21 Kasım 2019

Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Ailesinden uzakta eğitim hayatını sürdüren öğrencilerin karşılaştıkları en büyük sorunların başında maddi problemler gelmektedir. Her ne kadar devlet bütün öğrenciler en az bir tane burs ya da geri ödemeli kredi kullanma şansı verse de bu rakamın öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğu bilinen bir gerçektir.  Son zamanlarda artan kira fiyatları ve öğrencilere özel yapılan kira zamları ile birleşince, artık öğrencilerin almış oldukları burslar pek de yeterli gelmemektedir. Bu yüzden öğrencilerin en çok merak ettiği konu olan, öğrenciler kredi alabilir mi? Sorusu ile makalemize giriş yapalım.

Öğrencilere de Acil Para Lazım Olabilir

Birçok aile üniversite okuyan çocuğuna bir şekilde harçlık göndermeye çalışmaktadır. Gönderilen harçlıklar, öğrencinin aldığı burs ya da kredi ile birleşince bazı ihtiyaçlar giderilmektedir. Buna rağmen zaman zaman öğrencilere de acil para lazım olabilir.  Acil bir ev taşıma, eşya alma, kış günü mont alma ya da okul dersleri için pahalı kaynak kitap alma vb. gibi acil ihtiyaçlar durumunda öğrenciler son çare olarak bankaların kapısını çalmak zorunda kalabilmektedir.

Bankalar Öğrenciye Kredi Verir mi?

Birçok banka önceleri öğrencilere kredi imkanı vermemekteydi. Ama değişen ekonomik şartlar ve bankacılık sisteminin daha esnek hal alması nedeni ile birçok banka bu konuda bir yumuşamaya gitmiş ve uygun şartları taşıyan öğrencilere makul miktarda kredi kullandırmaya başlamıştır. Günümüzde öğrencilere kredi kullandıran birçok banka saymak mümkün hale gelmiştir. Bunların kredi için öğrencilerden istemiş olduğu bazı koşulları aşağıda sıralayıp açıklayacağız.

öğrenci kredi çekebilir mi
öğrenci kredi çekebilir mi

Üniversite Öğrencisi Nasıl Kredi Çekebilir

Bankalar, üniversite öğrencilerine özel olarak hazırlamış olduğu kredi seçeneklerine bakıldığında eğitim kredisinin ön plana çıktığını görmekteyiz. Birçok banka para kazanma yöntemi olarak kredi kullandırmayı etkili olarak kullanmaktadır. Bu gruba son zamanlarda öğrencilerin de aktif olarak katıldığını görmekteyiz. Çünkü eskiden olduğu gibi, evden okula, okuldan eve giden öğrenci profili yoktur. Yeni öğrenci yaşam tarzında, aktif sosyal hayat ve birçok etkinlik mevcut olduğu için parasal anlamda birçok harcama kalemi ortaya çıkabilmektedir.

Öğrenciler, bu ihtiyaçlarını bankadan uygun koşullarda kredi çekerek giderebilmektedir.

Bankaların Kredi İçin Öğrencilerden İstediği Şartlar

  • Öğrenci bir yerde part-time çalışıyorsa, sigortasını gösterir belge ve gelirini gösterir bordro
  • Çalışmayan öğrenci ise, ailesinin gelir durumunu göstermesi ve yine ailesinin öğrenciye kefil olması
  • Çalışmayan öğrenci ise, hesabında çekeceği krediye yakın nakit oranın olması çoğu banka için yeterli görülmektedir
  • Daha önceki bankacılık işlemlerinde yoğun kredi kartı kullanımı ve bu kart ödemelerini aksatmayan öğrencilere de kredi kullandırımı yapılmaktadır.
  • Üzerinize kayıtlı bir taşınır ya da taşınmaz mal varsa, bunu teminat olarak göstererek kredi çekebilirsiniz.

Yukarıdaki şartların hiçbirini taşımamanız sizin asla kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Dediğimiz gibi bankalar bu konuda artık yelpazesini oldukça geniş tutmakta ve birçok kişiye kredi kullandırarak para kazanma imkanını genişletmektedir. Bundan dolayı banka şubelerine giderek kredi başvurunuzu yapmanızda fayda vardır. Şartları taşımayıp kredi kullanana birçok öğrencinin olduğunu unutmayınız.

öğrenciler kredi çekebilir mi? şartlar nelerdir?
öğrenciler kredi çekebilir mi? şartlar nelerdir?

Devlet Katkılı Burs Alıyorum, Banka Kredisi Çıkar Mı?

Devlet katkılı burs, devletin durumu kötü olan öğrencilere sunmuş olduğu geri ödemesiz bir kredi türüdür. Bu krediyi alıyor olmanız sizin bankadan ekstra başka bir krediden yararlanmanıza mani değildir. Çünkü banka gelen kredi talebi karşısında, sizin gelir durumunuza göre ve risk grubunuza göre karar verecektir. Hatta almış olduğunuz burs banka tarafında kredi başvurusu esnasında olumlu değerlendirilecektir.

Page Title

REKLAMLAR

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Yazımızda da beyan ettiğimiz üzere bankalar hedef kitlelerine üniversite öğrencilerini de ekledi. Bu nedenle öğrencilere yönelik de çeşitli ürünler hizmete soktular.  Öncelikle bilmemiz gereken şey bankalar geri ödenmeyecek krediyi vermezler.  Kredide ödenebilirlik önemli bir kriterdir. Bu nedenle de bankalar üstte belirttiğimiz üzere bazı şartlar isteyebilirler.  Bu şartlarla birlikte kredi veren bankalar olarak bir araştırma yaptığımızda  bankaların genel itibari ile KMH olarak tanımladığımız Kredili Mevduat Hesabı adı altında da öğrencilere kredi vermektedir. Bir çok banka ihtiyaç kredisi adı altından da bu konuda destek olmaktadır.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Ders Çalışmak Sizden, İhtiyaçlarınızı Karşılamak Bizden! sloganı Ziraat Bankası ile öğrencilere her türlü okul, üniversite, kurs veya dershane giderleri için 60 aya kadar vade imkanı ile finansman desteği sağlıyor.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi için tıklayınız.

Denizbank Eğitim Kredisi

Bireysel Krediler başlığı altından Denizbank öğrencilere 60 aya kadar vade imkanı ile eğitim kredisi vermektedir. % 1,09 faiz oranı ile başlayarak vade farkı yükseldikçe oranda yükselmektedir.

Denizbank Eğitim Kredisi hakkından bilgi almak için tıklayınız.

Denizbank Eğitim Kredisi Faiz Oranları

T. İş Bankası Eğitim Kredisi

İster Çocuğunuzu özel okul masrafı için isterseniz de Üniversite masraflarınız için nakit olarak alabildiğiniz bir kredi türüdür. 60 aya kadar vade imkanı olup vade oranı %2,20’dir.

T İş Bankası Eğitim Kredisi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

T. İş Bankası Eğitim Kredisi Oranları

Kuveytturk Eğitim Finansmanı

Bir öğrencinin eğitim süresi boyunca karşılaması gereken tüm giderleri kapsayan bu kredi eğitim, konaklama, beslenme gibi çeşitli giderler için verilmektedir. Kuveytturk bir Katılım Bankasıdır. Bu nedenle kredi ödemesi nakit olarak size değil gider yapılacak yer yurt , ev sahibi yada alacaklı olan yere yapılmaktadır. %1,27 oran ile 48 aya kadar vade imkanı mevcuttur.

Kuveytturk Katılım Bankası Eğitim Finansmanı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Banka, Borcumdan Dolayı Öğrenim Kredisine El koyabilir Mi?

Bankadan çekmiş olduğunuz öğrenim kredisi ödemesini yapamamış olabilirsiniz. Bu durumda banka size 3. aydan itibaren takip başlatabilir; ama öğrenci olduğunuz için size karşı başlatacağı takip sınırlı kalacaktır. Bir yerde sigortalı çalışıp belli bir miktar maaş alıyorsanız, sizin maaşınızın bir kısmına el koyabilir. Fakat bunun dışında bursunuza ya da öğrenim kredinize kesinlikle el koyamaz. Çünkü öğrencilerin burs ve öğrenim kredileri devlet güvencesindedir. Buna tedbir ya el koyulması mümkün değildir.

Kredi Ödemeleri Düzenli Ödenmediğinde Kara Listeye Alınırsınız

Bankaya olan borcunuzu aksatmanız, diğer bankacılık işlemlerinizi çok fazla olumsuz etkileyeceği için bu konuda borcunuzu en kısa sürede ödemenizi tavsiye ederiz. Borcunuzu ödemediğiniz için kara listeye girersiniz. Bu nedenle de başka zamanda ihtiyacınız olduğunda, banka size kredi kullandırmama hakkına sahip olabilir.

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir

Çok acil paraya ihtiyacınız olması durumunda, bankaya kredi başvuru yapmanıza rağmen size olumsuz cevap gelebilir. Bu durumda alternatif bir seçenek olarak, kredi kartı talep edebilir ve bu kartın limitlerini ihtiyacınız dahilinde taksitler halinde kullanabilirsiniz. Kredi kartı taksitlerini zamanında yatırmanız sayesinde de ek olarak faiz ödemek zorunda da kalmayacaksınız.

Konu ile ilgili olarak Üniversite Öğrencileri Kredi Kartı Alabilir mi? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.