Otomatik Ödeme Nedir? Nasıl yapılır?

Faturaları ödeme işlemi aslında hepimizin alışkın olduğu ancak bizi gereksiz yere düşündüren ve zamanımızı çalan rutin işlerden biri. Otomatik ödeme talimatı sayesinde ise artık bu zamanımızı ve zihnimizi bu iş için harcamamıza gerek kalmıyor.

Gündelik hayatta bir çok şeyle ilgilenirken bazen fatura ya da düzenli ödemelerimizi unutuveririz. Aklımıza geldiğinde de panik halinde ödeme yollarını ararız. Önceki dönemlerde kamulara ait fatura tahsilatları, ilgili veznelerden ödenirken artık tüm ödemelerin merkezi bankalar oldu. Örneğin eskiden vergi ödemek için vergi dairesine giderken şimdi banka şubelerine gidiyoruz.

Faturalarımı nereden ödeyebilirim?

Fatura yada kira gibi düzenli ödemeleri ödemenin bir çok yolu vardır. Banka gişelerinden, ATM’lerden, PTT ‘den, fatura tahsilat ofislerinden yada internetten 7 gün 24 saat fatura ödeme si yapılabilir. Bankalar da fatura yada düzenli ödemeler için ödeme takibini yaparak ödeme sistemini oluşturdular. Bu yazımızda hayatımızı kolaylaştıran otomatik ödeme talimatı hakkında bilgi vereceğiz.

Otomatik ödeme talimatı

Otomatik ödeme talimatı ile son ödeme tarihlerini takip etmek zorunda kalmadan faturalarınızın tam zamanında ödenmesini sağlayabilirsiniz

Otomatik ödeme talimatı nedir?

Otomatik ödeme talimatı, bankada bulunan vadesiz hesap veya kredi kartı üzerine tanımlanan faturaların son ödeme tarihinde otomatik tahsil edildiği yada para trasferleri için verilen bir tür düzenli ödenmesi sistemidir. Bu talimatlar; elektrik, doğal gaz, su, telefon, internet, televizyon ve SGK Prim, kira vb. ödemeleri için verilebilmektedir. Aynı zamanda herhangi banka hesabına da düzenli EFT veya Havale ödeme talimatı vermeniz mümkündür.

Birden fazla bankadan otomatik ödeme talimatı verilir mi?

Bu sorunun cevabı “hayır” olacaktır. Birden fazla bankadan aynı fatura için otomatik ödeme talimatı verilemez. Otomatik ödeme sistemi “faturaya ait abone numarası başka bir bankada talimatlıdır” uyarısı verecektir. Hatta bankacılık sistemi faturanın hangi bankada talimatlı olduğu bilgisini de vermemektedir. İlgili faturanın talimatını iptal etmeden başka bir bankadan talimat vermek mümkün değildir.

Page Title

REKLAMLAR

Otomatik ödeme talimatı ile hangi ödemeler yapılır?

 • Telekomünikasyon Faturaları (Örn: Vodafone, Avea , Turkcell , Türk Telekom , Superonline , D-smart vs.)
 • İnternet , ADSL Faturaları ( TTNET , D-Smart , Superonline , Turknet vs.)
 • Su Faturaları ( Örn: İski , Aski ,Buski, Koski, İzmir Su , İzmit Su vs.)
 • Doğalgaz Faturaları ( Örn: İgdaş , Aksagaz , İzgaz vs.)
 • Elektrik Faturaları ( Örn: Enerjisa , Boğaziçi elektrik , Akdeniz Elektrik vs.)
 • Cep Telefonu Faturaları (Turkcell, Avea, Vodafone)

Otomatik ödeme talimatı nasıl iptal olur?

Faturanın talimatlı olduğu banka şubesine iptal talebinizi içeren bir dilekçe vererek talimatınız iptal edebilirsiniz. Genellikle bu dilekçeler banka şubesinde hazır metin şeklinde mevcuttur ve siz sadece ilgili faturaya ait abone numarasını yazıp imzalamanız yeterli olacaktır. Eğer internet bankacılığı kullanıcısı iseniz ilgili talimatın iptal seçeneğinden fatura iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Hesabımda para olmadığında faturam ödenir mi?

Otomatik ödeme talimat verdiğiniz hesapta faturanın son ödeme gününde yeterli para yok ise faturanız o ay ödenmez. Fatura ödemelerinizde sorun yaşamamak için hesabı müsait hale getirmeniz gerekmektedir. Hesap bakiyesini kontrol edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ve de fatura ödemelerinde sorun yaşamak istemiyorsanız ödeme talimatını kredi kartınıza tanımlanmasını talep edebilirsiniz. Ya da bankaların KMH (Kredili Mevduat Hesabı) nı kullanabilirsiniz. KMH hesabı hesap bakiyesinin eksi bakiyeye düşmesi demektir ki bir ay sonra belirlenen faiz oranındaeksiye düşülen bakiyenin ödenmesi talep edilir.

Neden otomatik ödeme talimatı vermeliyim?

Faturalarımız yada kira gibi düzenli ödemelerimiz için otomatik ödeme talimatı vermek avantajlıdır ve kolaylıktır, çünkü;

 • Faturayı unutup ödenmemesi gibi bir durumla karşılaşmazsınız.
 • Zamandan ve enerjinizden tasarruf etmiş olursunuz.
 • Bankaların kampanyalarından faydalanırsınız. Bu kampanyalar genelde bazı masrafların alınmaması yada para puan verme gibi oluyor .
 • Kredi notunuzun yükselmesine katkı sağlar.
 • Ödediğiniz faturaları toplu olarak görme fırsatı yakalarsınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.