12 Kasım 2019

Telefon Bankacılığı Nedir?

Zorlu hayat şartları ve iş yoğunlu sebebi ile çoğu kez acil olmasına rağmen bankacılık işlemlerinin yapılamadığı durumlar olmaktadır. Bankalar bu noktada müşterilerine çok önemli hizmetler sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de telefon bankacılığı dır. Müşteri banka şubesine uğramadan ya da herhangi bir internet işlemi yapmadan sadece telefon kullanarak bankacılık işlemlerini yapabildiği uygulamadır. Müşteri yapmak istediği işlem için bankasının müşteri hizmetlerini araması ve kendisinden istenilen bilgileri vermesi yeterli olacaktır. Bu şekilde yolda, okulda, iş yerinde, evde, tatilde vb. nerede olursa olsun işlemlerini rahatlıkla yapabilmektedir.

Telefon Bankacılığını Nasıl Kullanabilirim?

        Bu hizmetten yararlanmak için bir bankada mutlaka hesabınız olmak zorundadır. Hesabınız varsa banka şubesine gidip talebiniz ilettikten sonra sizlere hemen telefon bankacılığı hizmeti sunulmaya başlanır. Size bunun için bir şifre verilecektir. Ve bazı güvenlik sorular sorulup, verdiğiniz cevaplar sisteme kaydedilecektir. Şifrenizi unuttuğunuzda bu verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak size tekrar şifre oluşturulur. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız şubeye de gitmenize gerek kalmadan, internet bankacılığından kendinize telefon bankacılığı açtırabiliriniz.

 

Page Title

REKLAMLAR

     Hangi İşlemleri Yapabilirim?

      Hesap işlemleri, para transferi, OGS-HGS işlemleri, yatırım, altın alım-satımı, döviz alışverişi, faiz ve kur işlemleri, kredi kartı işlemleri, banka kartı işlemleri, ödemeler. Sıraladığım işlemlerin tamamını Telefon Bankacılığı ile yapabilirsiniz. Ayrıca bu işlemler için çoğu kez bankalar tarafından işlem ücreti alınmaz. Tabi bu uygulama bankadan bankaya değişmekle beraber bankaların müşterileri ilişkileri ile ilgilidir. Örneğin maaş hesabınız varsa, o banka sizden büyük ihtimal kesinti yapmayacaktır.

Telefon Bankacılığın avantajlarını sıralayacak olursak; öncelikle tabi ki de en büyük avantajı şubeye gitme zorunluluğundan sizi kurtarmasıdır. Bunun yanında 7/24 hizmet vermesi çok avantajlı yönüdür. Hafta sonu ya da mesai saatleri dışında zaten bankaya giderek işlem yapmanız mümkün değilken telefon bankacılığı ile bu sorunu halletmiş olursunuz.

Telefon Bankacılığında müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüşerek işlem yapabileceğiniz gibi müşteri temsilcine bağlanmadan telefondan tuşlama yaparak da bazı işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ayrıca bu hizmetten yararlanmak için internet bağlantınızın da olması gerekmemektedir. Ya da akıllı telefon kullanma zorunluluğu da yoktur. Görüşme yapabildiğin herhangi bir telefonla müşteri hizmetlerini arayıp istediğiniz işlemi yapabiliriniz. Bu işlemi köyde, kasabada, tatilde sahil kenarında, dağda yürüyüş yaparken, kamp yaptığınız yerde gecenin bir yarısı vb. her yerde, istediğiniz anda yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey, telefon hattınızın çekmesidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.