20 Ağustos 2019

Öğrenciyim Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Ailesinden uzak bir memlekette üniversite okuyan öğrencilerin değişik ihtiyaçları olmakta ve bu ihtiyaçları için yanlarında sürekli nakit bulunduramadıkları zaman problem yaşayabilmektedirler. Bu problemleri en aza indirmek için kullanabilecekleri en etkili yöntem kredi kartı kullanmalarıdır. Öğrencilerin ev kiraları, faturaları sosyal hayattaki harcamalarla birleşince onlar için oldukça ödenmesi güç bazı borçların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Özellikle kredi kartını mecburiyette çok sık kullanan bir öğrencinin bu borcunu ödeyememesi durumunda neler karşılaşacağı merak edilmektedir. Öğrenciyim kredi kartı borcumu ödeyemiyorum neler yapabilirim? Şeklinde birçok soru ile karşılaştığımız olmaktadır. Bu yazımızda özellikle öğrencilerin bu problemlerine çözüm üretmek için bazı bilgiler vereceğiz.

 

Her öğrenci talep etmesi durumunda devletten burs ya da kredi alabilmektedir. Devlet her ay belli düzen içinde bu kredi ya da burs ödemesini öğrencilerin hesabına yatırmaktadır. Birçok öğrenci ailesinin maddi gelirinin düşük olmasından ötürü sadece devletin vermiş olduğu burs-kredi ile geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Bazı öğrenciler de ailesinden çok az harçlık alabilmektedir. Bundan dolayı bu gibi öğrenciler kendilerine kolayca kredi kartı veren bankalardan hızlı bir şekilde kredi kartı alıp bunu aktif olarak kullanabilmektedir.

 

 

Öğrenciyim Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Öğrenciyim Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Öğrenciler Kredi kartı Konusunda Tecrübesiz Davranmaktadırlar

 

 

Kredi kartı kullanımı konusunda tecrübesiz olan öğrenciler, aynı zamanda ihtiyaçları da birikince hiç düşünmeden kredi kartlarına yoğun bir şekilde yüklenirler. Tabi bu ilk hesap kesim tarihine kadar devam eder. Ondan sonra öğrenci biraz kendisini frenlemeye çalışsa da artık kredi kartı borçları birikmiş ve ödenemeyecek duruma gelmiş olabilir. öğrencilerin bu gibi olumsuz durumlardan kurtulmalarının tek çaresi bu borçlarını tamamen ödemeleri olacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

 

Ailelerinden yardım talep edebilecek öğrenciler, ailelerini arayarak var olan kredi karı borçlarının ödenmesini isteyebilirler. Eğer aileler de bu duruma çare bulmazlarsa, artık bu durum için kredi kartı sahibi olan öğrencinin banka ile konuşması daha doğru olacaktır. Şunu da belirtmekte fayda vardır. Bankalar mevcut durumlara göre kredi kartı borçlularının konumlarına göre hareket etmemektedirler. Sizin öğrenci ya da iş sahibi olmanız bankalar için pek de bir anlam ifade etmemektedir.

 

Kredi Kartı Borcunuzu Yapılandırarak Ödeyin

 

Kredi kartı borcu olan ve bu borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin mevcut durumda başvuracakları en uygun yöntem, öğrenci kredi kartı yapılandırma başvurusu olacaktır. Son çıkan yeni yapılandırma düzenlemesine göre, artık kredi kart sahipleri  ödeyemedikleri borçlar için bankaya yapılandırma için başvuru yapma hakları olacaktır. Bu haktan herkes yararlanabileceği gibi öğrencilerin de yararlanabileceğini unutmayınız.

 

Yeni düzenlemeye göre kredi kart borçlularına banka 72 aya kadar borç taksitlendirme fırsatı sunmaktadır. Özellikle üniversite son sınıfta olup da kredi kartı borcu olan öğrenciler bu yapılandırmadan mutlaka yararlanmalıdırlar. Çünkü yeni yapılandırma yönteminde toplam 6 yıl vade seçeneği mevcuttur. Üniversiteyi bitirdikten sonra çalışarak bu borcun tamamının da kapatılabileceğini unutmayın.

 

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Faiz Tutarı Yükselir

 

Kredi kartı borçlarını ödemeyen öğrenciler için mevcut düzende çok büyük yaptırımların olmadığı bilinmektedir. Eğer öğrenci sigortalı bir işte çalışmıyorsa bankanın da bu kişinin herhangi bir maaşına el koyma gibi bir durumu da olmayacaktır. Bankalar, öğrencilerin borcundan dolayı onların burslarına ya da kredilerine asla bloke koyamazlar. Öğrenciler her koşulda burs-kredilerini rahatlıkla çekebileceklerdir. Fakat bankaya olan kredi kartı borcunun ödenmemesi yüzünden hem kredi sicili bozulacak hem de bankaya olan borç tutarı faizle birlikte oldukça çok yükselecektir.

 

Borcu olan kişilerin niteliği, işi fark etmeksizin herkese ödenmeyen borçlar için aynı şekilde faiz uygulaması yapılır. Öğrencinin maalesef bir ayrıcalığı da yoktur. Ve ne koşulda olursa olsun banka  bu borcun ödenmesi için öğrencinin peşini bırakmayacaktır. Üniversiteyi bitirinceye kadar belki pek yaptırımı olmayacaktır; ama yüksek öğrenimden sonra bir işe girilmesi ile birlikte banka bu borcun yasal faizi ile birlikte tahsili için gerekli çalışmalara başlayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi Kartı Gönderen Bankalar Hangileridir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz