18 Ağustos 2019

Yapı Kredi World Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Türkiye’de aktif olarak kullanımda olan kredi kartı ülke nüfusunu geçmiş durumdadır. 80 milyonluk ülkede şu anda daha fazla kredi kartı olduğu tahmin edilmektedir. Bu durum vatandaşların yapmış oldukları harcamaların daha çok kart ile yaptığını göstermektedir. Kredi kartı ile yapılan harcamaların kontrolden çıkması ve gelir durumuna göre yapılmaması sonrası kart ödemelerinde gecikmelerin yaşanmasına neden olmaktadır. Peki kredi kartı gecikme faizi nasıl hesaplanır? Kredi kartına 1 ayda ne kadar faiz gelir? Bu konuda en çok kullanıcısı olduğu için Word kartı örnek olarak gösterdik. Yapı Kredi Word Kredi kartı gecikme faizi hesaplama ile ilgili yapmış olduğumuz araştırma ve örnek hesaplama tablolarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Yapı Kredi 1 Aylık Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartlarının gecikme faizleri hesaplanırken onların hangi bankaya ait olmasından ziyade Bankalar Arası Kart Merkezinin uygulamış olduğu faiz oranları etkili olmaktadır. BKM her sene kredi kartı güncel gecikme faiz oranlarını belirleyip bunu bankalara göndermektedir. Örneğin 2017 kredi kartı gecikme faiz oranları, %1,84 ile %2,34 arasında değişmektedir. Bu oranları BKM belirlemektedir. Peki bu oranlar ne anlama geliyor? Yani kredi kartına uygulanacak bir %2,34 ‘lük faiz artışı aylık mı yoksa günlük mü uygulanıyor?

 

Kredi Kartına Faiz Günlük Mü Aylık Mı Uygulanır?

Yukarıda belirlenen faiz oranları kesin faiz oranları değildir. Sadece bankalar bu iki oran arasında istedikleri tutarı belirleme hakkına sahiptir. Yani her banka gibi Yapı Kredi bankası da en yüksek faiz oranı olarak %2,34’ü belirleyebilir. Bu oranlar aylık olarak belirlenir. Ama gecikme süresinin 1 ayı geçmediği durumlarda hesaplama 30 gün faiz üzerinden yapılıp kalan diğer günler çıkarılmaktadır.

Örneğin, 20 gün kart borcunu geciktiren birisi, ödemeyi 20. Gün yaptığında kredi kartı gecikme faizi 30 gün üzerinden belirlendikten sonra kalan 10 gün bu hesaplamadan muaf tutulur. Bu hesaplama şunu göstermektedir; Kredi kartı gecikme faizleri oranları aylık olarak belirlenirken, tutar hesaplamaları ise günlük olarak belirlenmektedir.

Gecikme faizleri hesaplanırken;

  • Kredi Kartı Alışveriş Faizi
  • Kredi Kartı Akdi Faiz
  • Kredi Kartı Gecikme Faizleri ayrı ayrı hesaplanmaktadır.
Page Title

REKLAMLAR

Peki akdi faiz ve gecikme faizi nedir? Kredi kartı ödemelerinde ana borca ek olarak gecikme faizi de hesaplanırken hangi formül uygulanmaktadır? Aşağıda akdi faiz ve gecikme faizi arasındaki farkı anlattık. Bankalar kredi kartı dönem borcunun tümüme aynı oranda faiz uygulamaz. Faiz hesaplamasına asgari tutar baz alınıp ona göre faiz eklenmektedir. Özellikle akdi faiz, asgari tutara kadar olan borcu gösterirken, gecikme faizi ise asgari tutarın dışında kalan borçları göstermektedir.

Yapı Kredi Word Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Akdi Faiz Ve Gecikme Faizi Farklı Mıdır?

Kredi kartı dönem borcunun asgari ödeme miktarına kadar olan kısmı için gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz uygulanıyor. Örnek olarak gösterecek olursak;  Kredi kartınızın eylül ayı toplam borç tutarı 2000 TL diyelim. Bu tutarın da 500 TL’si asgari ödeme olsun. Bankaya olan kart borcunuzun 500 TL’sine kadar kısmına gecikme faizi uygulanacakken, geri kalan 1500 TL’ye de akdi faiz uygulanmaktadır. Tüm bankalarda olduğu gibi Yapı Kredi Word Kredi Kartında da uygulanan akdi faiz oranı gecikme faiz oranlarından daha düşük tutulmaktadır.

 

Yapı Kredi Word Kart Gecikme Faizi Hesaplama Örneği

Kredi Kartından toplam 2.000 TL tutarında kullanım olursa ve 600 TL asgari tutarın hepsinin ödendiği durumda faiz hesaplama örneği aşağıdaki gibi olacaktır. Bu örneği kendi borcunuza göre değiştirebilirsiniz.

Hesap kesim tarihinden bir sonraki hesap kesim tarihine kadar kalan bakiye olan 700 TL’ye alışveriş faizi yani akdi faiz işletilir.

Word Kart Alışveriş Faiz Oranı: %1,84

Asgari Ödeme Miktarı %30: 1.000 x %30 = 600 TL

Ödeme Miktarı: 600 TL

Ödenmeyen Tutar: 2.000 – 600 = 1400 TL

Ödenmeyen tutara hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında alışveriş faizi tahakkuk yansıtılır:

Alışveriş Faiz Tutarı: 1400 x 10 x %1,84/30 = 8,58 TL

Ödenmeyen tutara son ödeme tarihinden bir sonraki hesap kesim tarihine kadar alışveriş faizi yansıtılır :

Alışveriş Faiz Tutarı: 1400 x 20 x %1,84/30 = 17,18 TL

Toplam Faiz Tutarı: 17,18 + 8,58 = 25,66 TL

Bu örnek hesaplama tablosundaki değerler, toplam borç tutarı ve yapılan asgari ödemeye göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi başlıklı makalemizde En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz