Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği

Çocuk sahibi olamayan kişiler devlet desteği ile tüp bebek yöntemiyle çocuk özlemlerini giderebilmektedirler. Anne baba adayları normal yollardan çocuk sahibi olamadıkları taktirde tüp bebek de dahil olmak üzere bazı yöntemleri denemek zorundadırlar. Ülkemizde ise yasalarca gerekli şartları sağlandığı taktirde tüp bebek masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Peki tüp bebek denemelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması için gerekli şartları nelerdir, masrafların hangi oranda karşılanır? Bu sorulara yanıt bulacağız.

Tüp bebek desteği almak için aranan şartlar nelerdir?

Tüp bebek sahibi olmak isteyen anne baba adaylarının yasalarca belirlenen bazı şartlarca uyumlu olması gerekmektedir.

Bunlar:

 • Anne baba adaylarının 3 yıllık resmi nikahlı evli olmaları gerekmektedir.(Ancak sperm sayısı 5 milyondan az olanlar, düşük yumurta rezervi olanlar ve tüpleri kapalı durumda olanlarda 3 yıllık evlilik şartı aranmaz.)
 • Yapılan tıbbi kontroller ve tedaviler neticesinde anne baba adaylarının Sosyal Güvenlik Kurumunca sadece yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğinin yetkilendirilen sağlık kurulları tarafından tıbben mümkün görülmesi gerekmektedir.
 • Anne adayının 23 yaşından büyük ,39 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • Anne baba adayının, son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç almamış olduğunun Sosyal Güvenlik Kurumunca sağlık kurulları tarafından belgelenmesi, gerekmektedir.
 • Tedavisi yapılan tüp bebek merkezinin Sosyal Güvenlik Kurumuyla anlaşmalı olması gerekmektedir.
 • Anne baba adaylarından en az birinin 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması, beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olması gerekmektedir. (Bağ-Kur ‘luların geçmiş döneme ait prim borcunun bulunmaması),

Bu şartlar sağlandığı takdirde tüp bebek masrafları biraz sonra bahsedeceğimiz belirtilen oranlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

Page Title

REKLAMLAR

Devlet desteği hangi oranda sağlanmaktadır?

Daha önce 6552 Sayılı Torba yasadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan tüp bebek denemesi 2 haktır.6552 Sayılı torba yasa ile birlikte SGK 3 denemeye kadar tüp bebek masraflarını karşılama kararı alınmıştır. Her tüp denemsinde farklı oranlar vardır. Deneme sayısı arttıkça destek oranları da artmaktadır.

Bu oranlar nelerdir?

 1. Tüp bebek denemesinde çıkan faturanın %70’ini devlet karşılayacak, yani % 30’unu anne baba adayı ödemek zorundadır.
 2. Tüp bebek denemesinde çıkan faturanın %75’ini devlet karşılayacak, yani % 25’ini anne baba adayı ödemek zorundadır.
 3. Tüp bebek denemesinde çıkan faturanın ise %80’sini devlet karşılayacak, yani %20’sini anne baba adayı ödemek zorundadır.

Tüp bebek tedavisinde rapor ile ilgili ayrıntılar

 • Anne baba adayları, tedavi raporunuTüp bebek ünitesi olan Üniversite veya Devlet Hastanelerindenalabilirler.
 • Son gelen yönetmeliğe göre deneme süresi 3 defa ile sınırlandırılmıştır.
 • Üç yıl evli olma şartı zorunludur. Üç yıl evli olanlar en az iki kez aşılama yaptırmak zorundadır. Ancak sperm sayısı 5 milyondan az olanlar, düşük yumurta rezervi olanlar ve tüpleri kapalı durumda olanlarda 3 yıllık evlilik şartı aranmaz.
 • Düzenlenen rapor SGK’ya uygun olduğu taktirde kişi istediği yerde raporunu kullanarak tedavi olabilecektir, bu konuda bir zorunluluk yoktur.
 • Tüp bebek raporu; ilaç ve tedavi raporu adı altında çıkmaktadır. İlaç raporu 1 ay geçerli iken tedavi raporu başvurulan hastaneye göre değişmekle beraber en fazla 6 ay geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir.

Rapor için gerekli tahliller;

Tüp bebek raporu almak için FSH, AMH değerleri, sperm tahlilleri (farklı zamanlarda en az 3 adet) HSG (Rahim Filmi) istenmektedir.Heryeni bir uygulamada yeniden rapor çıkartmak gerekmektedir.

Bu yazımızla birlikte Doğum Yapan Kadına Yapılan Devlet Yardımları ile ilgili yazımız da dikkatinizi çekebilir.

Bir önceki yazımız olan Memurlar Hangi Ek İşleri Yapabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.