20 Kasım 2019

Tapu Harcını Kim Öder?  

Ev satın aldığınızda evin eski sahibi ile birlikte devir işlemleri için hem notere hem de tapu dairesine gitmeniz gerekmektedir. Ev ya da arsa satışlarında bazı masraflar karşınıza çıkacaktır. Bunların en belirgin olanı tapu harcıdır. Tapu harcının satılacak olan taşınmazın binde 40’ına denk geldiği için bazı durumlarda oldukça yüksek bir meblağ tutabilmektedir. Bu nedenle özellikle tapu masraflarının kimin karşılayacağı bu noktada önem kazanmaktadır. Bu durumla ilgili olarak bugünkü makalemizi kaleme aldık. Tapu harcını kim öder? Tapu masrafını alıcı mı yoksa satıcı mı öder? Bu soruların yanıtları için yazımızı okumaya devam edin.

Beğendiğiniz  bir evi ya da arsayı satın almak istediğinizde bu taşınmazların tapularını de hemen üzerinize almanız gerekmektedir. Devir işlemleri için birkaç kurum dolaşılması gerekmektedir. Ayrıca alıcı kişinin banka kredisi ile konut ya da arsa satın alma yoluna gitmesi ile birlikte iş yoğunluğu biraz daha artacaktır. Noter işlemleri, tapu ve banka derken birçok yere uğramanız gerekecektir.  Ama gün içerisinde bu saydığımız kurumların tamamı gezilerek tapu devir işlemleri ve ödeme işlemleri halledilebilecektir.

Yazımızın konusu olan tapu harcı meselesine gelecek olursak, devletin kamu hizmetine devam edebilmesi için hem kişilerden hem de kurumlardan değişik isimler altında vergi alması zorunlu olmaktadır. Alınacak vergi kalemlerinden biri de tapu harçlarıdır. Tapu harçları ile devlet alıcı ve satıcıdan belli oranlarda vergi alma yoluna gitmektedir. Bu oran sabit olmakla birlikte, evin değerine göre miktarı değişmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Tapu Harcı Ne Kadardır?

Tapu harcı devlet tarafından her satış için mecburi bir ödemedir. Bunun için ister arsa olsun ister ev olsun hem alıcının hem de satıcının harç ödemesi yapması gerekmektedir. Toplam tapu harcı taşınmazın binde 40’ıdır. Yani diğer bir ifade ile %4’tür. Bu ne demek olmaktadır? Şu şekilde örnek verelim. Sizin evinizin değeri 100.000 TL ise ve bunun sattığınızda alıcı ve satıcı olarak toplam 4000 TL tapu harcı yatırmak zorundasınız. Bu devlet eli ile binde 40 olarak hesaplanır ki sonuç aynı olur.

 

Tapu Masraflarını Kim Karşılar?

Konut ya da arsa satışlarında tartışılan bir diğer konu da tapu harçlarının kim tarafından ödeneceğidir. Tapu masraflar resmi olarak hem alıcı hem de satıcı tarafından eşit şekilde ödenmesi ön görülmektedir. Binde 40 olan tapu masraflarının yarısı olan binde 20’lik kısmını alıcı öderken, diğer binde 20’lik kısmını da satıcı ödemek durumundadır. Yani toplam fiyatın %2’si alıcı, %2’si de satıcı tarafından karşılanır.

Biraz daha iyi anlaşılması için somut bir örnek vermekte fayda vardır.  Bir evin değerinin 220.000 TL olduğunu düşünelim. Bu evin devri için tapuya gidildiğinde karşınıza bir tapu harcı çıkarılacaktır. Bu da %4’tür. Bu ev için bu rakam toplam 8800 TL yapmaktadır. Tabi bu rakamın 2’ye bölünmesi gerekmektedir. Çünkü tapu harcı iki eşit parça şeklinde alıcı ve satıcı tarafından ödenecektir. Bu şekilde alıcı 4400 TL, satıcı da 4400 TL tapu masrafı ödeyerek bu işlemi bitireceklerdir.

Ülkemizde var olan bir anlayış vardır. Her ne kadar tapu harcının iki eşit parça şeklinde ödenmesi gerekiyorsa da toplum içinde kabul gören bir algıya göre tapu harcının tamamını alıcı öder. Alıcı kişi ev pazarlığı yapsa bile sonuçta tapuda bütün masrafları kendisi karşılayacaktır. Bu birçok kişi tarafında uygulanan bir durumdur. Ama işin resmi boyutu bu şekilde değildir. Tabi siz alıcı olarak resmi olarak hareket ederek tapu harcının ancak yarısını ödeyebilirim derseniz o zaman da satıcı taşınmazının satışını iptal yoluna gidecektir.

Bu maalesef artık bu şekilde kabul edilmiştir. Bununla ilgili yapılacak bir işlem yoktur. Ancak devletin yeni yapacağı bir düzenleme ile buna çare bulunabilecektir. Aksi halde bütün tapu masraflarını alıcıların ödemesine devam edilecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.