Üzerime Kayıtlı Bir Kredi Kartı Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim ?

Ülkemizde hızla gelişen finans sektörünün müşteriler açısından birçok kazanımı olmasının yanında art niyetli bazı kesimlerin de bunu fırsata çevirerek özellikle kredi kartları üzerinden dolandırıcılık yapmaya çalışmaları bu konunun önemini göstermektedir. İşte tam da bu noktada müşterilerden acaba üzerime kayıtlı kredi kartı var mı şeklinde sorular gelmektedir. Maalesef müşterilerin tek bir sorgulama ile bu bilgiye kolayca ulaşmaları mümkün değildir. Vatandaşlar bankaların şubelerine giderek ya da internet bankacılığı, telefon bankacılığı ile üzerlerine kayıtlı kart olup olmadığını öğrenebilirler. Ayrıca KKB(Kredi Kayıt Bürosu) aracılığı ile sorgulama yapabilirsiniz. KKB maalesef eşit şartlarda hizmet sunmayan bir sitem olup daha çok bankacılık sektöründe faaliyet gösteren tanıdıklarınız için geçerli olabilmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Kartı Sorgulama Neden Bu Kadar Önemli

Son yıllarda çok hızlı büyüyen bankacılık sektörü ile birlikte vatandaş da bankacılığın kendilerine sunmuş olduğu bütün hizmetlerden yararlanmaya çalışmaktadır. Bankalar da bundan yola çıkarak bütün müşterilerine kredi kartı vermeyi ve bunu aktif olarak kullandırmayı hedeflemektedir. Özellikle bazı özel bankalar müşterisine haber vermeden ona sürpriz bir şekilde kart göndermektedir. Müşterinin bazen de bu kartlardan haberi dahi olmamaktadır. Ve kart hiç kullanılmadı için belli bir süre sonra banka tarafından kapatılır ya da kullanıma kapatılarak müşteri güvene alınır. Fakat müşterilerin uzun yıllar önce kullanmış olduğu birden çok kredi kartı varsa ve bunların akıbeti hakkında şüpheye düştüyse o zaman bu konuda derhal araştırma yaparak bu kartların halen aktif olup olmadığını ya da kapanıp kapanmadığını öğrenmesi gerekmektedir.

Haberim Olmadan Adıma Kredi Kartı Çıkarılmış Ne Yapmalıyım?

Evet, birçok vatandaşın belki de muzdarip olduğu konuların başında bu gelmektedir. Kendisine haber verilmeden kredi kartı açılması ve gönderilmesi. Eğer vatandaşın ihtiyacı yoksa bu kartı kuryeden kesinlikle teslim almamalı ve derhal geri çevirmelidir. Unutmayın kuryeden imza karşılığı aldığınız kartı tekrar aynı kurye ile iade edemezsiniz. Onun için gerçekten karta ihtiyacınızın olmadığını düşünüyorsanız bunu teslim almayın.

Yine de adınıza başka zamanlarda açılmış olsun ya da uzun yıllardır kullanmayı unutmuş olduğunuz kredi kartlarını kapatmak için bankaların müşteri hizmetlerini arayarak kapattırabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan İngilizce Bankacılık ve Finans Terimleri başlıklı makalemizde bankacılık, finans terim ve ingilizce terimler hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.