Torununa Bakan Büyük Anneye Maaş Veriliyor

Devlet destekli olarak çocukların hem daha iyi yetişmesi hem de kadınların iş hayatına daha fazla katılması için büyük annelere torun bakım maaşı verilmektedir. Öz torununa bakacak olan babaanne ya da anane bakım için her ay devletten belli bir maaş alacak.Toruna bakan büyük anneye maaş verilmeye devam ediliyor. Pilot illerde başarı elde edilmesi sonrası torun maaşı başvurularında büyük artış yaşandı. Büyük anne maaşı olarak da bilinen bu sistemden yararlanmak için aşağıda sayacağımız şartları taşımanız gerekmektedir.

Torun Bakım Maaş Başvuruları

Çalışan annenin çocuğuna muhtemelen bakıcı bakmakta, çocuk kreş çağına gelmiş ise kreşe verilmektedir. Bazı ailelerin çocuklarına da anneanneye ya da babaanneden hangisi müsaitse torunuyla o ilgilenmektedir. Devlet büyük anneye toruna bakarken ekonomik destek olmak için proje çalışması başlatmıştır. Çalışmanın ismi büyük anne projesidir. Peki, büyük anne projesi nedir?  Proje, 10 pilot ilimizde uygulanmaya başlayacaktır. Makalemizde projenin ayrıntılarını kapsamlı bir şekilde size vereceğiz.

Toruna Bakma Maaşı Verilecek 10 Pilot İl

Toruna bakma maaşı için pilot uygulama başlatıldı. Uygulamanın yapılacağı pilot şehirler: İstanbul, Bursa, İzmir Ankara, Konya, Gaziantep, Antalya ve Sakarya. Torununa bakmak isteyen anneanne ya da babaanne aylık 425 TL maaş alacak. Bu illerimizde oturan büyük anne torununa bakmak isterse destekten faydalanacak fakat ilk önce sağlık raporu alması gerekmektedir. Başvuruda bazı şartlar belirlenmiştir.

Page Title

REKLAMLAR

Toruna Bakma Maaşı Şartları Nelerdir?

  • Türk vatandaşı olmak,
  • Proje kapsamında belirlenen illerden birinde ikamet ediyor olmak,
  • Çocuk ve anne aynı yerde oturmalı, bakacak olan büyükanne ise o ilin il sınırlarında ikamet ediyor olması,
  • Bakılacak çocuk 0-3 yaş aralığında olmalı. Evde birden fazla çocuk var ise de ücrette herhangi bir değişiklik olmayacaktır.
  • Anne en az 18 yaşını doldurmuş olmalı,
  • Annenin özel sektörde sigortalı olarak çalışmalı ve verilen destek süresince de işten ayrılmaması gerekmektedir. ( İşçi adına en az 360 gün prim ödenmiş olmalıdır. )
  • Annenin Sosyal Güvenlik Destek Pirimi ödeyerek çalışıyor olmaması,
  • Annenin 4857 sayılı İş Kanunun 74 üncü madde 1. Fıkrasındaki analık hali izin süresini tamamlamış olmalı,

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Müezzinoğlu verilecek destekle ilgili bazı kriterleri kamuoyu ile paylaşırken netleşmeyen bazı konuların olduğunu ifade etti. Sezer yanla doğum, normal doğum konuları gündeme gelmekle beraber, yapılan analiz ve değerlendirme sonucu 6 bin aile büyükanne projesi için veri tabanı oluşturacağını ifade etti.

Toruna Bakma Maaşı İçin Başvuru Nasıl Yapılmalı?

Başvuru için Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı resmi sayfası olan ( www.csgb.gov.tr ) adresinden elektronik ortamda verilen formu doldurularak başvuru yapılacak.

İnternet üzerinden başvurusunu yapamayanlar bulundukları illerdeki il müdürlükleri ve Çalışma, İş Kur müdürlükleri, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve bu kuruluşların hizmet merkezi bölümleri ile başvuru  yapılacaktır.

Projede ilk dönemde iyi gelir elde edildi. Proje kapsamında şartları sağlayan büyük anneye Mart 2017 den itibaren destek verilmeye başlandı. Ve şu anda da büyük destekler verilmeye devam edilmektedir. Bu projenin iyi sonuçlar vermesi ile daha uzun süre de devam edeceği ön görülmektedir.

Torun Maaşı Başvuru Sonuçlarını Sorgulama

İlk başvuru sonuçlar açıklandı ve pilot illerde uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında 6500 büyükanneye maaş bağlandı. Bu uygulamanın tüm ülkede uygulanması beklenilmekle birlikte bu projeden verim elde edilmesi ile 2018 de uygulamanın tüm ülkede yapılması beklenmektedir. Başvuru yapan aileler başvuru sonuçlarını internet üzerinden öğrenebilecekleri gibi, aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumundan da şahsen başvuru yaparak öğrenebilirler.

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.