Kredihesabi.com

Tasarruf Etmenin En Basit Yolları (Paranız Cebinizde Kalsın)

Tasarruf Etmenin En Basit Yolları (Paranız Cebinizde Kalsın)

Pandeminin de hayatımıza girmesinden itibaren ekonomik olarak az da olsa zorluk çekmeye başladık. Hatta bazılarımızın iş yerleri kapalı kalmak zorunda kaldı. İşte bu durumlarda ve artık günümüz hayatında tasarruf en önemli detaylarımızdan oldu. Bu yazımızda sizlere tasarruf etmenin en basit yolları hakkında bilgi vermek istedik. Siz de nasıl tasarruf edilir sorusunu kendinize soruyorsanız bu yazımızdaki maddeleri hayatınıza uygulamalısınız.

Tasarruf Nedir?

Tasarruf, para ya da tükenebilecek olan bir şeyin etkili ve idareli bir şekilde kullanılmasıdır. Gereksiz harcamalardan kaçınmak ve para biriktirmek için tasarruf etmemiz gerekir. Fakat ilk girişimi yapmakta biraz zorlanabiliriz. Ve ilk girişimimizin ardından tasarruflarımız yavaş yavaş artmaya başlar ve ekonomik durumumuz daha iyi bir hal almaya başlar.  Biz de bu yazımızda ekonominize katkıda bulunacak en basit tasarruf etme yöntemlerini ele aldık. Yöntemlerimizin denemeye başlayınca olumlu sonuçlarını sizler de rahatlıkla göreceksiniz.

Teknolojik Cihazları Kapatın

Tasarruf etmenin en basit ve etkili yöntemlerinden birisi oldukça az şekilde televizyon vb bilgisayar gibi aletleri kullanmaktır. Bunun etkileri ise oldukça fazladır; Teşvik edici reklamlara oldukça az maruz kalmak, zamanı daha verimli şekilde geçirmek, gereksiz elektrik harcamak gibi. Bunlardan uzaklaşırken de kendimize yeni hobiler edinmemiz gerekebilir.

Hediye Almayın (Yapın)

Bir arkadaşımıza, sevdiğimize, yakınımıza çeşitli günlerde hediyeler alma ihtiyacı duyarız, Fakat hediye almak yerine, Kurabiye, kek, örgü, hamur şekillendirme yaparak sevdiklerimize hediye edebiliriz. Kendi yaptığımız bir şeyi hediye etmek karşıdaki kişiyi daha mutlu edebilir. Siz de hem sevdiğiniz mutlu etmiş. Hem de tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca hediye paketini kendiniz yapıp, notunuzu da eklemeyi unutmayın! Ayrıca DIY olarak bilinen Do it Yourself olarak adlandırılan “kendin yap videoları”na da ayrıca göz atabilirsiniz.

30 Gün Kuralı (Uygulayın)

Gereksiz bir alışveriş yapacağınız zaman kendiniz biraz sıkın ve 30 gün bekleyin. 30 gün sonunda almak istedikleriniz ‘’halen almak istiyor muyum?’’, ‘’bu ürüne ne kadar ihtiyacım var?’’ Kendinize bu soruları yöneltin. Bunları yaptığınız takdirde alma isteğiniz azalacaktır. İhtiyacınız olanı ise zaten alacaksınızdır.

Alışveriş Listesi (Olmazsa Olmaz)

Alışverişe gitmeden önce bir alışveriş listesi hazırlayın ve ihtiyacınız olan her şeyi bu listeye ekleyin. Alışverişe gittiğiniz de ise bu ürünler dışında hiçbir ürünü sepetinize eklemeyin. Bu yöntemi uygulayarak gereksiz alışverişten kaçınmış olacaksınız

Dışarda Değil (Evde Buluşun)

Arkadaşlarınızla görüşeceğiniz zaman dışarıda değil evde buluşun. Eğer onlar sizi dışarı davet ediyorsa siz onları evinize davet edin. Evde arkadaşlarla yapılan yemek yemek, oyun oynamak, bir şeyler içmek gibi aktiviteler dışarıda yapılanlara göre oldukça ucuzdur.

Eski Kıyafetlerinizi Tamir Edin

Gömleğinizin düğmesi kırıldı yeni gölek almayın, yeni düğme dikin. Pantolonunuzda bir delik var veya rengi soldu yenisini almak yerine bunu onarabilirsiniz. Onaramazsanız da bir terziye emanet edebilirsiniz. Her türlü Yenisini almaktan daha ekonomik olacaktır.

Çocuklarınızın Eğlencesi için Gereksiz Masraflardan Kaçının

Büyüme döneminde olan çocuklar, eğlenmeye ve oyun oynamaya ihtiyaç duyarlar. Çeşitli oyuncaklarla oynamak ve eğlence salonlarında gezmek yerine Oyun hamuru, şeker hamuruyla oynayarak çocuklarınızın yaratıcılığını arttırabilirsiniz. Evde bulunan çeşitli nesnelerle oynayarak çocuklarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz

Dolaplarınıza Düzen Verin

Dağınık olan dolaplarınıza bir bakın ve gereksiz ve eski eşyalardan kurtulun. Bazılarını 2. El olarak satabilirsiniz bazılarını da bağışlayabilirsiniz. Dolaplarınızı düzenlemek zihninizin ferahlamasına yardımcı olur. Tasarruf etmenin en basit yollarına baktığınızda; elde fazla kalan kıyafetleri değerlendirmek büyük bir katkı olacaktır.

Fazla Su Tüketin

Su içmek sağlığımız için önem taşıdığı kadar bütçemiz içinde önem taşımaktadır. Yeterli miktarda içilen su kendimizi iyi hissetmemizin yanı sıra yemek öncesi içilmesi halinde sindirimimizi kolaylaştırarak daha az yemek yememizi sağlar.

Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Hamburger, patates, gibi fastfood ve hazır dondurulmuş gıdalar tüketmeyin ve yemeğinizi evde kendiniz yapın. Yemek yapmak, biraz emek gerektiren bir iş olsa da yemek yapmak için 1, 2 saatinizi ayırmanız gereksiz para harcamanızı engelleyecek ve ucuz ve sağlıklı yemek yemenizi sağlayacaktır.

Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Sigara ve alkol tüketmek, sağlımıza zararlı ve artı karşılığı olmayan bir durumdur. Kendinize güvenin ve varsa bu tür alışkanlıklardan kurtulun. Bunlardan kurtulursanız hem sağlığınız için hem de bütçeniz için faydalı olacaktır ve rahatlıkla para biriktirebilirsiniz.

Gereksizse Işıkları Söndürün

Bir yere gideceğiniz, dışarı çıkacağınız zaman evde bulunan tüm ışıkları kontrol edin. 2 dakikanızı ayırmanız tasarruf etmenizde faydalı olacaktır. Özellikle de uzun bir yolculuk öncesi buna dikkat edin.

Tasarruflu Ampuller Kullanın

Enerji tasarruflu ampuller, diğer ampullere göre daha pahalı olsa da adından da anlaşılacağı üzere tüketim yönünden tasarrufludur. Bu nedenle evinizde bulunan; salon, oda, mutfak kısacası aydınlatılması gereken yerlerde diğer ampullere göre uzun ömürlü ve tasarruflu olan enerji tasarruflu ampuller kullanın.

Programlı Termostat Kullanın

Programlanabilir termostatlar, evinizin sıcaklığını belirlediğiniz plana göre otomatik olarak ayarlanmasını sağlar. Bunun doğrultusunda dışarıda olduğunuz zamanlarda evin ısısının düşüp, yükseldiği durumlarda ısıtma ve soğutmayı dengeleyerek faturanıza ekonomik katkıda bulunur. Programlanabilir termostatların elektrik faturalarında %10 ve %20 arasında tasarruf ettiği bilinmektedir.

Ucuz Değil Güvenilir Beyaz Eşyalar Alın

Yeni bir beyaz eşya alacağınız zamanlarda, önce gerekli araştırmaları yapın. Kaliteli bir makine ucuz olan bir makineye göre pahalı olsa bile enerji ve ekonomik tasarruf yönünden sizleri olumlu yönde etkileyecektir. Bu yüzden yeni bir beyaz eşya alacağınız zaman yeterince detaylı bir araştırma yapın.

Araç Hava Filtresini Temizleyin

Otomobil kullanım kılavuzunda bulunan talimatlarla aracınızın hava filtresini kısa süre içerisinde rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Aracınızın hava filtresinin temiz oluşu, aracınızın zorlanmasını önler, aracınızın performansını artırır bunun doğrultusunda tasarruf etmenizi sağlar.

Market İndirimlerine Göre Yemek Programı (Uygulayın)

Yemeklerinizi keyif, istek, yemek kitaplarınıza göre değil market indirimlerine göre programlayın. Market indirimlerine bakın ve bu malzemelere ve evinizde bulunan malzemelere göre ne yemek yapabileceğinize karar verin. Bunlarla beraber planlı bir yemek programı oluşturup, gıda faturasında tasarruf edebilirsiniz.

Marketler Göre Fiyat Karşılaştırması (Yapın)

Fiyatları uygun olmasa bile hep aynı markete gideriz. Genellikle bu market evimize en yakın market olur. Bunu yapmak yerine, en çok aldığınız ürünleri belirleyin ve marketlere gidip fiyat araştırmasında bulunun. Araştırmanız sonucu bunları karşılaştırın ve size en uygun olana karar verin.

Dışarıda Yemek Yemekten Kaçının

Evde yemek, yemek dışarıda yemek yemeye göre her türlü daha ucuzdur. Bu yüzde gerekmediği durumlar dışında dışarıda yemek yemeyin. Eğer ev yemeklerine ağırlık verirseniz, siz de cebinize katkı sağlayabilirsiniz.

Sağlığınıza Dikkat Edin

‘’Her Şeyin başıdır sağlık’’ derler. Bu yüzden kişisel bakım, temizliğimize dikkat etmemiz gerekir. Düzenli olarak ellerimizi yıkayalım, dengeli ve beslenelim. Bunların doğrultusunda kendimizi bakteri, virüslerden korumuş ve hastalıklara karşı direnç kazanmış oluruz. Ve Bunların sonucu olası ilaç ve doktor masraflarından kaçınmış oluruz.

Alışverişlerinizi Sezon Sonu Yapın

Sezon sonlarında sezon ürünleri, ciddi derecede indirime girer. Bu yüzden alışverişlerinizi sezon sonunda yapın. Böylece daha tasarruf etmenin yolları nedir sorusuna cevap verebilirsiniz.

Kullanmadığınız Eşyaları Yeniden Değerlendirin

Önceden kullanmış olduğunuz şimdi ise kullanmadığınız eşyaları gözden geçirin ve buna ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirin. Atmak istediğinizi atın istemediğinizi ise farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Örneğin; deponuzda bulunan bir paleti boyayarak güzel bir sehpa ya da koltuk yapabilirsiniz.

Otomobil Alırken Yakıt Kullanım ve Verimliliğini Kontrol Edin

Bir araba alacağınız zaman aracın yakıt harcama ve verimini gözden geçirin. Güvenilir yakıtlı verimli bir araba tasarruf etmenize ciddi derecede fayda sağlayacaktır.

Kahvaltı Yapmayı Unutmayın

Sabahları kahvaltı yapmak, sizi dinç kılacak ve gün boyu enerjik olmanızı sağlayacaktır. Sağlıklı, kolay ve az maliyetli hazırlanan bir kahvaltı, gün içinde çok yemek yememenizi sağlar. Sabahları bir simit bile yeseniz öğlen yemeği için çok para harcamanızı engeller.

Bu yazımızda sizler için nasıl tasarruf edilir sorusuna cevap vermek istedik. Evde bütçeleme ile ilgili bir yazı okumak, bu bütçeleri evinizde uygulamak isterseniz eğer, En İyi Bütçeleme Örnekleri (Tasarruf Edin) adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.