20 Ağustos 2019

Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti Ne Kadar Olur

Türkiye’de tavuk çiftliği üretimi iki türlü yapılmaktadır. Bunların birincisi uzun yıllardır geleneksel olarak yapılan ve beyaz et üretiminin neredeyse tamamını karşılayan et üretmek amacı ile kurulan çiftlikler olup, ikinci tür çiftlikler de son dönemde artan organik yumurta tüketimini karşılamak için salma tavuk çiftlikleridir. Yatırımcılar için bu iki üretim metodu farklı maliyetlere neden olacaktır. Bu yazımızda hem et tavuğu hem de yumurta tavuğu üretim çiftliği maliyeti ve bunun yanında devlet destekli olarak verilen tavuk çiftliği kredileri hakkında da bilgiler vereceğiz.

Et Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Gerekenler

Market ve diğer sektörlerin beyaz et ihtiyacını karşılamak amacı ile kurulacak olan çiftçiliği taşıması gereken bazı şartlar vardır. 2010 yılında çıkan, besi hayvan, tavuk çiftliği gibi koku ve rahatsızlık veren üretim tesislerinin şehir dışına çıkarılması adlı kanun sonrası bu tür üretim merkezleri sadece şehir dışında belli yerlerde kurulabilir. Bu kapsamda, tavuk çiftliklerinin kurulacağı yerlerde ayrıca;

  • Kirli suyun akacağı taliye kanalı
  • Elektrik bağlantısı
  • Temiz su hattı
  • Tavuk etinin saklanması için soğuk hava deposu
  • Üretilen yumurtaların mühürlenmesi ve paketlenmesi için gerekli tüm makineler
  • Bağlı olunan belediyeden iş yeri açma ruhsatı
  • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Alınan İzin Belgesi
  • Türk Gıda Kodeksi İzinleri

Et Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti

Sadece et üretmek ve üretilen etin yanında çıkan yumurtaların satışı için tesis kurmak isteyen kişiler bunun için kesinlikle 50 bin TL hazır para bulundurmak durumunda. Bu para alt limit sayılır. 200 hatta 300 bin TL’ye kadar, çiftliğin modern yapısına göre harcama yapılabilir. Ama sıfırdan işletme kuracak olan birisi elinde 50 bin TL olmaması durumunda bu işe kalkışmaması gerekmektedir.

Elinde daha önce hazır bina olan kişilerin maliyeti düşük olacaktır. eski bir fabrika ya da başka üretim odaklı çalışıp da kapatılan bir işletme kiralanıp küçük tadilatlar ile tesis kurulumu daha uygun fiyattan yapılabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Konteyner Tavuk Çiftlikleri

Son dönemlerde girişimciler için alternatif birçok bina yapım hatta hazır tavuk çiftliği kurulum hizmeti veren firma ortaya çıkmıştır. Daha önce sadece prefabrik ev yapan bazı firmalar artık çok daha ucuz olması nedeni ile gelen talepleri karşılamak için prefabrik tesis ya da diğer adı ile konteyner çiftlik kurmaya başladı. Bu tarz fabrikaların kurulumu iki şekilde olmaktadır.

Birincisi; Büyük bir fabrikanın bayisi olmayı kabul ederseniz, fabrika sizin gösterdiğiniz yerde tavuk çiftliğini kurup, içine canlı tavuk dahil her türlü makine teçhizatı koyup yeri siz teslim eder. Yapılan anlaşma ile artık 20 seneye kadar bir sözleşme yapılarak işletmenin kullanım hakkı üreticide kalır. Yapılan sözleşme bitince de tesis işletmecinin olur.

İkinci yöntem; Bu yöntemde ise bütün giderleri siz karşılarsınız. Sadece konteyner yapan şirket belli bir para karşılığı tesisi kurar ama diğer tüm giderleri sizin karşılamanız gerekmektedir. Bu üretim tarzı daha pahalı olmasına rağmen kişiyi bir yere bağlamadığı için daha çok tercih edilmektedir.

Salma Tavukçuluk Tesis Maliyeti

Popüler olan üretim metodu da salma yani organik gezen tavuk üretimidir. Bu üretim metodunda maliyet çok daha düşük olmaktadır. Şu anda İzmir Kemalpaşa’da faaliyet yürüten birkaç şirket sadece 14 bin TL karşılığında bütün herşeyi kurup anahtar teslim tesis hazırlamaktadır. Bu tesisin için canlı tavuklar da vardır.

Hatta üretilen tavuk ve günlük yumurtaları belli sene toptan alım garantisi de vermektedir. Bu şekilde binlerce kişi evinin tüm harcamalarını bu şekilde karşılamaktadır.  Bu üretim metodu elinde çok sermayesi olmayanlar için daha mantıklı olacaktır.

Peki elinde hiç parası olmayan ne yapacak? Kişi girişimci ruhlu olmasına rağmen ve üretim yapmak istemesine rağmen eğer elinde para yoksa o zaman başka yöntemler deneyebilir. İşte bu noktada devreye devlet destekli kurulan tesisler gelmektedir. 50 bin TL hibe kredi ile tesisi kurmak ister misiniz?

Devlet Destekli 50 Bin TL Çiftlik Kredisi

Devlet desteği almak isteyenler için birçok ayrı başvuru noktası vardır. Bu yazımızın devamında KOSGEB girişimcilik hibelerinden bahsedeceğiz. KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursunu tamamlayan kişiler, daha sonra kurmak istedikleri tesis ile ilgili iyi bir iş planı hazırlamaları durumunda, 50 bin TL hibe kredi alabilirler. Bayanlar %90 erkekler ise %70 hibe alabilir.

Yani bir erkek 60 bin TL harcama yaparsa, KOSGEB ona 42 bin hibe verir, ama bayan 60 bin harcama yaparsa KOSGEB ona bu sefer 50 bin TL hibe verir. Bu noktada eğer eşlerin herhangi bir kısıtlaması yoksa eş üzerine KOSGEB kredi başvurusu yapılması daha mantıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 5 Kolay Adımda KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz