Kredihesabi.com

Taşıt Takas Sistemi

Taşıt Takas Sistemi

İkinci el araç alım satım işlemlerinde yeni dönem başlıyor. 3 Şubat 2020 tarihi itibari ile Taşıt takas sistemine göre 2. el araç alım satımı risksiz bir şekilde yapılacak. Yani noter satışı yapıldığı anda satıcı hesabına nakit ödeme işlemi de eş zamanlı yapılacak. Peki 2. el araç işlemlerinde ne değişecek ve taşıt takas sistemi nedir?

2. El Araç Alım-Satımında Taşıt Takas Sitemi

Taşıt Takas Sitemi Nedir?

İkinci el araç alımlarında özellikle kredili bir işlem ise banka, noter satış sözleşmesi yapıldıktan sonra evrak asıllarının ulaşması ile birlikte ödeme yapılıyordu. Ama yeni sisteme göre 2. el araçlarda noter satış sözleşmesi ile birlikte online , eş zamanlı olarak satıcıya ödeme yapılacak. Bu da satış işlemlerinin daha güvenli olarak yapılması demektir.

Konu ile ilgili olarak Taşıt Kredisi Nasıl Alınır isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Taşıt Takas Sitemi Nasıl Çalışıyor?

Taşıt Takas Sitemi Takas Bank’ın kurduğu bir sistemle telefon uygulamaları ve www.takasbank.com.tr ‘dende erişimi yapılabilecek olan bir ödeme sistemidir. Araç satımı ile birlikte eş zamanlı olarak ödemenin karşı tarafa transfer edildiği ve kontrolün güvenli ellerde olduğu bir sistemdir.

Konuya ilişkin olarak Takasbank Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Elibol, “Ülkemizin en önemli finansal altyapı kuruluşlarından biri olan ve uzun yıllardır finans sistemimize takas, teminat, risk ve nakit yönetimi hizmeti veren Takasbank’ın, sahip olduğu tecrübe ve birikim sayesinde kısa sürede geliştirdiği “Taşıt Takas Sistemi” ile birlikte, noterler bünyesinde araç alım satımına ilişkin nakit tutarların karşı tarafça ödenmeme riskinin ortadan kalkacağını, ilgili tutarın taraflar arasında hızlı ve güvenli bir biçimde el değiştirmesinin sağlanacağını” belirtti.

Basın Açıklaması
https://www.youtube.com/watch?v=KbsbKl64d50

Taşıt Takas Tranfer Ücreti Ne Kadar?

Bankalardan yapılan transfer işlemlerinde en az ödenen EFT ücreti 50 TL iken Taşıt Takas Siteminde para transferi ücreti azami bir rakam olarak belirlenmiş. Sabit olarak belirlenen bu maliyetin bedeli 15 TL dir.

Takas Bank Yönetim Kurulu Üyesi Elibol , “Takasbank’ın, tüm geliştirme süreçlerini tamamladığını ve hizmet vermeye hazır olduğunu, günlük periyotlarda 30 bin adet gibi rakamlara ulaşan araç alım satım işlemlerinde Taşıt Takas Sistemi’nin kullanımının benimsenmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla işlem maliyetlerinin minimum seviyede tutulduğunu, TaşıtTakas Sistemi’ne web sitesi (www.tasittakas.com.tr) ve mobil uygulamalar (İOS ve Andorid) üzerinden erişimin sağlanabileceğini ve kurulan yapının taşıt alım satım işlemlerinde taraflara güvenli, nakit taşıma riski olmadan, 15 TL gibi oldukça düşük maliyetli ve hızlı transfer imkanı sağlayacağını” ifade etti.

Basın Açıklaması
Taşıt Takas Sisteminin Avantajları

Taşıt Takas Sisteminin Avantajları

Taşıt takas sistemi; taşıt alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı güven ve olumsuzlukların önlenmesi amacıyla;

  • Taşıt alım satış bedeli olan nakdin eş zamanlı olarak el değiştirmesi
  • Alıcı ve satıcı arasında güven probleminin kaldırılması,
  • Para taşıma riskinin ortadan kaldırılması,
  • Az maliyetle hızlı transfer kolaylığı

sağlanarak tüm taraflar açısından ergonomik olarak güvenli ve teknolojik bir altyapı ile zaman ve maliyet avantajı yaratılması için Türkiye Noterler Birliği ile imzalanan protokol çerçevesinde hazırlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.