20 Kasım 2019

Spot Kredi Nedir? Spot Kredi Faiz Oranları  

 

Bankalar, müşterileri için birçok kredi hizmeti vermektedir. Krediler verilirken, kredinin türü, faiz oranları, kredi vadeleri oldukça önemlidir. Kredi çekecek olan banka müşterileri hangi krediyi çekecekleri konusunda bu seçeneklere göre karar verir. Bankacılık ile uğraşan kişileri birçok kredi türü olduğunu bilir; fakat kredilerin genel olarak spot, rotatif ve dek kredi şeklinde sıralandığını pek kimse bilmez.  Bu yazımızda en sık kullanılan kredi türü olan spot kredi nedir ve spot kredi faiz oranları hakkında size bazı ayrıntılar vereceğiz.

 

Spot Kredi Nedir?

Siz de farkında olmadan sürekli olarak spot kredi kullanıyor olabilirsiniz. Günlük nakit ihtiyaçlarınız için kullanmış olduğunuz ihtiyaç kredileri, ya da ev sahibi olmak için çekmiş olduğunuz konut kredilerinin aslında her biri bir tür spot kredidir.  Spot kredilerin en belirgin özelliği; vade ve faiz oranlarının önceden bilinmesidir. Yani krediyi çeken kişi ile kredi veren kurum önceden vade ve faiz oranlarını birlikte belirleyip ona göre sözleşme imzalarlar.

Konut kredilerinin bazıları artan taksitli bir özellik gösterir. Örneğin, konut kredisi çeken vatandaş ilk zamanlar daha düşük kredi taksiti öderken zamanla kredi taksitleri artan faiz oranları ve enflasyon oranları ile birlikte oranlı bir şekilde artış göstermektedir. Bu durumda artan taksitli konut kredisinin spot olmadığı söylenebilir mi? Bu konuda daha net bir bilgiye ulaşabilmek için rotatif kredi ile spot kredi arasındaki farklara bakabiliriz.

Spot Kredi ile Rotatif Kredi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Rotatif kredi değişen faiz oranları ve değişken vade özelliklerine sahiptir. Günlük faiz işlediği için vadenin ne zaman ne kadar ödeneceği belli değildir. Rotatif krediler, sürekli ticari faaliyetler ile uğraşıp gelir gider arasında sürekli değişimler yaşayan şirketler için tercih edilen bir kredi türüdür.

Spot kredi ise, faiz oranları ve vade sayıları önceden belirlenmiş bir kredi türüdür. Spot kredileri daha çok geliri sabit olan bireysel banka müşterileri kullanabilir. Yani özetle spot kredi ile rotatif kredi arasındaki fark için şunu söyleyebiliriz; eğer kredi faiz oranları ve vade sayıları ile genel toplamda ödenecek olan paranın miktarı önceden hesaplanabiliyorsa o zaman bu spot kredidir. Ama faiz oranı ve vade sayıları ile önceden ödenecek olan kredi genel toplamı hesaplanamıyorsa o zaman buna rotatif kredi denir.

Page Title

REKLAMLAR

 

spot-kredi-hesaplama

spot-kredi-hesaplama

Spot Kredi Nasıl Hesaplanır?

Spot kredi hesaplama araçları bankalardan bankaya değişkenlik gösterir. Spot kredilerin vade sayısı ile faiz oranları müşteriye önceden bir kredi sözleşme tablosu ile bildirilir. Müşteri toplam kaç sene ve ne kadar faiz ödeyeceğini bilerek imza atar. Bankaların onay vermiş olduğu her bir konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi birer spot kredi türü olarak bilinir. Spot kredi hesaplama araçları bankaların faiz oranlarına göre düzenlenmektedir. Aşağıda örnek bir spot kredi olarak ihtiyaç kredisi faiz hesaplaması yapılmıştır.

 

Spot Kredi Basvurusu

Spot Kredi Nasıl Kullanılır?

Spot kredi başvurusu bütün bankalara yapılabilmektedir. Spot kredi başvurusu için istenen belgeler diğer kredi türlerinde istenen belgeler ile aynı olmaktadır. Konut kredisi için ve ihtiyaç kredisi için istenebilecek belgeler;

  • Gelir belgesi
  • Görev yeri belgesi
  • Kefil
  • İpotek-teminat
  • SSK döküm belgesi

Bunlar dışında ayrıca kişinin sahip olduğu kredi notu da spot kredilerin onaylanması için önemli bir etken olmaktadır. Spot kredi başvurularının değerlendirme aşamasında kişilerin sahip olduğu bankacılık sicilinin olumsuz olmaması gerekmektedir.

Spot kredi başvurusu yapıldıktan birkaç saat sonra olumlu ya da olumsuz bir cevap alınabilir. Kredi sonucunun olumsuz olması durumunda bunun, kredi notundan mı yoksa gelir belgesiz yetersizliğinden mi olduğu banka tarafından kişiye bildirilir. Kredi notu kötü olan müşteriler, belli bir süre kredi notlarının yükselmesini bekledikten sonra kredi başvurusu yapmaları daha mantıklı olacaktır.

Özetle; spot kredi genel olarak kullanmış olduğumuz ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinin sabit faiz ve vade sayısına sahip olanlarına verilen bir isimdir. Bireysel ve ticari müşteriler şartları taşımları durumunda,  kredi niteliği olarak spot kredi başvurusu yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.