20 Ağustos 2019

Noter Satışlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?  

 

Noter satışlarında dikkat edilmesi gerekenle nelerdir başlığı altına değerli okuyucularımız için satış esnasında oldukça önemli  bazı hususlara dikkat çekeceğiz. Son yıllarda noter satışların da bile çok büyük dolandırıcılıkların olduğunu görmeye başladık.  Evini ya da arabasını satarak parasını almak isteyen kişiler küçük dikkatsizlikler yüzünde hem evinde, arabasından hem de parasından olabilmektedir.  Bu yazımızda dolandırıcıların kullanmış olduğu tüm yöntemler hakkında size bilgiler sunacağız. Bu noktada gerekli tedbirleri alarak satış işlemlerinizi yapmanız daha yerinde olacaktır.


Noterde yapılan araç, ev, arsa gibi satışlarda günümüzde birçok sahtekarlık yöntemi kullanılmaktadır. Belli kişiler ya da kurumların organize olarak çalışarak yapmış oldukları bu dolandırıcılık işlemleri çok profesyonel olarak yapıldığı için sahtekarlığın anlaşılması çok zor olabilmektedir.  Ülkemizde yaşanan örnek olaylar ile birlikte siz de yaşanabilecek muhtemel dolandırıcılıklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


 

Noter Satışında Dolandırıcılık Olur Mu?

Araba ya da ev satış işlemlerini için resmi olarak noterler yapmaktadır. Noter huzurunda yapılan alışveriş tutarı belirlenir ve resmi olarak imza altına alınır. Noterde atılan imzalar her şeyin kabul edildiğini gösterdiği için yapılan satışlardan sonra herhangi bir hak arama söz konusu olmamaktadır. Bu noktada noter yetkilileri son defa satış işlemi öncesi, paranın alınıp alınmadığı sorusunu sormaktadır. Bu onay işlemlerinden sonra artık alıcı ve satıcı satışı bitirerek noterden ayrılırlar.

Son yıllarda noterde yaşanan dolandırıcılıklar ve noter satışı sonrası meydan gelen durumlar satıcı ve alıcı kişilerin artık bir güven sorunu yaşamalarına neden olmaktadır.  Türkiye’de her alanda olduğu gibi noter satışlarında da büyük sahtekarlıklar yapılabilmektedir. Bunu temel sebebi kesinlikle noterler değil dikkatsiz vatandaşların tutumudur. Özellikle güven esasına dayalı olarak yapılan alışverişlerde sürekli olarak bir sorun çıkmakta ve kişiler on binlerce TL zarar edebilmektedir.

Tabi durumların ortaya çıkmaması için neler yapılmalıdır? Noter satışında nelere dikkat edilmelidir? İşte diğer ayrıntılar; Noter satışlarında en fazla dolandırıcılık araba satışlarında yapılmaktadır. Çünkü yapılan kanunsuz işlemler sonrası araçlar satın alındıktan sonra hemen parçalanabilmekte ya da motor, şasi, ruhsat numarası değiştirilebilmektedir. Bu durumda dolandırıcının yakalanması ve aracın sağlam bir şekilde alınması oldukça zor olmaktadır.

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Küçük Ayrıntılar (Video)

Noter Satışında Araba Dolandırıcılığı

Aracınızı satmaya karar verdiniz ve hiç tanımadığınız biri ile satış konusunda sözleştiniz. Notere gittiğinizde alıcı kişiden şu şekilde paranızı alabilirsiniz;

  • Aracın parasını elden doğrudan alabilirsiniz
  • Aracın parasını EFT yolu ile alabilirsiniz
  • Aracın parasını havale yolu ile alabilirsiniz
  • Aracın parasını çek ya da senet aracılığı daha sonra alabilirsiniz

Bu yöntemlerin her birini kullanabilirsiniz. Ama bu yöntemlerin her birinde ayrı ayrı dolandırıcılıklar yapılabilir. Bu maddelerde satış sırasında nasıl dolandırıcılık yapıldığını tek tek izah edelim;

 

Noter Satışında Sahte Para Kullanılması

  • Araç parasını elden almaya karar verdiniz. Ama size verilen paranın sahte olma olasılığı olabilir. Bu durumda parayı aldığınıza dair imza attığınız için daha sonra hak iddia edemezsiniz. Şöyle ki; parayı aldınız ve oradan ayrıldınız. Daha sonra parayı kullanmaya çalıştığınızda paranın sahte olduğu anlaşıldı. Kişiyi şikayet ettiğinizde; kişi, kendisinin vermiş olduğu paranın gerçek olduğunu hatta paranın çekilmiş olduğu banka makbuzunu da göstererek böyle bir iddiada bulunabilir. Bu durum oldukça uzun bir mahkeme süreci gerektireceği için, böyle bir riske girmemek adına parayı bir para sayma makinesi aracılığı ile hem saydırıp hem de paranın gerçekliğinden emin olabilirsiniz.
Page Title

REKLAMLAR

 

Noter Satışlarında Araba Dolandırıcılığı

Noter Satışında EFT Dolandırıcılığı

Yine aracı alacak kişi ile anlaşarak notere gittiniz. Alıcı kişi özellikle parayı yanında çalınma tehlikesine karşı getirmediğini; ama parayı hemen EFT yapabileceğini söyleyebilir. Bu durumda özellikle akıllı telefondan internet bankacılığı kullanılarak vermiş olduğunuz IBAN numarasına para yollama işlemi yapılabilir. Siz bu işlemi gördüğünüzde paranın hesabınıza geçtiği düşünerek hemen satış için imza verebilirsiniz.

Ama dolandırıcıların kullanmış olduğu en etkili dolandırma yöntemi burada devreye giriyor. Kişiler size yapmış olduğu EFT’yi ileri tarihli olarak yaparlar. Yani satışı pazartesi yapmanıza rağmen para Salı günü hesabınıza geçer. Bu durumda siz ileri tarihli olduğunu fark etmediğiniz için onay verirsiniz. Kişi de noter satışı sonrası tekrar akıllı telefonundan hesabına giriş yaparak EFT’yi iptal ederek sizi mağdur eder.

İkinci dolandırıcılık yöntemi de şudur; kişi ileri tarihli EFT yapmaz, normal EFT yapar. Siz de bu durumdan dolayı nasıl olsa 10-15 dakika içinde para hesabıma geçer diye düşünebilirsiniz. Ama noter satışı esnasında alıcının başka dolandırıcı ortağı olan bir kişi sizin olmadınız bir ortamda birkaç dakika içinde hesaba giriş yaparak EFT’yi iptal edebilir. Dolandırıcılar birbirinin şifresini bildiği için bunu akıllı telefonla bile bir dakika içinde yapabilirler. Noter satışı sonrası da para transferi iptal olur ve siz de bu durum da mağdur olursunuz. Her ne kadar şikayetçi olsanız bile aracınızı artık eskisi gibi alamayabilirsiniz.

Noter Satışlarında Çek-Senet Dolandırıcılığı

Noter satışlarında en fazla yapılan alış veriş türlerinden biri de çek ya da senetle yapılan alışverişlerdir. Bu tür alışverişlerde dolandırıcılık çok fazla yapılmaktadır. Çeki ya da senedi hazırlayan kişiler, daha sonra bankaya ödeme yapmadıkları için bu belgeler karşılıksız çıkar. Bu durum birkaç ay sonra ortaya çıkacağı için araba sahibi olarak siz ne kadar şikayet etseniz bile bir sonuç alma ihtimaliniz oldukça zayıf olacaktır.

Bu yazdığımız durumlar dışında elbette birçok dolandırma tekniği mevcuttur. Bu nedenle en iyi satış tekniğini kullanmanızı tavsiye ederiz. Peki noter satışı nasıl olmalıdır?

Noter Satışlarında Çek-Senet Dolandırıcılığı

Noter Satışı Nasıl Olmalıdır?

Noter satışında dolandırılmak istenmiyorsanız öncelikle garanti bir satış yapmanız gerekmektedir.  Yapmanız gereken çok basit birkaç işlem vardır. Satış anında kişiden EFT değil havale yapmasını isteyebilirsiniz. Bu şekilde havalenin geri iptal edilmesi imkansızıdır. Havale yapılamıyorsa o zaman, alıcı kişi parayı bankadan çekmesi gerekmektedir. Bu parayı siz de bir para sayma makinesi ile kontrol ettirebilirsiniz. Para sayma makinesinden saydırmak için, bir kuyumcu, döviz bürosu ya da herhangi bir banka şubesine giderek ücretsiz olarak hemen birkaç dakikada bu işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede paranın sahte olup olmadığını da anlamış olursunuz.

Diğer yandan, şunu kesinlikle yapmayın; tanımadığınız kişilere asla güvenmeyin ve özellikle araç satışlarında EFT’den uzak durmaya çalışın. Eğer kişi EFT’de ısrar ediyorsa o zaman noterde satış imzası atmadan önce paranın kesin olarak hesabınıza geçtiğinden emin olmalısınız.

Noter satışlarında yaşanması muhtemel dolandırıcılıklar hakkında sormak istediklerinizi buradan sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz