Taşıt Kredisinde Faiz İndirimi Müjdesi

Son dakika olarak duyurulan habere göre anlaşmalı markalardan araç alan vatandaşlar, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank’tan yüzde 49 ve yüzde 69 faiz oranlarıyla kredi kullanabilecek. Böylece Taşıt kredisi faiz indirimi ile tüketicilerin otomobil almaları da oldukça kolaylaşacak.

Kampanya dönemi olarak 01.10.2019 – 31.12.2019 tarihleri olarak açıklandı. Taşıt kredilerinde faiz indirimine giden bankalar bu kampanyayı anlaşmalı olan otomativ firmaları için yapmaktadır.

Anlaşmalı Otomotiv Firmaları

Binek Araçlar: Fiat, Honda, Hyundai, Renault Mais

Ticari Araçlar: Fiat, Ford, Isuzu, Karsan, Temsa

Taşıtta faiz oranları %0.49 düşüyor

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank bankalarının yerli üretimi destek olmak amacıyla Türkiye’de üretim yapan otomotiv markalarıyla iş birliği içinde anlaşma yapmasıyla taşıt kredileri faiz oranları yüzde 0,49-0,69 bandına geriledi.

Böylelikle otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Paketleri kapsamında tüketiciler, sıfır kilometre binek araçlar için 50 bin lira ila 120 bin lira arasında 18-36 ay vade için kredi kullanabilecek.

Kamu bankaları, fiyatı 72 bin lira ila 120 bin lira arasında değişen sıfır kilometre ticari araçlarda ise 30-60 ay vadeli kredi verecek

Taşıtta faiz indirimi 2. el araç piyasasını canlandıracak

Kamu bankalarının Türkiyede üretilen arabalar için kredi faizlerinden indirime gitmesi 2. El piyasasında da hareketlilik beklentisi oluşturdu. İkinci el araçlar için şimdilik bir faiz indirimi söz konusu değil. Şuan ikinci el araç için bankaları verdiği faiz oranı aylık % 1 in üzerindedir.

Araç kredisi nedir?

Bankaların bireysel yani kişilerin binek ve ticari taşıt alımları için verdiği kredilerdir. Taşıt kredilerinde ihtiyaç kredilerinden farklı olarak BDDK’nın tüketicinin korunması adına koyduğu vade ve finansman sınırı mevcuttur.

Page Title

REKLAMLAR

Araç kredisi almak için şartlar nelerdir?

Taşıt kredisi kullanımı için araçta bazı özellikler aranmaktadır. Sıfır araçlarda aranan kriter olmamakla birlikte kredi kullandırılacak araç için aracın Türkiye’de bir piyasası olması beklenir. Örneğin; Tesla , Saab gibi markaların piyasası pek yoktur. Bankaların Türkiye’de piyasası olmayan araçlara kredi vermemelerinin nedeni teminatı sağlam görmemelerinden kaynaklanmaktadır. Ama bu araçlara da kredi kullandıran bankalar olabilir.

İkinci el araçlar için 5 yaş sınır olmakla birlikte 8 yaşa kadar çıkan bankalar vardır. Ayrıca kilometresi yüksek olan araçlar riskli grubunda görülmektedir. Herhangi bir ağır kaydının da bulunmaması şarttır.

Diğer yandan taşıt kredisi kullanacak kişide aranacak temel özelliklerde aşağıda gibidir;

  • 18 yaşının üzerinde olmak
  • Sosyal Güvencesi olmak
  • Krediyi ödeme gücünün olması ve bunu belgelendirebilmesi.
  • KKB notunun yüksek olması

Aracın ne kadarına kredi verilir?

En çok merak edilen konulardan biri bu araca ne kadar kredi verirler sorusunun cevabıdır. Kredilenme oranı; Eğer sıfır kilometre bir taşıt için taşıt kredisi kullanmak istiyor iseniz, kredilendirme oranı %70’e kadar çıkabilir. Özellikle 120.000 liraya kadar olan araba kredisi taleplerinde fatura bedelinin %70’kadar kredi kullanımı olabilir. 120.000 TL’yi aşan durumlarda ise aşan kısım için %50 oranında kullandırım yapılır.

2.el araç kredisi sorgulaması yapacak iseniz, aracın yaşının 5’ten büyük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bankaların çoğu, 5 yaş üstü ikinci el araçlar için kredi onayı vermemekte (istisnai durumlarda bu üst sınır bazı bankalarda 8’a kadar çıkabiliyor). Kredilendirme oranı ikinci el araçlarda kasko değeri üzerinden yapılmaktadır.

Araç kredisi en fazla kaç ay vadeli olur?

Araç finansmanlarında daha önceki dönemlerde 36 aya kadar kısıtlı bir vadelendirme vardı. Bu uzatıldı ve sıfır yada 2 el araç için bazı bankalar 60 aya kadar vade vapabilmektedir.

Araç kredisini masrafları nelerdir?

Araç kredisi ihtiyaç kredisinden daha masraflıdır. O nedenle taşıt kredisi hesaplamasında faiz yada vade oranı kadar masraflarından ne kadar tutacağı önemlidir. Bunun yanında araç kredisi ihtiyaç kredisine oranla daha uzun vade avantajına sahip olduğu da unutulmamalıdır. Kendinize en uygun araç kredisi ararken aylık ödeme planı dışından ferdi kaza sigortası, kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası gibi masrafları da hesaba katmalısınız. Ayrıca vade ne kadar uzun olursa aracın maliyeti o kadar yükselir.

Bir önceki yazımız olan Tarım Hibe Desteği Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.