Ayrıntılarıyla; Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Ücretli öğretmenlik, kadrolu öğretmen sayısının yetersiz kaldığı durumlarda devreye giren bir sistemdir. Bugün yazımızda ücretli öğretmenlik maaş hesaplamalarıyla birlikte ayrıntılı olarak inceledik.

Ücretli öğretmelik nedir?

Eğitim fakültelerinden yeni mezun olan ve KPSS sınavında yeterli puan alamamış dolayısıyla atanamamış kimi öğretmen adayları MEB‘in ders ücreti karşılığı görevlendirme yöntemiyle hizmet vermektedir . Ücret anlamında pek de tatmin etmeyen rakamlara çalışılsa da öğretmenlik mesleğini yapmak isteyen mezunlar için güzel bir sistemdir.

Diğer tarafdan MEB’e göre Ücretli Öğretmenlik; “Çeşitli nedenlerle öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı veya öğretmen ihtiyacı karşılanmakla birlikte, öğretmenin izin, rapor ve geçici görevlendirme gibi değişik nedenlerle ders görevlerini yerine getiremediği durumlarda eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülebilmesi ve öğrencilerin derslerinin boş geçmemesi için öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut (Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla) açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilmesi” şeklinde tanımlamaktadır.

Ücretli öğretmen atamaları nasıl yapılır?

MEB’nın çeşitli nedenlerle öğretmen açığı bulunan okullar ya da diğer kurumları için uyguladığı bir yöntemdir. Eğitim- öğretim dönemi başından okullar öğretmen ihtiyaçlarını il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirirler. İlgili müdürlüklere yapılan talepler doğrultusunda öğretmenlik yapmak isteyen adaylarla ders saati üzerinden bir sözleşme yapılarak görev verilir. Bu sistem bir öğretmen atama değildir, daha az kaynak kullanarak kadrolardaki öğretmen açığını kapatmaya yönelik bir sistemdir. Kadrolu öğretmene göre 4-5 kat daha az maliyetli olan ücretli öğretmelik uygulaması devlet kaynaklarının daha az kullanılmasından dolayı devlet tarafından uygulamaya devam edilmektedir. Şuan Türkiye genelinde yetmis bin civarında ücretli öğretmenin görev yapmakta olduğu çeşitli kaynaklardan dile getirilmektedir. Ücretli öğretmenlik görevi geçici bir süreç gibi görülse de ataması çok az olan bazı branş öğretmenleri için meslek hayatlarının tamamlama süreci olabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının bir organizasyonunda tanıştığım bir Fransızca Öğretmeninin 30 yıldır ücretli öğretmen olarak görev yaptığını duyduğumda epey şaşırmıştım.

Ücretli öğretmen başvuruları nereye ve nasıl yapılmaktadır?

Daha önceki dönemlerde Milli Eğitim Müdürlükleri sitesinden başvurular yapılmaktaydı. Ama 2018 Ocak ayı itibari ile e-devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvuruları kolaylıkla yapılmaktadır. E- devlet arama motorundan “ücretli öğretmenlik” yazıldığında başvuru sayfası açılır ve sorulan sorular karşılığındaki boşluklar doldurulduktan sonra talep oluşturulmuş olur. Bu kayıtları Milli Eğitim Müdürlükleri online olarak takip etmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü de oluşan ihtiyaca göre de öğretmen adaylarına telefonla ulaşarak bilgi vermektedir. Öğretmen olarak herhangi bir atama olmazsa aranmaz.

Page Title

REKLAMLAR

Ücretli öğretmen maaşları

Ücretli öğretmenler girdikleri ders karşılığında ücret alırlar. Bir ay içerisinde kaç derse girerlerde o derslerin karşılığı hesaplarına yatar. Ücretlendirme ek ders ücreti ile aynıdır. Her yıl cüzi bir zam yapılmaktadır. 2019 yılı itibari ile ek ders ücret bedeli net 15,67 TL dir. Resmi yada idari tatillerde ücretli öğretmenlere ödeme yapılamaz. Sadece girdikleri dersin ücretini alırlar. Ayrıca ücretli öğretmenlerin sigortaları 15 gün üzerinden yatırılır.Ücretli öğretmenler haftada en fazla 30 saat derse girebilirler. Aylık 120 saat olarak hesaplanan bir ücretli öğretmenin maaşı aşağıda örneklenmiştir.

120 saat üzerinden maaş hesabı:


Ayda 120 saat derse giren (Bekar): 1.778 TL
Ayda 120 saat derse giren (Eşi Çalışan Çocuksuz): 1.778 TLAyda 120 saat derse giren (Eşi Çalışan 1 Çocuklu): 1.807 TL
Ayda 120 saat derse giren (Eşi Çalışan 2 Çocuklu): 1.836 TL
Ayda 120 saat derse giren (Eşi Çalışan 3 Çocuklu): 1.870 TL
Ayda 120 saat derse giren (Eşi Çalışmayan Çocuksuz): 1.817 TL
Ayda 120 saat derse giren (Eşi Çalışmayan 1 Çocuklu): 1.846 TL
Ayda 120 saat derse giren (Eşi Çalışmayan 2 Çocuklu): 1.870 TL
Ayda 120 saat derse giren (Eşi Çalışmayan 3 ve üstü Çocuklu): 1.870 TL

Ücretli öğretmenlik başvuru kriterleri

Ücretli öğretmenliğe hangi branşlardan alıyorlar, kriterleri nelerdir şimdi bunlardan bahsedelim. Ücretli öğretmen alımları için öncelikle eğitim fakültesi lisans mezunlarını talep ediyorlar daha sonra eğitim fakültesi dışındaki fakülteden mezun olan adayları değerlendirmektedirler. En son da önlisans mezunlarının taleplerini değerlendirmektedirler . Atamalar ihtiyaca göre değişmektedir. Köylerde sınıf öğretmeni ihtiyacı çok olsa da genel olarak Ana sınıfı öğretmeni, İngilizce öğretmeni ve Din kültür ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni atamaları yoğunlukta gözükmektedir. Ayrıca ücretli öğretmen için KPSS şartı yoktur.

Ücretli öğretmenler sınav gözetmenliği yapabiliyor mu?

Ücretli öğretmenlere normalde sınav görevi verilmez ama sınavda görevlendirilecek yeterli kadrolu öğretmen olmaması halinde o bölgenin mülki amirinin (kaymakam,vali) de onayı ile görev verilebilmektedir.

Devlet Destekli İş Yeri Açma Kredisi yazımızla da ilgilenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Öğrenci Hesabı Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.