20 Kasım 2019

Sıfır Faizli Sera Kredisi Nasıl Çekilir?

Seracılık faaliyetlerinin Türkiye’de daha da ileri bir seviyeye taşınması için tüm çiftçilerimiz bir şekilde kış şartlarında da seracılık yapmaları noktasında desteklenmektedir. Seracılık oldukça maliyetli bir işlem olduğu için, sera konusunda devlet desteklemeleri olmaktadır. Devlet desteklemeleri, faizsiz sera kredisi ve sera hibeleri şeklinde değişebilmektedir. Bu makalemizde sıfır faizli sera kredisi nasıl çekilir sorusuna yanıt bulacağız.

Ele aldığımız konu çiftçilerimiz için oldukça önemli bir konuyu haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda tarımda verimliliğin ön plana çıkması ile artık kış şartlarında da tarım yapılma zorunluluğu doğmuştur. Çiftçilerimiz bu konuda destekleyen devletimiz, KOSGEB kredileri başta olmak üzere birçok kurum ve banka aracılığı ile sera hibeleri dağıtmaktadır.

 

KOSGEB Faizsiz Sera Kredisi!

Ülkemizde seracılığın ilerlemesi açısından devlet 50  bin TL hibe kredisi imkânı sunmaktadır. Sera işine yeni girecek olan vatandaşlar bunun için 50 bin TL devlet kredisinin yanında %0 komisyon ile 1000 bin TL ‘ye kadar da kredi çekebilir. Daha çok yerli üretimi arttırmak için böyle bir yola başvuran devlet, ülkemizde seracılığın gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Genel olarak kredilerin verildiği kurumlar ziraat bankası ve KOSGEB gibi devlet destekli kurumlardır.

Tarım ve çiftçilik ile uğraşan vatandaşlar işin büyüklüğü ve çeşitliliğine göre destek kredisi alabilmektedir. Sera kurmak isteyen vatandaşlar öncelikle kosgeb girişimcilik eğitimine katılarak sertifika sahibi olmalıdır. Kosgeb tarafından alınan sertifika ile bir iş fikri oluşturarak planlamalar yapmalı ve kosgebe bunu dosyalar halinde sunmalıdır.

 

Sera Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Daha önce  devlet destekli sera kredisi veren tek banka  olarak ziraat bankası bilinmekte idi. Ama artık çiftçilerimizin krediye daha çabuk ulaşabilmeleri için birçok banka sera kredileri dağıtmaktadır.  Organik tarım kredisi, pazarlama kredisi, fide ve fidan kredisi, arazi alım kredisi ve bitkisel üretim kredisi başlıca sera kredilerinden bazılarıdır.

Page Title

REKLAMLAR

 

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi

devlet-destekli-sera-kredisi

devlet-destekli-sera-kredisi

Ziraat Bankası seracılık kredisi diğer bankalara göre ayrıcalıklara sahiptir. Çiftçilerin bir numaralı bankası olan Ziraat Bankası sera kredilerinde de ön plana çıkmıştır.

Devlet destekli ekstra kredi kullanımında sizlerden kesinlikle hiçbir ek ücret talep edilmeksizin %0 faiz oranı imkânı sunulmaktadır. Normal bir bankadan kredi kullanmış olsanız belirli bir faiz oranı üzerinden ek ücret ödemek zorunda olacaksınız. Sera kurulacak alan devlet yetkilileri tarafından elverişli bir biçimde bulunduğu takdirde seracılık kredisi için onay vermektedir.

Örtü altı üretim gibi detaylar seracılıkta önemli olduğu için bu koşullara uygun bir sera yönetimi gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde devlet sera kredisi başvurunuza onay vermeyerek projenizi iptal etmektedir.

İşletmeler için yetkililer tarafından bir fizibilite raporu oluşturulmaktadır. Bu fizibilite rapor bakanlığa gönderilir ve bakanlıktan onay çıktıktan sonra işletme için gerekli kredi onayı verilerek işletme kuruluşu gerçekleşir. İşletme sahibi istediği takdirde 100 bin TL’ye kadar devlet destekli faizsiz ek kredi çekebilir.

Bunun yanı sıra devlet desteği olmadan da kredi alabilirsiniz bunun için tarım kredisi veren bankalar ile görüşebilirsiniz bu bankaların başında çiftçinin her zaman yanında olan Ziraat Bankası gelmektedir. Sizlerde en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek sera kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygun görülmesi sonucunda krediniz hesabınıza yatacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.