17 Ocak 2019

Cep Telefonuna Sigorta Yaptırmak

Cep Telefonuna Sigorta Yaptırmak

Günlük hayatımızda artık pahalı cep telefonları kullanmak çok normal bir durum haline geldi. Özellikle 2005’ten sonra çıkan akıllı telefonlar ile artık cep telefonlarına ödediğimiz ücretler çok daha yüksek düzeylere çıkmış durumda. Telefonlara yaptırılan sigorta ücretleri de telefon fiyatına göre artmaktadır. Şu anda ortalama olarak telefon fiyatı üzerinden %20-30 arasında kasko ücreti çıkartılmaktadır. Örneğin, telefon fiyatı 4 bin TL ise kaskosu da 800 TL civarında tutabilir. Bu yüksek gelse de telefonun güvenliği için zorunlu bir durum olarak kabul edilmektedir.

Telefonların teknolojik hassasiyetleri nedeni ile çabuk kırılmaları söz konusu olabilmektedir. Hırsızlık ya da kırılma gibi durumlara karşı telefonların kasko ya da sigorta güvencesi altına alınabilmektedir.

 

Cep Telefonu Kasko Ücreti

Yeni telefon alanların en çok sorduğu sorunun bu olduğunu düşünüyoruz. Binlerce TL’nin küçük bir cihaza verilmesi sonrası birçok kişi bu pahalı aleti muhafaza etmenin yollarını aramaktadır. Cep telefonunun satın alınmasından sonraki bir hafta içinde kasko yapılması mümkün olmaktadır. Tabi kasko ücretleri de önemli bir noktayı oluşturmaktadır.

Telefon kasko fiyatları söz konusu olduğunda ortalama olarak bir telefonun değerinin %20’si kadar kasko değeri çıkmaktadır. Ve kaskolar genelde bir sene geçerli olmaktadır.

Bu durumda örnek bir hesaplama yapacak olursak; 3000 TL’lik bir telefonun ortalama kasko bedeli yaklaşık olarak 500 TL civarı olacaktır. Yine 1300 TL olan bir akıllı telefonun da kasko bedeli 200-300 TL arasında değişecektir.

Kasko bedeli telefon alınan merkezin anlaşmalı sigorta şirketlerine göre değişmektedir. Bazı sigorta şirketleri geniş yelpazede hizmet verip daha pahalı prim ücretleri çıkarırken, bazı kasko şirketleri de kısıtlı hizmetler sunup daha düşük bedeller karşılığında telefon sigorta hizmeti vermektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Telefon Sigortasının Karşıladığı Hasarlar

Varsayalım ki oldukça pahalı bir telefon aldınız. Ve bu telefonu korumak için de yine yüksek fiyattan bir sigorta sözleşmesi imzaladınız. Peki sigorta şirketi telefonunuzun hangi sorunları ile ilgilenecektir. Genel anlamda aşağıdaki durumlarda sigorta şirketi sigorta kapsamında size yardımcı olacaktır.

 • Yanlışlıkla gerçekleşen yere düşmeden meydana gelen kırılmalarda
 • Yine hatalı bir kullanım sonrası telefonun yanması
 • Telefonun suya düşmesi ya da telefona çay kola gibi sıvıların dökülmesi
 • Telefonun ev ya da iş yerinde çalınması
 • Afetler nedeni ile telefonun hasar görmesi
 • Yüksek voltaj nedeni ile gerçekleşen hasarlarda
 • Yıldırım düşmesi sonrası şarjda yanan telefon yine sigorta kapsamına alınır

Telefon Sigortası Kapsamı Dışındaki Durumlar

Şirketler bazı art niyetli yaklaşımları bertaraf etmek için aşağıdaki durumlarda telefon sigortası hizmeti vermemektedir.

 • Telefonun kaybedilmesi ya da bir yerde unutulması sigorta kapsamı dışındadır.
 • Telefonun kamusal alanda çalınması da sigorta kapsamı dışındadır. Yani telefonunuz evde çalınırsa sigorta karşılar; ama hastane, park okul gibi yerde çalınırsa sigorta karşılamaz.
 • Telefonunuzu siz kullanırken üzerine su dökülürse sigorta karşılar; ama 18 yaş altı bir çocuğa verirseniz ve çocuk da telefonu bozarsa o zaman yine sigorta şirketi bunu karşılama yoluna gitmez.
 • Telefonun üzerinde orijinal olmayan batarya ya da şarj aleti kullanılıp telefon bozulursa yine sigorta ödeme yapmaz.

Telefon sigortası yaptırırken, sigorta şirketinin size sunacağı sözleşmeyi mutlaka sonuna kadar dikkatlice okuyun. Daha sonra herhangi bir hak kaybı yaşamamak için sözleşmenin bir örneğini de alın.

Bir önceki yazımız olan Banka Referans Mektubu Nedir ve Referans Mektubu Örneği başlıklı makalemizde banka referans mektubu, referans mektubu ve referans mektubu nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz