Tüm Borçlarımı Ödedim Kara Listeden Çıkmış Olabilir miyim?

Hakkında yasal ve adli takip başlayan kişilerin bulunduğu kara listeden çıkmak o kadar da kolay değildir. Alınan kredinin, kredi kartının veya çek ödemelerin yaşanan sorunların geri ödemesi konusunda ortaya çıkan sorunlar neticesinde kara listeye girmiş olabilirsiniz. Kara liste dediğimiz olay Merkez Bankası ve KKB tarafından ayrı iki liste olarak tutulan listedir. Bu listede bulunan kişilerin bankalarla olan ilişkisi büyük oranda kesilmektedir. Kara listeden çıkmak için borçlarınızın tamamını ödemeniz gerekir. Tabii ki borçlarınızı ödediğiniz an listeden çıkma şansınız yoktur. Ödenen borçlardan hemen sonra sizin için 5 yıllık süre devreye girecektir. Hiç borcunuz kalmadığı ve takipte olmadığınız dönemde, 5 sene sonra kara listeden çıkma imkanınız bulunur. Listeden çıktığınız takdirde bankaların birçoğundan yeni bankacılık işlemleri yapabilirsiniz. Fakat bazı bankalar prensipleri ve politikaları gereği kara listeye giren kişilerle ilişkilerini büyük oranda kesmektedir. Yani bankaların belirli bir kısmı kara listede olmasanız dahi kredi verme noktasında veya birçok bankacılık işleminde size yardımcı olamayacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

 

Tabii ki borçlarını ödeyenlerin yanı sıra, borçlarını ödemeyen kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler için de yasal takip 10 sene sonra bitecektir. Bu durumda devreye giren borçlar hukuku, kişilere zaman aşımı avantajı sağlamakta ve takibi sonlandırmaktadır. Fakat dediğimiz gibi kara listeden çıkmış dahi olsanız, listeye bir kere girmenin getirdiği dezavantajları büyük oranda yaşayacaksınız. Çünkü bankacılık sektörü hem kendini garanti altına almak için, hem de yaşanan sorunların bir daha yaşanmaması için kara liste olgusuna büyük önem vermektedir. Bunun yanı sıra Merkez Bankası tarafından tutulan listeyi de göz önüne alırsak, kara liste olgusunun bankacılık sektörü için önemini anlamak mümkün olacaktır.

 

2015

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.