21 Kasım 2019

Üniversite Okuyan Bayanlar Ne gibi İşler Yapabilir?  

 

Üniversite hayatına başlayan gençler hem ailelerinden gelen destekler hem de devletin ve özel kuruluşların vermiş olduğu burslar ile öğrenimlerini devam ettirmeye çalışırlar. Ama aileden destek alamayan öğrenciler bazı hususlarda sorun yaşadığı için, ek işler yaparak eğitimlerini sürdürmek isteyebilirler. Özellikle de bayanların bu konularda ailelerinden destek alamamaları, onların okullarını yarım bırakmalarına sebep olabilmektedir. Bu makalemizde zor durumda kalan kız öğrencilerinin ne iş yapabileceğine değindik. Üniversite okuyan bayanlar ne gibi işler yapabilir başlıklı makalemizi okuyarak, size uygun iş olanaklarını bulabilirsiniz.

Okuyan kızların yapabileceği işleri tanımlamadan önce kişilerin eğitim şeklinin önemli olduğunu belirtmek isteriz. Yani gündüz yüksek öğrenimi ile ikinci öğretim arasında bazı farklar olmaktadır. Gündüz okuyanlar genelde sabah 9’dan akşam 5’e kadar okulda oldukları için sadece günün elli saatlerinde bir işte çalışabilirler.

İkinci öğretim okuyan kişiler ise gündüz okuyanlara göre daha şanslı diyebiliriz. İkinci öğretimde dersler genel anlamda 5 gibi başlar ve gece 11 olmadan biter. Bundan dolayı ikinci öğretimin daha avantajlı olduğunu belirtebiliriz. Tabi bu avantaj ek iş yapak isteyen öğrenciler için geçerlidir.

Büyük bir şehirde üniversite okuyan kızlar için bazı iş olanakları elbette mevcuttur. Şimdi bir bayanın sorun yaşamadan yapabileceği işleri sıralayalım.

 

Üniversite Kantininde Çalışmak

Üniversite okuyup da ek iş yapmak isteyen erkek ya da bayanların yapabileceği en güzel işlerden biri de okulun kantininde çalışmaktadır. Okulun kantininde yarı zamanlı çalışılarak çok iyi gelir elde edilebilir. Bayanların dışarıda özellikle de geç vakitlere kadar çalışmaları oldukça sorunlu olduğu için, okulun kantininde çalışmak oldukça avantajı olabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Diğer yandan kız yurdu kantininde de bayanların iş bulabileceğini belirtebiliriz. Kantin temizliği ve diğer işeler her zaman ihtiyaç duyulan alanlardır. Bayan olarak iş arıyorsanız ilk tercihiniz okulunuzun ya da yurdunuzun kantini olabilir.

Üniversite Öğrencisi Makale Yazarak Para Kazanabilir Mi?

Erkek öğrenciler geç vakitlere kadar dışarıda çalışabilirler; ama aynı şeyi bayanlar için düşünmek sorunlara neden olabilir. Bu nedenle de dışarıda çalışmaktansa, evinde makale yazarak para kazanma yöntemi düşünülebilir. Bayanlar makale yazarak oldukça iyi kazançlar elde edebilir. Evde makale yazarlığı son zamanların gözde mesleklerinden biridir. Bu şekilde öğrenci olunmasına rağmen ayda 500-1000 arası kazanç elde edilebilir.

 

Bayan Öğrencilerin Anket Şirketinde Çalışması

Üniversite okuyan kızlar anket şirketlerinde çalışabilirler. Özellikle de hafta sonları sadece 2 gün çalışarak iyi bir harçlık çıkarılabilir. Anket şirketleri genelde bayanlar ile çalışmayı tercih ettiği için ve üniversite okuyan bayanlar da bu konulara vakıf olduğundan genelde bu tür işlerin temin edilmesi öğrenciler için pek zor olmamaktadır. Ajanslara başvuru yapılarak bu yönde iyi teklifler alınabilir.

Öğrenciler A101’de BİM’de Çalışabilir Mi?

Son zamanlarda her mahallede değil her sokakta olmak istiyoruz sloganı ile hareket eden A101 ve BİM marketler zinciri iş arayan gençler için her geçen gün daha fazla istihdam sağlamaktadır. özellikle de şehir dışında okuyan öğrenciler bu gibi marketlerde çalışarak hem asgari ücret kazanmak hem de sigortalarının yatmasını sağlamak isteyebilirler.

Bu gibi marketler sizin okuyup okumadığınızla pek ilgilenmezler. Eğer lise mezunu iseniz işe alınabilirsiniz. Ama A101 ve BİM’de yarı zamanlı çalışmak çok zordur. Bunun yerine tam zamanlı çalışmanız gerekecektir. Aynı zamanda mesaiye de çok kalacak olduğunuzdan üniversite eğitiminiz de aksayabilir. Size okul için izin verilmeyeceği için ileride ya okulu bırakmak durumunda kalacaksınız ya da marketi. Bu nedenle tam zamanlı yerine yarı zamanlı işlerde çalışmanız her zaman daha avantajlı durmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.