiniz ile alakalı en fazla tutar ise belgelemiş olduğunuz tutarın dört katına kadar çıkabiliyor.

Bununla birlikte yapılan son düzenlemeler ile birlikte ortak limit kullanımı uygulanmaya başladı.

 

Ortak limit ne demek ?

Örneğin 10.000 TL limitli bir kredi kartınız var. Bunun yanında çalışmış olduğunuz veya başka bir kurumdan farklı bir kart almak isterseniz bu noktada ortak limit uygulaması devreye giriyor. Alacağınız ikinci, üçüncü veya daha fazla kartların limiti ile ilk kartınızın limitinin toplamlarının 10.000 TL yi geçmemesi gerekiyor. yani 1. kart 4000 2. kart 3000 3. kart 2000 4. kart 1000 toplamda 10.000 TL limit sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.