Vergi Borcu Kredi Notunu Düşürür Mü?  

Kendimize ait bir vergi borcu olduğunda sık sık önümüze çıkmasından hatta kredi notuna dahi etki edeceğinden endişe ederiz. Kredi notu, vatandaşların bankalar ile ilgili yapmış oldukları bütün ödemeler ve diğer hesap işlemleri ile ilgili risk durumlarını gösterir. Bankalar ile ödemeler planında sorun yaşamayan bir müşterinin kredi notu doğal olarak yüksek olur. Ama bunun tam tersi, bankalara yapılması gereken ödemeler planlarının sarkması a kredi puanını düşürür.

Vergi Borcunuzu Öğrenin

Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler mi?

Bugünkü yazımızda kredi puanına etki eden diğer önemli bir unsurdan bahsedeceğiz. Vergi borçlarının kredi puanına etki edip etmeyeceğini ya da oluşan vergi borçlarımızın zamanında ödenmemesinin kredi puanımızı düşürüp düşürmeyeceğini konuşacağız. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Hangi Vergileri Ödemekle Yükümlüyüz

Vergi borcu kredi notunu düşür mü? Devlete bir sebepten dolayı vergi borcumuz olabilir. resmi olarak ödemek zorunda olduğumuz birçok vergi kalemi vardır. Bunların belli başlı olanları şunlardır:

Emlak vergisi

Özel Tüketim Vergileri

Motorlu taşıtlar vergisi

Ticari vergiler

Esnafların oda vergileri

Değişik damga vergileri

Yukarıda sayılanlar dışında, devlete daha birçok konuda vergi ödemesi yapmaktayız. Bazen ödemek istemediğimiz ya da paramız olmadığı için bu ödemeleri uzun süre geciktiririz. Bazen de bu ödemeleri unutur gideriz. Peki bu vergi ödemelerini geciktirdiğimizde ya da hiç ödemediğimizde bankalar nezdinde oluşturulan kredi puanımız nasıl etkilenir?

Kredi Notu Neleri Kapsar

Kredi Puanı Neleri Kapsar?

Kredi puanının oluşturulma amacını tam olarak bilirsek aslında bunun etkileyip etkilemediğini de görebiliriz. Kredi puanı bir kişinin ödemelerini zamanında yapıp yapmadığının sorgulanması ve ona göre o kişiye bir karne çıkarma işidir. Kişi hangi ödeme olursa olsun o ödemeyi zamanında yapmamışsa kredi notu da bundan etkilenir.

Vergi Borçları Kredi Notunuzu Düşürür

Buna vergi ödemeleri de dahildir. Eğer vergi ödemeleri zamanında yapılmazsa, borçlu kişinin kredi puanı da düşer. Burada zamanında yapılmayan vergi ödemeleri derken, icra takibine takılmış vergilerden bahsediyoruz. Yoksa henüz yeni olan borçlardan değil.

Vergi Borcu İcra İşlemleri

Zaten uzun süre ödenmeyen vergi borçları sonrası bağlı olduğumuz vergi dairesi bizi çoğu kez tebligatla uyarır. Gelir dairesinden gelen bu tebligatlarda borcumuzun zamanında ödenmesi istenir. Aksi halde icra işlemlerinin başlatılacağı bildirilir. Yine borç ödenmemeye devam ederse, bu sefer icra takibi başlatılır. Bu işlem sonrası kara listeye girme ihtimaliniz olabilir.  Banka Kara Listeye Sorgulaması hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce bu konuda  yazdığımız makaleye göz atabilirsiniz.

Page Title

REKLAMLAR

Findeks Puanınız Düşer

Bankalar da sizin takibe uğradığınız borcunuzu belki göremez ama icralık olduğunuzu görebilir. Bankaların gördüğü bu durumu Kredi Kayıt Bürosu çok rahat fark eder ve sizin Findeks puanınızı aşağı doğru çeker. Çünkü var olan borcunuzu ödemeyerek risk durumunuzu arttırmış oluyorsunuz.

Vergi Borcu Kapatılmalı

Kredi notunuzun daha da düşmemesi vergi borcunuzu sorgulamalısınız ve ya  hemen vergi dairenize gidip nerelere borcunuz olduğunu öğrenmelisiniz. Borcunuzun tamamını öğrendikten sonra vakit kaybetmeden bütün borçlarınızı ödemelisiniz. Yoksa kredi notunuz düşmeye devam edecektir. Vergi borcunun tamamı ödendikten sonra, eğer hakkınızda bir icra takibi varsa bunun kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bunun için de icra takibinin yapılmış olduğu vergi dairesini aramalısınız. Ya da şahsen de gidebilir işlemlerinizi halledebilirsiniz.

2020 Vergi Affı

2020’de Vergi Affı Gelir mi?

En son vergi affı 2018 de gelmişti. Önümüzde ki yılda yani 2020’de vergi affı ile ilgili bir düzenleme ve yapılandırılmaya gidileceği söyleniyor. Vergi yapılandırmasıyla ve vergi affının kapsamı  Resmi Gazete’de 11\5\2018 tarihinde yayınlanan 7143 sayılı kanun yürütme ve yürürlük maddelerine göre şu şekilde olacaktır. 

“Her türlü vergi, resim ve harçlar,

– Vergi cezaları ile gecikme faizi ve gecikme zamları,

– Trafik Para Cezaları,

– Karayolu Taşıma Kanununa göre kesilen para cezaları,

– RTÜK İdari Para Cezaları

– Askerlik, Seçim, Nüfus Para Cezaları,

– Karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları,

-Ecrimisil borçları

– Öğrencilerin, YURT-KUR’a olan ve vergi dairelerine intikal eden katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları,

-Belediyelere Su, atık su borçları, katı atık ücret borçları,

– Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi,

– Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payları,

– Sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezaları ve bu alacaklara ilişkin her türlü gecikme zammı ve gecikme cezaları,

– Gümrük vergileri ve idari para cezaları ile gecikme faizi ve gecikme zamları,

– İSKİ, ASKİ su ve atık su bedelleri

– TESK üye aidatları

– TOBB üye aidatları

– TÜRMOB üye aidatları”

Kaynak: Resmi Gazete

Fatura Borçları Kredi Notunuzu Düşürür mü?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi;ister su faturanız, ister doğal gaz faturanız veya elektrik faturanızı ödemekte problem yaşamaktaysanız, bir kaç ihtardan sonra bu konuda icralık olmuşsanız kredi notuna etki eder. kredi notuma etki etmesinin en önemli sebebi borcunuzdan dolayı mahkemelik olmanız, icra takibine düşmenizdir.

 

Bir önceki yazımız olan İkametgah Cezası Aldım Ödemek Mecburi Mi?   başlıklı makalemizde ikametgah cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.