21 Kasım 2019

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Güvenilir Mi?  

 

Teknolojinin her alanda hızlı bir şekilde ilerlemesinden; internet dünyası, bankacılık işlemleri ve bütün online işlemler de yararlanmaya devam etmektedir. Her geliştirilen yeni bir uygulama bütün alanlarda kullanılmaya çalışılmaktadır. İnternet dünyasını ilgilendiren sanal işlemler sadece internetle sınırlı kalmamaktadır. Bu gelişmelerden aynı zamanda bankacılık sektörü başta olmak üzere finansal sistemlerin tamamı yararlanmaktadır. Böylesi geniş kullanım alanı sunacak sanal işlemlerin de güvenliği en öncelikli durumlardan biri olmalıdır. Özellikle internet üzerinden ya da şubeye gidip talimat verdirerek yapılan otomatik fatura ödeme talimatı güvenilir mi, gibi  önemli bir soru sorulabilmektedir. Bu sorunun sorulma nedeni açık. Özellikle son yıllarda artan sanal dolandırıcıların tuzağına düşme tehlikesidir.

 

Page Title

REKLAMLAR

Günlük hayatta artık her ay takipte zorlandığımız onlarca fatura ya da kart ekstresi ile karşı karşıya kalmaktayız. Elektrik, su,telefon, kira, kredi ödemesi, internet faturası,okul taksitleri vb. daha birçok aylık ödemesini takip etmemiz gereken faturalar mevcuttur. Bunların doğru bir şekilde takip edilmesi çok zor olduğu için çoğu kez en kolay yöntem olan otomatik ödeme talimatlarını kullanırız. Tabi bankacılık sisteminin vermiş olduğu güven ortamının da bu yönde büyük teşviğinin olduğunu söyleyebiliriz. Tabi otomatik ödeme yapılacak kurum ya da kuruluşların da banka sistemine tanımlı olmaları gerekmektedir. Bankaya entegre edilmemiş kuruluşlara otomatik ödeme yapılamaz.

 

Otomatik fatura ödemleri genel anlamda çok güvenilirdir diyebiliriz. Çok istisnai durumlar dışında bu tür bir hizmetten yararlanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Bazen bankalarda sistemsel küçük hatalardan kaynaklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Otomatik ödemenin geciktirilmesi ya da aynı ay içerisinde iki kere talimat uygulanması sureti ile birden fazla fatura ödemesinin gerçekleştirilmesi gibi. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için en azından ayda bir kez ödemeler kontrol edilmelidir. Bankadan kaynaklı yanlışlıklar derhal bankaya bildirilmelidir. Bankalar bu konuda yapılan yanlışı hemen düzeltecektir.

 

Ayrıca bankanın sisteminden kaynaklı güvenlik açıkları sebebi ile kartınızdan dolandırıcılar tarafından para çekilmesi durumunda uğradığınız maddi kayıpları bankanın karşılaması gerektiğini unutmayınız. Bu konuda birçok yargı kararı mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.