12 Kasım 2019

Organik Tarım Hibesi Nasıl Alınır?

Yurt dışında uzun yıllardır yapılan organik tarım çalışmaları bizim ülkemiz için henüz biraz yeni sayılır. Organik tarım kültürünün yaygınlaşmadığı ülkemizde, yetkililer özellikle de çiftçilerimizin organik tarıma yönelmesi için bazı çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar içinde en önemli olanları da organik tarım hibeleridir. Birçok çiftçimiz devlet desteği alabilmek için, devletin yönlendirmeleri ile organik tarıma geçmiş ve üretimlerini bu şekilde yapmaya başlamışlardır. Peki organik tarım hibesi nasıl alınır? Organik tarım kredileri nasıl alınır? Bu soruların yanıtları için makalemizi okumaya devam edin lütfen.

Organik yarım ilaçsız tarım şekli olduğu için sağlık bakımından en çok tercih edilen tarım yöntemine dönüşmüş durumdadır. Zaten Pazar yerlerinde görüldüğü üzere en çok tercih edilen meyve ve sebzeler organik tarım ürünü olanlardır. Bu tür ürünler halk tarafından artık hem daha çok tercih edilmekte hem de bu ürünlere daha fazla devlet desteği sağlanmaktadır. Bu nedenden dolayı artık çiftçilerimizin büyük bir kısmı organik tarıma yönelmiş ve dolayısı ile bu noktada devlet desteği beklentileri de oluşmuştur.

 

Çiftçilere Organik Hibe Kredileri

Organik ürün yetiştirme kredilerinde en çok merak edilen konu da, hibe kredisinin nasıl alınacağıdır. Hibe kredileri aşağıda belirtilen kurumlardan temin edilebilir. Bunlar ;

Tarımsal kalkınma kooperatifleri

Tarımsal kalkınma ajansları

Tarım Destekleme Kurumu

Avrupa Birliği Proje Destekleme ( TTDK)

T.C Ziraat Bankası

Tarım Kredi Kooperatifleri

 

Bu saydığımız yerler dışında çiftçilerimize başka hibe kredileri veren yerler de olabilmektedir. Hükümetin bazı projeler çerçevesinde değişik adlar altında hem hayvancılara hem de tarımcılara hibe kredileri verdiğini biliyoruz. Hibe kredilerinin alınabilmesi için çiftçilerimizin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Yani bir çiftçi bankaya ya da kooperatife giderek, ben hibe kredisi istiyorum diyemez. Peki hibe kredilerine nasıl başvuru yapılır?

 

Hibe Kredilerine Nasıl Başvuru Yapılır?

Hibe kredi başvurularında en önemli nokta başvuru yapılacak alanın iyi belirlenmesidir. Siz organik tarım hibesi istiyorsanız, o zaman organik tarım projesi geliştirmeniz gerekmektedir. Yani organik tarım hibesi alıp de bunu hayvan alımı için ya da traktör alımı için kullanamazsınız.

Organik tarım hibelerinde yer göstermek de oldukça önemli bir şarttır. Yetkililer  sizin beyan ettiğiniz alanı görmek ve incelemek isteyeceklerdir. Organik tarım yapılacak yerin uzun süredir, yapay gübre ve ilaçlamadan uzak tutulması oldukça önemlidir. Siz bir alanı uzun süredir yapay gübre ile gübreleyip ve yine ilaçlayıp daha sonra hemen organik tarıma geçiyorum diyemezsiniz.

Organik tarım alanı temiz olmalıdır. Zaten yetkililer de gerekli  etüt araştırmasını burada yapıp, yerin organik tarıma uygun olup olmadığına karar vereceklerdir.  Eğer yer uygunsa bu sefer ikinci aşama olarak, hangi ürünün yetiştirileceği önemli bir husus olacaktır. yetiştirilecek ürünün hibe olarak desteklenen ürünler listesinde olması oldukça önemlidir. Bu nedenle de siz bir plan yapmadan yetkililerin hazırlayacağı rapor doğrultusunda ya da devlet desteğinin verileceği ürünler listesine göre bir hazırlık yapmanız daha doğru olacaktır.

 

Organik Tarım Kredisi Tek Seferde Ödenmez

Tüm bu işlemlerden sonra size artık hibe kredileri verilebilecektir. Ama hibe kredilerinin tamamı tek elden verilmez. Örneğin siz önce bahçenizi kuracak ve ürünlerinizi yetiştireceksiniz. Yani devlet sizin bir şeyler yaptığınızı somut olarak görecek. Daha sonra da yapmış olduğunuz harcamalarınızı gösteren belgeler ile birlikte hibe kredisine başvuru yaptığınız kuruma gideceksiniz. Kurum da belgeler ışığında size gerekli nakdi yardımı yapacaktır. Bu da bir kalemde yapılmayacaktır. Bunun yerine size yapmış olduğunuz harcamalar tutarındaki paralar taksit taksit ödenecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Geri Ödemesiz Hibe Kredisi Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde faizsiz hibe kredi, geri ödemesiz kredi ve hibe kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.