20 Ağustos 2019

Yapı Kredi Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası kredi notu sorgulaması banka tarafından maaş müşterisi olmayan kişiler için ücretli olarak yapılmaktadır. Ama maaş müşterileri için bu ücret alınmamaktadır. Yapı Kredi Bankası müşterileri, internet bankacılığına giriş yaparak birkaç dakika içinde kredi notlarını öğrenebilirler. Kredi notu çizelgesinde hem kredi notu seviyesi hem de kredi notunu etkileyen tüm unsurlar açıklaması ile birlikte belirtilmektedir. Peki Yapı Kredi ücretsiz kredi notu sorgulama nasıl yapılır?  Bu sorunun doğru yanıtı için bir araştırma yaptık.  İşte diğer ayrıntılar.

 

Kredi Çekmeden Önce Kredi Notu Sorgulanmalı Mıdır?

Yapı Kredi Bankası Türkiye’de en çok müşterisi olan bankalardan bir tanesidir. Özel sektör bankaları içinde en çok kredi veren banka olduğu için birçok kişi kredi çekmek için öncelikle Yapı Kredi bankasını tercih etmektedir. Ama kredi çekerken bankanın en önemli koşullarından biri de kredi notunun iyi bir seviyede olmasıdır. Bu nedenle Yapı Kredi bankası müşterilerinin kredi başvurusu yapmadan önce kredi notlarını öğrenmeleri gerekmektedir.  Kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvurusu reddedileceği gibi kredi notu daha da aşağı yönlü düşecektir.

Bu nedenle kişilerin kredi başvurusu öncesinde kesinlikle kredi risk durumlarını öğrenmeleri gerekmektedir.  Kredi notu risk tablosunda kredi notunun neden düştüğü, hangi etmenlerin kredi sicilini olumsuz etkilediği gösterildiği için, kişiler kredi başvurusu öncesi düşük gördükleri kredi notlarını düzeltme fırsatı elde edebilirler.

Yapı Kredi Bankası Kredi Notu Ücretsiz Sorgulanabilir Mi?

Bankaların tamamı Findeks ile anlaşarak online kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Diğer tüm bankalar gibi, Yapı Kredi Bankası da Findeks anlaşmalı bir banka olup, gerek SMS ile gerekse İnternet Bankacılığı ile müşterilerine kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan sorgulamalar için Yapı Kredi  5.25 TL ücret almaktadır. Ama bazı özel müşterilerinden bu para alınmamaktadır.

Özellikle Yapı Kredi bankası maaş müşterilerinden bu sorgu için ek ücret alınmamaktadır. Diğer birçok banka da maaş müşterilerine bu yönde yardımcı olmaktadır. Siz de Yapı Kredi maaş müşterisi iseniz, hiçbir ücret ödemeden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.  Peki Yapı Kredi Bankası Kredi risk sorgulama nasıl yapılır?

Yapı Kredi Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Page Title

REKLAMLAR

Yapı Kredi Bankası Kredi Risk Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalardan yapılan kredi notu sorgulamaları internet bankacılığından yapılabilmektedir. İnternet bankacılığına yapılan girişler sonrası, risk raporu oluştur butonu tıklandığında, sizden ücretin tahsil edileceği hesap ya da kredi kartını seçmeniz istenecektir. Bu seçim sonrası risk raporu birkaç saniye içinde oluşturulup PDF formatında size gösterilecektir. Bu Risk raporunu isteğiniz doğrultusunda masa üstüne de indirebilirsiniz.

Yapı Kredi Kredi Notu Öğrenme Sayfası

Kredi Notu Risk Seviyeleri

Oluşturulan kredi notu raporunun daha iyi anlaşılması için kredi not seviyelerinin ne anlama geldiğini burada açıklamak daha doğru olacaktır. Kredi Notu 1-1900 arası değişen değerlere sahiptir. Bu değerler arasında toplamda 5 adet risk seviyesi vardır. Bu seviyelerin her biri için kredi çekebilme ihtimali düşüp yükselebilmektedir. İşte kredi notu risk seviyeleri;

1-699 puan arası kredi notu; en düşük kredi notu olup, kredi çekmenin imkansız olduğu not seviyesidir. Bu nota sahip olanların, kredi başvurusu öncesi kredi notlarını düzeltmeleri gerekmektedir. Kredi notu nasıl yükseltilir başlıklı makalemizde bu konuda hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

700-1099 puan arası kredi notu; bu puan aralığı da riskli kabul edilmekle birlikte, iyi bir gelir belgesi ve birkaç kefille kredi çekmek mümkün olabilecektir.

1100-1499 puan arası kredi notu;   Bu kredi notuna sahip kişiler, az riskli değerlendirilip sadece gelir belgesi ile kredi çekebilirler.

1500-1699 puan arası kredi notu; Bu nota sahip kişilerin artık risk durumu yoktur. Bu kişiler gelir belgesi ile istedikleri kadar kredi çekebilirler.

1700-1900 arası kredi notuna sahip kişiler; Bu puana sahip banka müşterileri oldukça iyi bir müşteri profiline sahip oldukları için kredi limiti konusunda herhangi bir sıkıntı çekmeden kredi alabilirler.

 

Kredi notunuzu öğrendikten sonra kredi başvurusu yapmanız her zaman daha mantıklı olacaktır. Çünkü, kredi notu seviyesi kişiye kredi çıkıp çıkmayacağını önceden gösterebilmektedir. Bu noktada herhangi bir risk oluşturmadan önce kredi notunun sorgulanması ile bankaya kredi başvurusu yapılmalıdır.

Kredi notunuz ve kredi çekme sorunlarınız ile ilgili yorum kısmını kullanabilirsiniz. Siz de yorum yaparak yazımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz