21 Kasım 2019

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Size ait olan kredi skorunuz, kredi başvurunuzun onaylanmasından kullanacağınız kredi kartı limitlerine kadar daha birçok konuda belirleyici rol üstlenmektedir.  Kredi başvurusu yap Bundan dolayı kredi notunuzun oldukça yüksek tutmalı ve kredi notunuzu düşürecek hareketlerden kaçınmalısınız. Kredi puanınız ne kadar yüksek olursa o kadar rahat bankacılık işlemleriniz olur. Kredi notunuzun güncel skorunu bilmenizde fayda vardır. Bu şekilde yaşanabilecek bir olumsuzluk durumunda önceden hareket ederek önlem alabilirsiniz. Peki kredi notunuzu nasıl öğrenebilirsiniz? Ücretsiz kredi notu öğrenme imkanınız var mı? Bu soruların yanıtları için yazımızı okumaya devam edin.

ÖNEMLİ UYARI !Kredi Notunuzu Sorgulamadan Kesinlikle Kredi Başvurusu Yapmayın

Bankacılık için çok önemli olan kredi notunuzu öğrenmeden kesinlikle kredi başvurusu yapmayın; çünkü kredi notundan dolayı krediniz reddedilirse puanınız çöp durumuna düşebilir. Bazı bankalar ve online sayfalar ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Peki ücretsiz ve bedava kredi notu nasıl öğrenilir?  Öncelikle bazı bankaların maaş müşterilerine sunmuş oldukları bedava KKB kredi sicili hizmeti ve bu hizmeti veren bankaların listesini göstermek istiyorum. Aşağıdaki bankalar bazı şartlar altında ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Bunlar;  Garanti Bankası, İş Bankası ,Yapı Kredi ,  Finansbank, Vakıfbank, Halkbank , Akbak, ING Bank, Finansbank, TEB Bankası ücretsiz kredi notu öğrenme hizmeti sunmaya devam etmektedir. 

Bu bankalar maaş müşterilerine kredi skoru öğrenme hizmeti sunmaya devam etmektedir. Banka kredi notu sorgulama yapmak isteyen kişiler; banka sicilimi nasıl öğrenirim, risk merkez, sorgulama, merkez bankası kara liste sorgulama ve banka sicil temizleme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. Siz de kredi skorunuzu öğrendikten sonra, eğer kara listede olduğunuzu öğrenirseniz bankaya kara liste sicil temizleme dilekçesi verebilirsiniz.

Kara Liste Sicil Temizleme Dilekçe Örneği

Kredi sicili bozuk olanlar merkez bankası kara liste sildirme işlemi için bankaya kısa birkaç cümleden oluşan bir dilekçe verebilir. Bunun için 2017 yılında çıkan ve sicil affı olarak bilinen kanuna da değinilmelidir. Merkez bankası kara liste affı 2017 yılında çıkmış olup birçok kişinin kredi çekmesine fırsat vermiştir. Ama dilekçe vermeden önce sahip olduğunuz kredi notunuzu mutlaka öğrenmelisiniz. Kredi notu sorgulama sonrası size verilecek ücretsiz risk raporu sonrası kara listede olup olmadığınızı görebilirsiniz. Peki kredi notu banka şubesi dışında hangi kanallar kullanılarak öğrenilebilir? Yukarıda izah ettiğimiz konuyu biraz daha açarak ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemlerini size göstermek istiyorum.

Page Title

REKLAMLAR

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kara Listede Miyim? Kredi Notum Kaç ?

Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız bunun için size önerebileceğimiz birkaç yol vardır. Bunların başında internet bankacılığından bizzat yapabileceğiniz sorgulama, banka yolu ile sorgulama ve Findexs sayfasında sorgulama şeklinde bazı seçenekleriniz olacaktır. Yapacağınız bu sorgulamaların bazı maliyetleri olacaktır. Örneğin, internet bankasından yapacağınız sorgulamadan 4-6 TL arası bir kesinti yapılabilir. Bunun yanında findeks’ten de 4.5 TL ücret alındığı bilinmektedir.

Makalemizi kaleme almamızda asıl amacımız sizin için tamamen ücretsiz kredi notu sorgulama imkanının olup olmamasıdır. Kredi notu  sorgulanması birçok bankada belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Örneğin Ziraat Bankası, müşterilerinden internet bankacılığı kredi sorgulaması karşılığında 4-8 TL arası ücret kesmektedir. Ya da Findeks’ten yapacağınız sorgulamadan da sizden 4.5 TL ücret kesilip bu ücrete de ayrıca KDV de eklenecektir.

Ücretsiz kredi sorgulamanın da yöntemi vardır. Özellikle bazı bankalar maaş müşterilerinden bu tür sorgulamalar için para almaz. Halkbankası kendi maaş müşterilerinden bu ücreti almamaktadır. Yani Halkbank ile çalışan bir kişi bu bankadan maaşını alıyorsa, internet bankacılığından kredi notu sorgulaması karşılığında kendisinden herhangi bir işlem ücreti alınmayacaktır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretli Midir?

Ülkemizdeki bankaların ortak hareket ederek müştereken kurmuş oldukları KKB( Kredi Kayıt Bürosu) bankalarla çalışan bütün müşterilerin bilgilerini tek havuzda toplayarak, ortak bir istihbarat havuzu oluşturmuştur. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks internet sitesinden online olarak kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir. Peki, findeks kredi notu sorgulama ücretsiz mi? Bu kuruluş resmi olmayıp özel sektör tarafından vatandaşa hizmet için kurulmuş olduğu için ücretli olmaktadır. Vatandaşlar kredi notlarını öğrenmek istiyorlarsa findeks için ödeme yapmak durumundadırlar. En son ücret tarifesine göre, kredi notu sorgulaması için her sorgulama başı 4,5 TL+ KDV alınmaktadır.

Kredi notunuzu etkileyen en önemli unsurları öğrenmek istiyorsanız kredi risk faktörleri yazımızı okuyunuz!

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde İnternetten Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.