17 Ocak 2019

Banka Kredi Sicilinin Temizlenme Süresi

Banka Kredi Sicilinin Temizlenme Süresi

Bankaların  kredi vermiş olduğu kişilerin sicil durumlarını kontrol ettiği bir kuruluş vardır. İlgili banka, müşterilerine kredi onayı verilmeden önce Kredi Kayıt Bürosu denilen bu kuruluş üzerinden bir sorgulama yapar.  Sorgulama sonrası kredi notu kötü olana kredi çıkmaz. Ya da kişinin istemiş olduğu kredi miktarından daha düşük bir miktar çıkar. Bu nedenle birçok kişi kredi sicilinin hemen temizlenmesini istemektedir. Bu hususla ilgili olarak da  sicilim ne zaman temizlenir diye  birçok soru sorulduğunu görüyoruz. Bu gibi kara liste sorularına cevap olabilecek bu makalemizde kara liste temizliği ile ilgili birçok faydalı bilgi bulabilirsiniz.

Bankalar ile vatandaşlar arasında yapılan bankacılık işlemlerinde, bankadan finansman kullanan kişilerin ödemelerini zamanında yapıp yapmadığını takip eden bir uygulama vardır. Kredi sicili dediğimiz bu uygulamada, bankaya borcu olan kişilerin mevcut borçlarını nasıl ödediklerini, ödemelerinin gecikip gecikmediği tespit edilebilmektedir.

Başta kredi ve kredi kartı borçları olmak üzere diğer bankacılık işlemlerinde sorun yaratan müşterilerin kredi sicili bozulurken, bu ödemelerini aksatmayan kişilerin ise sicilleri daima temiz kalmaktadır. Özellikle kredi sicili kötü olan kişilerin banka kredisi kullanmadıkları bilinmektedir. Banka ile olan ilişkilerin düzelmesi ve tekrar kredi kullanabilmek için kişilerin sicillerinin temiz olması gerekmektedir.

Kredi Sicili 5 Yılda Temizlenir

Banklardan çekilen kredilerin ödenmemesi ya da kullanılan kredi kart borçlarının zamanında yatırılmaması kişilerin KKB bünyesinde kara listeye sokabilmektedir. Bu da kişiler için bankacılık sorunlarının başlangıcı anlamına gelmektedir. Ülkemizde kara liste affı zaman zaman olsa da genelde ortama olarak kişilerin sicili 5 yılda temizlenmektedir. Yani kara listeye giren bir kişi borcunun tamamını kapattıktan sonra 5 yıl boyunca başka sorun yaşamazsa kara listeden çıkabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Kara listeden çıkmak sicil temizliği anlamına geldiği için birçok kişi kara listeden çıkma yollarını aramaktadır.

Kredi Sicilini Bozan Sebepler

Banka müşterisi olarak mevcut kredi sicil sorununuzu elbette düzeltebilirsiniz. Bunun için öncelikle sicilinizin bozulmasına sebep olan ana faktörü tespit etmeniz gerekmektedir. Aşağıda kredi sicilini bozabilecek muhtemel sebepleri sıralayacağız.

Kredi Sicilini Bozan Etmenler: Kredi sicilini bozan ana etmenleri birkaç başlık haline sıralayabiliriz. Bunlar;

  • Banka kredisini ödememek. Ya da sürekli olarak eksik ödeme yapmak. Belli bir süre sonra banka bu durumu KKB’ye iletecektir. Bu da doğrudan sicilinize etki edecektir.
  • Kredi kartı borcunu ödememek ya da sürekli olarak asgari ödeme yapmak. Banka kredi kartına olan ana borcunuzun bir kısmını birkaç ay öderseniz sorun olmayabilir. Ama sürekli olarak kısmi ödeme yaparsanız o zaman sıkıntı çıkacaktır.
  • Devlete olan vergi borcunuzu ödememek ve bu nedenle de icra takibine yakalanmak
  • Kişi ya da kurumlara vermiş olduğunuz çeklerin karşılıksız çıkması ya da hazırlamış olduğunuz senetlerin ödemelerini yapmamanız.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı kredi sicil durumunuz bozulacaktır.

Kredi sicil durumunu düzeltmek için de yapmanız gereken en önemli iş mevcut borçlarınızı ödemektedir. Borçlarınız var oldukça kesinlikle kara listeden çıkmanız söz konusu olmayacaktır. Borç ödemelerinizi yaptıktan sonra 5 yıl boyunca izleneceksiniz. Eğer başka bir ödeme sorunu yaşamazsanız o zaman bankalar nezdinde kara listeden çıkabilirsiniz. Bu süre şartlara göre kısalabilmektedir.

2017 Sicil Affı

Yakın bir zaman önce kredi sicil affı gündeme gelmiş ve bununla ilgili olarak bir düzenleme yapılmıştı. Buna göre kara listede olanların hepsi kara listeden çıkartılmamıştır. Halk arasında bilinen bu yanlış bilginin doğrusu şu şekildedir: Hükümet kara listede olanlara kredi veren bankaları özgü bıraktı. Yani isteyen banka kara listede olan müşterilerine kredi verebilecektir. Bu konuda inisiyatif bankalara bırakılmıştır. Yani kara liste affından ziyada bankalara verilen bir tercih söz konusu olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Liste Sorgulama başlıklı makalemizde banka kara liste öğrenme, BANKA KARA LİSTE SORGULAMA ve banka kara listeden çıkma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz