20 Ağustos 2019

PTT Emekliye Kredi Verir Mi?  

 

Emekli olan kişilerin kredi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri birçok banka bulunmaktadır. Ama emeklilerin gelir durumunu göz önünde bulundurduğumuzda onlar için en cazip faiz seçeneği sunan bankaların ön planda tutulması gerekmektedir. Bu yönde emeklilere çok avantajlı kredi imkanları sunan PTT emeklilerin yeni gözdesi olmuş durumdadır. PTT emekliye kredi verir mi? PTT emeklilere ne kadar kredi verir? Bu soruların cevapları makalemizde bulunmaktadır.

 

Emekli olmuş vatandaşlar değişen koşullar nedeni ile birçok ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmişlerdir. Özellikle ülkemizde son zamanlarda artışa geçen kiralar yüzünden kirada oturan binlerce emekli insanımız oldukça zorlanmaktadır. Bunların yanında çıkan ek masraflar emeklilerin belini iyice bükmektedir. Torununun sünnetini yapmak isteyen bir dedeyi ya da çocuğu öğrenimine devam ediyorsa ona destek çıkmaya çalışan emekli babayı düşündüğümüzde bu kişilerin işlerinin pek de kolay olmadığını söyleyebiliriz.

PTT EMEKLİLERE KREDİ AVANTAJLARI SUNMAKTADIR

PTT EMEKLİLERE KREDİ AVANTAJLARI SUNMAKTADIR

PTT Nasıl Kredi Verir?

 

Maddi anlamda çıkmaza giren kişiler bankaların kapılarını çalarak kredi taleplerinde bulunmaktadırlar. Tabi burada emekliler için en önemli kriter geri ödeyecekleri faiz tutarıdır. bu anlamda emekliler için en iyi başvuru noktalarından birinin PTT olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü PTT kendi bünyesinde kredi vermemekte, başka bankalar ile anlaşarak kredi vermektedir. Diğer bankaların vermiş olduğu faiz oranı ile PTT’nin sunmuş olduğu faiz oranları genellikle değişmektedir. Aynı banka kendisi kredi verdiğinde daha yüksek faiz belirlerken, PTT ile anlaşmalı olarak kişilere kredi verdiğinde ise bu faiz oranı düşmektedir. Bu nedenle özellikle emeklilerin kredi için PTT’yi tercih etmeleri onların yararına olacaktır.

 

PTT’nin emeklilere sunmuş olduğu kredi faizlerinin düşük olmasının temel sebebi, emeklilere yönelik kredilerin devlet destekli olmasıdır. Yukarıda verdiğimiz bilgi ışığında düşündüğümüzde zaten aynı bankalar emekli olmayan müşterilerine yüksek faiz uygularken, PTT ile çalışan emeklilere düşük faizli kredi vermeleri ancak devlet desteği açıklanabilecektir.

 

Page Title

REKLAMLAR

PTT Emekli Kredisi İçin İstenen Belgeler

 

Emeklilerin kredi talepleri için istenen belgeler genellikle kısıtlı olmakta ve sadece kimlik bilgileri yeterli olmaktadır. Ayrıca emekli kişinin sağlığının yerinde olduğunu belirten hastane raporu istenebilecektir. Emekli kişinin mevcut bir hastalığı varsa( kanser gibi ölümcül) bu kişiye genellikle kredi verilmez. Çünkü bu kişinin ölmesi durumunda banka ile sigorta şirketi ve ölen kişinin yasal varisleri arasında sorunlar çıkmaktadır. Bu nedenle bu kişilere kredi kullandırılmaz. Ama hayat sigortası bedeli çok yüksek tutulursa bu kişilere kredi verilebilir.

Emekli olan kişiden istenecek belgeler:

  • T.C kimlik kartı
  • Ölümcül bir hastalığının olmadığını gösterir hastane raporu(PTT’nin inisiyatifine kalmıştır)
PTT'DEN NASIL KREDİ ÇEKİLİR?

PTT’DEN NASIL KREDİ ÇEKİLİR?

PTT’den Kredi Çıkar Mı?

 

Emeklilere yapmış olduğu uygun kredi kampanyaları ile son zamanlarda binlerce emekliye yardımcı olan PTT’ye yoğun ilgi devam etmektedir. Aynı şartlarda ama uygun faizlerde kredi çekebileceklerini düşünen bütün emekliler bir şekilde PTT’nin kapısını çalmaktadır. Peki PTT her gelen emekliye kredi verir mi?

Burada öncelikle cevabımız hayır olacaktır. bunun nedenine gelince; emeklilerin de bankaların nezdinde oluşturulan KKB( Kredi Kayıt Bürosuna) entegre olduklarını unutmamalıyız. Emeklilerin çektikleri kredileri geri ödememe gibi durumları her zaman mevcuttur. Ayrıca yeni yargı kararlarına göre emeklilerin borçlarından dolayı onların emekli maaşları haczedilemez kuralı gelmiştir. Bir emeklinin kredi notu çok düşükse bu kişiye kredi verilmez. Ancak çok sağlam kefiller göstererek kredi alabilecektir. Bir emeklinin kredi alabilmesi için kredi sicil notunun çok kötü durumda olmaması gerekmektedir.

 

PTT Emekliye Ne Kadar Kredi Verir?

 

PTT emeklilerin talep ettikleri her tutarı olumlu yanıtlamamaktadır. PTT’nin emeklilere kredi avantajı sunmasının asıl gayesi kar etmek değildir. Zaten devlet desteği ile yapılan bu uygulamada amaç emeklilerin geçici temel ihtiyaçlarını temin etmede yardımcı olmaktır. Yani bir emekli lüks anlamda bir ev almak için PTT’den kalkıp da 200.000 TL kredi talep edemez. Çünkü yaşlı birinin uzun vadede ne kadar süre bu krediyi ödeyeceği ve hangi gelir ile ödeyeceği şüpheli görünecektir. Bu nedenle PTT her emekliye ancak maaşının 10 katı kadar kredi vermektedir. Bazı durumlarda ek avantajlar sunarak bu miktarı arttırabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Yorum Yaz