20 Kasım 2019

TOKİ’den Ev Almak İstiyorum!  

 

Kiradan kurtulmak isteyen vatandaşlar,  ev sahibi olabilmek için değişik ev projelerine başvuru yapabilmektedir. Ülkemizde ev sahibi edindirme projelerine bakıldığında en mantıklı olarak kabul edilen ev edindirme sistemi TOKİ ile ev sahibi yapma sistemdir. TOKİ’den ev almak istiyorum diyen milyonlarca kişi bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımız değişik illerde düzenlenen TOKİ projelerine başvuru yaparak uygun ödeme imkanları ile ev sahibi olabilmektedir.

TOKİ uzun yıllardır çok düşük fiyatlar üzerinden vatandaşları ev sahibi yapmaktadır. Bu avantajlı ev edindirme sistemine girmek isteyen kişiler, uygun zamanda yapacakları başvurular ile ev sahibi olma şansını yakalamış olacaktır. Peki TOKİ’den nasıl ev alınır?

 

TOKİ’den Nasıl Ev Satın Alınır?

TOKİ’den ev satın almanın değişik bazı yöntemleri bulunmaktadır . Bunlar;

  • TOKİ’nin yapacağı konut projesine henüz temelden kayıt olmak
  • TOKİ ev projesini bitirdikten sonra hazır daireler için kura çekimine katılmak
  • TOKİ’den ev sahibi olan birinden nakit para karşılığında evi satın almak

Bu yöntemlerin her biri kendi içinde değişik avantajlar barındırmaktadır. Hangi şekilde TOKİ konut edindirme sistemi ile ev sahibi olmanız önemli değildir. Önemli olan ilk aydan itibaren başladığınız TOKİ ödemelerinde toplam kaç para ödeyeceğinizdir. Bu noktayı yazımızın ilerleyen bölümlerinden TOKİ ev fiyatları hesaplama örnekleri ile sizin için açıkça izah edeceğiz. Ama öncelikle  TOKİ konutları başvuru için gerekli olan şartları taşmanız gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
  • Yaş olarak bazı TOKİ projeleri için 25 bazıları için ise 18 yaş istenmektedir.
  • Bekar olarak başvuru yapacak olanların anne ya da babasının ev sahibi olmaması
  • TOKİ başvurusu yapacak olan kişilerin kendi üzerine ya da eşi üzerinde herhangi bir ev kaydının olmaması
  • Daha önce TOKİ’den ev sahibi olmamış olmak
  • Bazı TOKİ projeleri için TOKİ projesinin yapıldığı ilde en az 1 sene ikamet edilmesi

Görüldüğü gibi TOKİ’den ev sahibi olmak isteyenlerden bazı şartlar istenmektedir. Bu şartlar nedeni ile kişiler, çoğu zaman doğrudan TOKİ’den ev alamamaktadır. TOKİ’nin ev edindirme şartlarını taşımayan kişiler, direkt TOKİ kuralarına katılmadıkları için daha önce TOKİ’den ev alan kişilerden bu evleri satın almaktadır.

TOKİ’den Ev Almak İstiyorum!

TOKİ’den Ev Almak Mantıklı Mıdır?

Ev sahibi olmak isteyip de elinde belli bir birikimi olmayan kişiler ancak kredi ile ev satın alma seçeneği mevcuttur. Bunun yanında vatandaşlar kredi çekmeden TOKİ’den de ev sahibi olma şansı yakalayabilmektedir.  Peki TOKİ’den ev almak mantıklı mıdır? Bunun için TOKİ için ev hesaplama yöntemine bir göz atmamız gerekecektir.

TOKİ’nin yaptığı evlere kura yöntemi ile katılarak kendisine ev çıkan kişiler, toplamda 3 ödeme yöntemi ev sahibi olabilmektedir.  Evin toplam değeri üzerinden peşinat olarak %10, %15 ve %25 olarak bir oran belirlenmiştir. TOKİ’lerin yapmış oldukları evler her il için değişik değerlere sahip olduğu için ev için verilecek tutar ilden ile değişebilmektedir.

TOKİ evleri vade olarak da çok uzun sürelerde ödenmektedir. Vade sayısı olarak yine her ilde yapılacak olan TOKİ projelerine göre değişkenlik söz konusu olsa da genelde hazırlanan vadeler; 8 yıl, 9 yıl 15 yıl ve 20 yıl şeklinde olmaktadır. Bu kredi vadelerinde ödenecek olan taksit sayısı kişilerin bu sisteme girip girmeyeceği konusunda belirgin rol oynamaktadır. Çünkü, özellikle 20 sene gibi uzun vadelerde vatandaşlar kiradan kurtulayım derken daha fazla para ödemek zorunda kalabilmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

TOKİ Konut Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

TOKİ Ev Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

TOKİ, ev fiyatlarını hesaplarken kesinlikle banka kredileri ile bir hesaplama yöntemi geliştirmez. Bankadan çekilen kredilerde önceden toplamda kaç para kredi ödeneceği belli olmaktadır. Ne kadar faiz ödeneceği ve evin kredi sonunda ne kadara geldiği hepsi tek tek kredi ödeme planında açıkça görülebilmektedir.

Ama TOKİ hesaplamalarında böyle bir şey söz konusu değildir. Ev satın alacak olan kişilere ileriye dönül olarak bir ödeme planı sunulmaz. Kişi sadece evin fiyatını ve bu ev için toplam kaç yıl ödeme yapacağını öğrenebilmektedir.  Bunun nedeni TOKİ’nin belli bir ödeme planı çıkarmamasıdır. Bu durumda kişiler toplamda ne kadar kredi verebileceklerini önceden öğrenemezler.  Peki TOKİ ödeme Planı Neden Verilmez?

 

TOKİ Ödeme Planı Neden Vermez?

TOKİ’den ev alır mı sorusunun çok sık sorulmasının en temel sebebi de TOKİ’nin ev sahibi olacak kişiler için belli bir ödeme planı çıkarmamasıdır. TOKİ kredilerinin en bariz özelliği şudur; Kişiye TOKİ kurasından ev çıktıktan sonra belli bir peşinat ödemektedir. Bu peşinat sonrası kalan vadeler de eşit taksitlere bölünür. Bu eşit taksitlerin ilki ile kredi ödemesi başlar. Ama ilk altı ay sonrası bu taksitlerin arttığı görülmektedir.

TOKİ ödemeleri her 6 ayda bir devlet memurları maaş zam katsayısına göre artış göstermektedir. Yani bir memur ilk altı ay için %7 zam alırsa, TOKİ ödemesi yapan kişilerin de ödedikleri taksitlere %7 zam gelecektir.

Burada ileride taksitlere toplam ne kadar zam yapılacağı tam belli olmadığı için ne TOKİ ne de banka bir ödeme planı sunamaz. Ödeme planı sunabilmesi için kredi vadesi boyunca memurlara verilecek olan 6 aylık zam oranlarının önceden bilinmesi gerekmektedir ki bu da imkansızdır.

TOKİ Ev Avantajları

TOKİ Evleri Pahalıya Mı Geliyor?

TOKİ evlerinin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu anlamak istiyorsanız TOKİ kredi taksitlerinin her altı ayda bir nasıl zamlandığına bakabilirsiniz. TOKİ taksitleri ile memur zam oranlarının ne gibi bir ilgisi olabilir ki? TOKİ’de her oturan kişi memur olmadığı için bu tutum yanlış olmaktadır. Bazı dönemlerde hükümet memurlara çok büyük zamlar yapılmaktadır. Peki bu zamlar TOKİ vatandaşlarına yansıtıldığında ortaya nasıl bir sonuç çıkar.

Örneğin, ilk taksiti 400 TL olan birisinin henüz 6. Yılında TOKİ taksit tutarı 800 TL olabilmektedir. Ve bu tutarın 12. Yılda 1600 TL’yi bulması hiç de zor olmayacaktır.

TOKİ konutları pahalı mı diye sorulacak bir soruya şu cevap verilebilir; TOKİ konutlarının ucuz olup olmadığına konut vade sayısı belirlemektedir. Birçok kişi, düşük bir ödeme planı olduğu için uzun vade sayısını tercih etmektedir. Ama bu kişilerin daha fazla ödeme yapmalarına hatta 20 sene boyunca yapılan ödeme sonrasına bakıldığında ortada büyük bir hata olduğu fark edilecektir.

Peki ne yapılmalı? TOKİ konut edindirme sistemine girip ucuza ev sahibi olmak istiyorsanız kesinlikle en kısa vadeli TOKİ finansmanı tercih edilmelidir. Kısa vadeli TOKİ ödemelerinde ileriki yıllarda gelecek memur zamlarından bir şekilde kurtulma söz konusu olabilmektedir.

 

TOKİ’den Ev Satın Almak Mı Yoksa Banka Kredisi İle Ev Satın Almak Mı?

TOKİ konut Kredisi İle Diğer Bankaların Ev Kredileri Avantajlarını Karşılaştırmak İstiyorsanız konut kredileri linkimize tıklayın.

Vatandaşlarımız yoğun olarak hem TOKİ’den hem de bankadan ev edindirme sistemleri ile ev sahibi olmaktadır. Bankalar bu noktada bir tık önde olsa da TOKİ’nin yapacağı yeni konut projeleri ile bu  noktada bir liderlik söz konusu olacaktır. TOKİ konutları toplam geri ödeme miktarı düşünüldüğünde banka kredilerinden daha pahalı olabilmektedir. Ama banka kredisi çekemeyen ve ya da kredi notu kötü olan kişiler ev sahibi olabilmek için TOKİ projelerine başvuru yapabilir. Bu projeler az bir peşinatı olup da kredi çekemeyenler için oldukça idealdir.

Bir önceki yazımız olan KYK Burs ve Kredi Çıkmadı Ne Yapmalıyım?   başlıklı makalemizde kyk burs ve kyk kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.