20 Ağustos 2019

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası VOB Nedir?  

VOB yani Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, 2005 yılında kurularak faaliyetlerine başlamıştır. Bakanlar Kurulu kararı ile resmi bir tüzel kişilik olarak kurulan VOB’da birçok değerli işlem yapılmaktadır. Opsiyon işlemlerini yönetmek amaçlı kurulan borsa tam bir özel hukuk tüzel kişiliğe sahiptir. Bakanlar Kurulu ile kurulan ilk özel borsa olma özelliğini de gösteren VOB, hedeflediği işlem hacimleri ile birlikte kısa sürede dünya üzerinde bu şekilde faaliyet gösteren ilk  40 borsadan biri haline gelmiştir. Vadeli işlemlerin gerçekleştirildiği bu borsa aynı zamanda Serbest Piyasa Kurulu tarafından denetlenmektedir. Bu makalemizde size Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası VOB nedir sorusuna cevap vereceğiz. Makalemizin devamını okuyarak daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

VOB Nasıl Büyüdü?

Bakanlar kurulu ile 2005 yılında kurulmasına karar verilen ve Türkiye’nin ilk özel borsası olma özelliğini gösteren VOB, kısa sürede büyük bir büyüme hacmi yakalamıştır. Bunda kuruluşunda yer alan uzman kadro ve devlet denetiminin oldukça pozitif yönde olması etkili olmuştur. VOB kuruluşunun henüz 2. Yılında 1 milyar TL’lik bir işlem hacmini yakalayarak ulaşılması güç bir rakama kısa sürede ulaşmıştır. Büyüme değeri sürekli artan VOB, 2009 yılında ise dünya çapında en hızlı büyüyen 3. Borsa olmayı başarmıştır.

Değer artışına devam eden borsamız, dünya genelinde faaliyet gösteren borsalara arasında işlem hacmi olarak ilk 22 sırasına oturmuştur. Kuruluşunu takip eden 5. Yılda ise günlük işlem hacmini 3.5 Milyar TL’ye kadar çıkararak yeni kurulan bir borsa olarak büyük bir rekora imza atmıştır.

Vadeli İşlem Borsası daha önce kurulduğu yıllarda sadece 34 kişi ile yola çıkmıştı. Daha sonra bu üye sayısı 99’u bulmuştur.

Vadeli İşlem Borsası Nedir?

VOB Kuruluş Amacı

VOB’un kuruluş amacı, İşletmelerin ve şirketlerin risk yönetimleri için ihtiyaç duyulan desteği sağlamaktır. Ayrıca yatırımcılar için olumsuzluklara neden olan belirsizliklerin ortadan kalmasına da destek olmaktadır.

Ülkemizde bilindiği gibi Borsa İstanbul (BİST) ülke genelinde en büyük borsacılık faaliyetlerini yürüten kuruluştur. Daha önce ismi İstanbul menkul Kıymetler Borsası iken 2013 yılında ismini BİST olarak güncelledi. Borsa İstanbul bu güncellemeyi sadece isim olarak yapmadı, aynı zamanda ülkemizin değişik yerlerinde borsacılık ve değerli emtia işlemlerinin yapıldığı platformları da kendi bünyesinde toplamaya başladı.

Bu şekilde küresel ölçekte büyük borsalar karşısında yatırım indeksini arttırmayı hedefledi. Bu platform birleşmelerinin en önemlisi de 2005 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan ve işlemlerine çok iyi şekilde devam eden Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nı da kendi bünyesine eklemesidir. Bu sayede yatırım yapan kişilerin büyük platformlar altında birleşmeleri sağlanarak, daha büyük işlemlerin yapılması hedeflenmiştir. Şimdilik Borsaların işlem hacimleri bu hedeflerin doğru belirlendiğini göstermektedir.

 

Page Title

REKLAMLAR

VOB Türev Araçları

VOB’da işletmelerin ticari anlamda kar amaçlı alım satım yaptıkları yatırımlara türev araçlar denir. Burada diğer yatırım araçlarından en önemli fark ortaya çıkmaktadır. Diğer yatırım araçları direk alım-satım yaparken; VOB’da vadeli şekilde işlemler yapılmaktadır. Bu da ilerisi için belirsizlik taşıdığı için oldukça riskli bir işlem şeklidir. Yatırım aracı kuruluşlar da bu konuda VOB yatırımcılarına gerekli desteği sunmakta ve onların risk durumlarını en düşük seviyeye getirmek istemektedirler.

Burada türev araçlar geleceğe yönelik olarak yatırımcıyı riskli durumlardan kurtarmak amaçlı bir metottur. Çünkü vadeli işlemelerde gelecekte e gibi bir sonuç çıkacağını kestirmek oldukça güçtür. Bu da büyük kayıplara ya da büyük kazançlara neden olabilir. bundan dolayı yatırım aracı şirketin büyük bir önemi olduğunu söyleyebiliriz.

 

VOB’da Yatırım Yapabilir Miyim?

VOB halka açık bir borsadır. VOB’da herkes işlem yapabilir. Bu borsada yapılan alım-satım işlemlerini bankalar, büyük işletmeler, vatandaşlar ve diğer herkes yatırım yapabilir. Bunun için de özel izinlere gerek duyulmaz.

 

VOB Nasıl Oynanır?

Günümüzde mevcut şartlara göre VOB’da işlem yapmak için bireysel başvuru dışında aracı kuruluşlar ile bu başvuruyu yapmanız gerekmektedir. VOB bireysel işlemlere kapalıdır. Ancak bankalar ya da sadece yatırım işi ile uğraşan yatırım şirketlerine üye olarak ve onları aracı edinerek VOB oynayabilirsiniz. VOB’da nasıl işlem yapılır sorusunun cevabı için kısaca şunu söyleyebiliriz: siz öncelikle bir yatırım aracı şirketi belirleyeceksiniz. Yatırım aracı şirketinin direktifleri doğrultusunda üyelik işlemlerinizi bitirdikten sonra yatırım şirketinden ücretli ya da ücretsiz şekilde VOB yatırım danışmanlığı alacaksınız.

Daha sonra yatırım şirketi size türev araçlarının riskleri hakkında ve vadeli işlemlerin riskleri hakkında bilgilendirdikten sonra size bir form verecektir. Türev araçlar risk bildirim formu da denilen bu formu doldurup artık aracı kuruluşla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Daha sonraki aşamada bankacılık terimi ile talimat dediğimiz ama VOB’da emir denilen direktiflere geçilir. Yatırım şirketinin de yardımı ile vadeli türev araçlarının alım-satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Burada vereceğiniz emirler oldukça önemlidir. Bu emirler sadece sizi bağlamaktadır. Büyük zararlar ederseniz bu sizi bağlar.

VOB borsasına yatırım yaparken bütün sermayenizi tek bir işlem ile sınırlamak oldukça risklidir. Bütün yatırım araçları gibi burada da yine paranızı yatırım işlemlerine oranlı bir şekilde dağıtabilirsiniz. Burada işi iyice öğreninceye kadar yatırım danışmanlık şirketinden azami ölçüde yardım almalısınız.

 

VOB Nasıl oynanır?

En Büyük Vadeli İşlem Borsaları Hangileridir?

Son yıllarda vadeli işlem borsalarının sayısı hızla artarken küresel ölçekte en önemli VOB’ları size sıralamak istedik. Ülkemizde henüz yeni olan VOB borsası küresel anlamda daha eski bir tarihe sahiptir. Aşağıda dünyada en büyük VOB’ları göreceksiniz.

  • CHİCAGO BOARD OF TRADE BORSASI
  • CHİCAGO MERCANTİLE EXCHANGE BORSASI
  • NEWYORK STOKCK EXCHANGE BORSASI
  • NYSE &LONDON INTERNATIONAL FUTURES BORSASI
  • KANSAS CİTY BOARD BORSASI
  • EURONEXT PARİS BORSASI
  • TOKYO COMMODİTY BORSASI
  • HONG KONG BORSASI
  • AUSTRALİAN SECURİTİES BORSASI

Yukarıdaki borsalar dünya ölçeğinde işlem göre en büyük VOB borsalarıdır. Türkiye’de faaliyet gösteren VOB borsası da dünya ölçeğinde her ne kadar ilk 10’a giremediyse de yine de ilk 30’un içinde yer almayı başarmıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz