18 Ağustos 2019

Sabıkalılara Kredi Çıkar Mı?

Ceza evinden çıkmış kişilere kredi verilip verilmeyeceği birçok kişi tarafından merak edilebilir. Maalesef ülkemizde ceza evine giren çıkan kişi sayısı milyonları bulmaktadır. Bu kadar kişi dışarı çıktıktan sonra da hayatlarını devam ettirmek için iş kurmak durumunda olabilir. Adli sicil kaydı olana kredi çıkar mı diye merak eden okuyucularımız, kaleme aldığımız sabıkalılara kredi çıkar mı adlı makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilir.

Herhangi bir suçtan dolayı ceza evine girmiş ve cezasını çektikten sonra da serbest kalmış binlerce kişinin olduğunu biliyoruz. Ülkemizde bu sayının belki de milyonları bulduğunu tahmin etmekteyiz. Aynı zamanda bu kişiler serbest kaldıktan sonra bir şekilde hayatlarını idame ettirmek zorundadırlar. Özellikle de iş kurmak isteyenler bu konuda sıfırdan başladıkları için genellikle borç bularak kendi iş yerlerini kurmak isteyebilirler. Günümüzde iş yeri açmak için herkesin başvuru yaptığı en önemli yerler bankalardır. Ama bankalar da başvuruları onaylamadan önce kişilerden bazı şartları yerine getirmesi istenir.

Ceza evinden çıkmış biri bankadan alacağı krediye karşılık teminat gösterse bile yine de kendisine kredi çıkmayacağını da düşünebilir. Ülkemizde sabıkalılara bakış açısı az çok bellidir. Bu yüzden kişiler, sicili bozuk birine kredi çıkar mı diye endişe duyabilir. Bu konuda şunu söylersek belki de biraz olsun konu anlaşılabilir. Bankalar kişilere kredi verirken onardan bazı belgeler isterler. Kredi için istenen belgelere bakıldığında özellikle de gelir belgesi, SSK dökümü ve memurlar için görev yeri belgesi istenir.

Page Title

REKLAMLAR

 

Bankalar Kredi İçin Sabıka Kaydı Şartı Aramaz

Bu belgeler içinde kişiden adli sicil belgesi yoktur. Yani bankalar kredi vermek için kişilerden sabıka kaydı aramaz. Bu da şu anlama gelmektedir. Bankalar kredi vermeyi düşündükleri kişilerin eski hayatlarında ceza evine girmeleri konusunda problem çıkarmazlar. Kişi diğer teminatları ya da kefilleri göstermesi durumunda banka kendisine kredi verecektir.

Hatta bazı ceza evlerinde topluma kazandırma adı altında kişilere eğitim verilmekte ve kişiler belli bir süreden sonra artık ceza evinde üretim yapabilir duruma gelmektedir. Üretim yapan kişilere verilen belgeler ile birlikte bu kişiler serbest kaldıklarında işletme açmak isteyebilirler. Bununla ilgili olarak da devletten her türlü desteği alan mahkumlar serbest kaldıktan sonra bankadan rahatlıkla kredi çekebilirler.

Sabıkalılara kredi için bankalar diğer müşterilerinden istedikleri belgeleri isterler. Burada gelir belgesi en başta istenen belge olmak ile birlikte, kişi henüz bir işte çalışmıyorsa o halde bir kefil ya da değerli bir teminat göstermek durumundadır. Bu yazımız ile birlikte Suç işleyen kişilere kredi çıkar mı diye merak eden kişiler makalemize okuduktan sonra bankaya gidip kredi alabileceğini öğrenmiş oldu.  Mahkumlara kredi ancak serbest kaldıktan sonra mümkün olduğunu ve ceza evinde de kişilerin zanaat eğitimlerinin yapıldığımı biliyoruz. Bu kişiler serbest kaldıktan sonra devletten gereken kredi destelerini bankalar aracılığı ile göreceklerdir.

 

 

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz