20 Ağustos 2019

Sigortası Olmayanlara Konut Kredisi Fırsatı

Sigortası yatmayan kişiler ne kadar çok maaş alırsa alsınlar bu kişiler bankalar nezdinde gelir belgesiz müşteriler olarak kabul edilir. Elden maaş alanlar genelde bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilir. Yani gelir belgesiz oldukları için hem ihtiyaç hem de konut kredisi çekerken zorlanırlar. Ama son dönemde birkaç banka gelir belgesiz ev kredisi yani diğer bir deyişle sigortası olmayana konut kredisi vermeye başladı. Bunun için banka bir ipotek yerine ikinci bir ipotek daha isteyebilmektedir. Ama kredi sicili ve kefil durumuna göre tek ipotek yetebilmektedir.

İpotekli Ev Kredileri

Ev satın almak isteyenlerin kredi başvurusu yapması ipoteği en başta kabul etmeleri anlamına gelmektedir. Bankalar kredi süresince evi teminat olarak kabul edip kendisini güvenceye alır. Aşağıda sayacağımız bankaların gelir belgesiz ev kredisi vermesinin yanında isteyeceği diğer şartları da sıraladık.

Ülkemizde ev sahibi olmak için başvurulan temel yöntem konut kredisi çekmektir. Konut kredisi başvurularında istenen belgelerin başında maaş bordrosu olmakla beraber sigortalı bir geliri olmayan kişilerin konut kredisi çekmesi de mümkündür. Bunun çeşitli yolları vardır.

Konut kredisi Çekebilme Şartları

Son yıllarda kredi çekme koşulları oldukça zorlaştırılmıştır. Çünkü kredi çekip borcunu ödeyemeyerek yasal takibe düşenlerin sayısı büyük oranda artmıştır. Fakat ev fiyatlarının yükselmesiyle beraber birçok kişi için konut kredisi çekmeden ev almak hayal olmuştur. İhtiyaç, araç ve konut kredisi en çok tercih edilenler olmakla beraber en yüklü olanı konut kedileri olmaktadır. Bu yüzden bankalar konut kredisi başvurularını birçok şarta bağlıyorlar. Gelir belgesi, maaş bordrosu, serbest meslek geliri, kira geliri, üzerinize kayıtlı tapu bilgileri bunlardan ilk akla gelenlerdir.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler için detaylara bu yazımızda bakabilirsiniz. Konut kredisi için gerekli evraklar

Page Title

REKLAMLAR

SSK ’Sız Kredi Çekme İmkanı

Ülkemizde çeşitli mesleklerle uğraştığı halde sigortası olmayan birçok kişi vardır. Özellikle serbest meslek yapanlar, ev hanımları, çiftçiler bu konuda ilk akla gelenlerdir. Bu kişilerin bir kısmı gelirini belgeleyebilirken bir kısmı gelirini belgeleyemez. Fakat bankalar SSK ’sız kredi çıkartılır uygulamalarıyla her iki gruba da konut kredisi verebiliyorlar. Dolayısıyla sigortam yok kredi çekebilir miyim diye soranlara olumlu cevap vermek mümkündür. Birçok banka sigortası olmayanlara konut kredisi verebilmektedir.

Finans Bank Geliri Olmayana Konut Kredisi Veriyor!

Finansbank başta olmak üzere diğer 2 büyük banka şu aralar geliri olmayanlara ikinci bir ipotek ile kredi vermektedir. Bu kısaca şu şekilde olmaktadır;

Kişiler kredisini çektikleri evi ipotek göstermeleri yanında ayrıca bankaya sahip oldukları başka arsa ya da taşınmazları ipotek göstermek durumundadır. Kendi üzerine yer ya da ev olmayanlar birinci derece akrabalarının üzerinde olan taşınmazları gösterebilir.

Sigortalı bir geliri olmayan kişilerin konut kredisi çekmesi için gerekli şartlar çeşitlidir. Çekecekleri kredinin miktarı, kredi puanları, borçluluk durumları, üzerlerine kayıtlı araç, taşınmaz varlığı gibi etkenle bankalar tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır.

Sigortasız konut kredisi veren bankalar özellikle başka bir taşınmaz, araç varsa onlara ipotek koyarak konut kredisi verebilmektedir. İNG Bank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, Akbank bu açıdan ilk değerlendirilebilecek olanlardır. Örneğin Garanti Bankası ev hanımlarına kredi kapsamında konut kredisi vermektedir.

Bir işletmede çalışmakta olup sigortası yatmayan kişilerin de konut kredisi çekme imkanı vardır. Bunun için yapılması gereken iş yerinin o kişinin gelir sağlayıcı bir işte çalıştığını belgelendirmesi gerekir. Sigortasız çalıştığı halde geliri olduğunu belgelendirebilenlere konut kredisi veren bankalar oldukça çoktur. Odeabank, TEB, Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Denizbank gibi bankalar gelir belgesi ile konut kredisi verebilmektedir.

Teminatlı Konut Kredisi

Bankalar açısından konut kredisi vermek son derece kârlı bir iştir. Bu yüzden konut kredisi verebilmek adına ne gerekiyorsa yaparlar. Kendi aralarında büyük bir rekabet vardır. Eğer sigortalı bir geliri olmayan kişinin üzerine kayıtlı başka bir gayrimenkulü, yüksek değerli aracı varsa ipotek yoluyla konut kredisi çekmesi kolaylaşacaktır. Sigortası yok fakat geliri olduğunu belgeleyebiliyorsa konut kredisi çekme şansı yine vardır. Fakat bunların hiç birisi yoksa sigortasız konut kredisi çekme imkanı oldukça düşüktür.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde En Uygun Konut Kredisi, konut kredisi faiz oranları ve konut kredisi faiz oranları düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz